Meble i płyty z Białorusi, Rosji i Ukrainy
26 lutego, 2022 2023-01-30 13:29Meble i płyty z Białorusi, Rosji i Ukrainy
24 lutego wspierana przez Białoruś Rosja zaatakowała Ukrainę. B+R Studio przygotowało analizę importu mebli oraz płyty drewnopochodnej z Białorusi, Rosji i Ukrainy oraz eksportu do tych państw.
Trwa agresja rosyjskich sił na Ukrainę. Ogłaszane są kolejne sankcje, które mają uderzyć w reżim Putina. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa 25 lutego o 2:58, przywódcy Unii Europejskiej na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie drugiego pakietu sankcji wobec Rosji za jej atak na Ukrainę.
Jakie będę ekonomiczne konsekwencje?
Z analizy B+R Studio wynika, że polska branża meblarska w 2021 roku prowadziła ożywioną wymianę handlową z Białorusią, Rosją i Ukrainą. Teraz z pewnością ulegnie to zmianie. B+R Studio przeanalizowało import i eksport mebli oraz płyt drewnopochodnych z Białorusi i Rosji oraz z Ukrainy w 2021 roku.
Według danych Eurostat wartość importu mebli do Polski z Białorusi i Rosji w 2021 roku wyniosła 121 mln euro, natomiast z Ukrainy 165 mln euro. Wartości te stanowiły odpowiednio 4% i 5% całości importu mebli. Eksport mebli natomiast w 2021 roku do Białorusi i Rosji sumarycznie wyniósł 181 mln euro, a na Ukrainę 79 mln euro i obie te liczby to bardzo niewielki odsetek całości polskiego eksportu mebli – czytamy w analizie przygotowanej przez B+R Studio.
Płyty z Białorusi za 121 mln euro
Jak poinformowało B+R Studio, wartość importu płyt drewnopochodnych do Polski z Białorusi w 2021 roku wyniosła 156 mln euro, natomiast z Rosji – 44 mln euro. Łącznie stanowi to 17% całości polskiego importu. Ubiegłoroczny import z Ukrainy to 67 mln euro (około 6% całości polskiego importu). Z analizy wynika, że eksport płyt drewnopochodnych do tych krajów był w 2021 roku stosunkowo niewielki i łącznie do Białorusi i Rosji wyniósł nieco ponad 21 mln euro, a na Ukrainę 18 mln euro.
Czy będzie brakować płyt i wzrosną ceny?
Jak podkreślają eksperci z B+R Studio, w ujęciu procentowym najważniejszym elementem wymiany handlowej pomiędzy Polską a Białorusią, Rosją i Ukrainą był zdecydowanie import płyt drewnopochodnych. Trwająca za naszą wschodnią granicą wojna z pewnością wywoła poważne utrudnienia w imporcie.
Biorąc pod uwagę, że import z wymienionych krajów stanowi około 7% całej podaży płyt drewnopochodnych w Polsce, to jego utrudnienie lub wstrzymanie stworzy zauważalne niedobory, co z pewnością przełoży się na wzrost cen. Z drugiej strony należy pamiętać o krajach Unii Europejskiej, w których producenci mebli również prowadzą wymianę handlową z Białorusią, Rosją i Ukrainą, więc spotkają się z podobnym problemem. W takiej sytuacji oczy zachodnich importerów mebli (w tym elementów meblowych) mogą częściowo skierować się na Polskę – komentuje B+R Studio.