Design

Architekci architektom

architekci-architektom-miesiecznik-i-portal-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Architekci architektom

Stowarzyszenie Architektów Polskich i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki tworzą bazę osób i firm z branż kreatywnych.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Jak informuje NIAiU, poszukiwane formy pomocy obejmują:

  • pracę na dłuższy czas – dla osób planujących pozostanie w Polsce;
  • pracę dorywczą – dla osób potrzebujących wsparcia i stabilizacji finansowej w czasie pobytu w Polsce;
  • pomoc dla studentów – płatne staże;
  • pracę zdalną – dla osób, które nie chcą lub nie mogą opuścić Ukrainy, a utraciły miejsce zatrudnienia.

Zebrane w formularzu informacje posłużą do budowy bazy, dostępnej na stronie niaiu.pl Informacje zostaną przekazane do instytucji, organizacji, biur i osób prywatnych w Ukrainie – w języku polskim, angielskim i ukraińskim.

NIAiU będzie kierowało osoby poszukujące pomocy do konkretnych pracowni lub regionalnych oddziałów SARP, IARP, Instytutu Dizajnu w Kielcach. Poszukiwana jest pomoc dla osób z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą (nie tylko projektowanie architektoniczne), wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą itp.

Równocześnie zbierane są informacje o osobach poszukujących wsparcia. Wkrótce udostępniona zostanie strona internetowa w języku ukraińskim.

Specjalny apel do polskich architektów skierował Zarząd SARP, na czele z Jerzym Grochulskim, p.o. prezesa SARP.

Apel do polskich architektów

Koleżanki, Koledzy,

Czas, gdy rosyjska agresja próbuje pozbawić wolności naszych sąsiadów UKRAINĘ, wymaga naszej deklaracji poparcia i solidarności adresowanej do tych, którzy poddani zostali opresji wojny. Demokratycznie rozwijająca się państwowość stanęła wobec siły wroga chcącego pozbawić JEJ szans rozwoju, zniszczyć infrastrukturę społeczną, zastopować inwestycje budujące przestrzenne struktury kraju.

Heroiczna obrona prowadzona przez Obywateli Ukrainy dowodzi ogromnej siły i woli trwania w wolnym i rozwijającym się Państwie.

Uznając te wartości za motywujące nas architektów do zademonstrowania poparciadla Ukraińskich Kolegów w profesji, zwracam się do Polskich Architektów o współdziałanie w zakresie możliwości zachowania ciągłości pracy zawodowej naszych wschodnich sąsiadów. ONI – pozbawieni szansy prowadzenia projektów we własnych pracowniach, skazani na czasowy pobyt w Polsce, potrzebują również wsparcia w zakresie organizacji nowych stanowisk pracy.

Realizując postulaty zgłoszone w imieniu Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP przez Koleżankę Martę Sękulską-Wrońską, Kolegów Szymona Wojciechowskiego i Pawła Kobylańskiego, wreszcie Zarząd Główny Stowarzyszenia apeluję, aby w Waszych biurach i pracowniach projektowych mogli ONI realizować ICH zawodową misję.

O powstaniu takiej możliwości – uzyskania pracy, czy stworzenia dla Nich stanowisk, na których mogliby kontynuować własne projekty – informujcie proszę Wasze macierzyste Oddziały SARP. Oferta taka zostanie niezwłocznie przekazana przybywającym do Polski Ukraińskim Architektom i stanie się dowodem środowiskowej solidarności. Pokaże, że nie jesteśmy obojętni na tragedie dotykające poszczególne osoby i kraj najechany przez wroga, oraz że chcemy podobnie jak Ukraińscy Architekci współuczestniczyć w Jego odbudowie po zniszczeniach wojennych.

Mam nadzieję, że stanie się to również w oparciu o projekty powstałe w pracowniach Polskich Architektów udostępnionych Koleżankom i Kolegom emigrującym z Ukrainy.

Jerzy Grochulski
p.o. prezesa SARP