Newsroom

W IKEA spadły ceny, a w Grupie Ingka przychody

Podczas gdy ceny w IKEA zostały obniżone, w Grupie Ingka spadły przychody.

W IKEA spadły ceny, a w Grupie Ingka przychody

W roku obrotowym 2024 Grupa Ingka osiągnęła przychody w wysokości prawie 42 mld euro. Największy sprzedawca detaliczny IKEA postawił na przystępność cenową i długoterminową odporność biznesową. Czy to się udało?

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Grupa Ingka, osiągając przychód w wysokości 41,8 mld euro (w 2023 r. 44,3 mld euro), odnotowała spadek o 5,5%. Trzeba jednak pamiętać, że firma zainwestowała ponad 2,1 mld euro, by ceny w IKEA mogły być niższe.

Czy inwestycje w obniżanie cen się opłacą?

W ubiegłym tygodniu największy sprzedawca detaliczny IKEA potwierdził wyniki za rok obrotowy 2024. Jak podaje sieć jest to okres od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r.

To był rok naznaczony trudnymi warunkami gospodarczymi, wysokimi stopami procentowymi i utrzymującą się inflacją. Mimo trudności Ingka Group i jej trzy obszary biznesowe – IKEA Retail, Ingka Investments i Ingka Centres – osiągnęły 41,8 mld euro przychodów.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

To był rok odważnego inwestowania w przyszłość, aby uczynić IKEA bardziej przystępną cenowo, dostępną i zrównoważoną. Dla nas nigdy nie było ważniejsze, aby stanąć po stronie wielu ludzi – deklaruje Juvencio Maeztu, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor finansowy Grupy Ingka (IKEA).

Firma obniżyła ceny o 2,1 mld euro, stawiając tym samym przystępność cenową produktów IKEA ponad zysk. Pomogło to zwiększyć liczbę odwiedzających sklepy o 3,3% i sprzedaż online o 28%. Liczba zamówień online wzrosła o 9%.

ZOBACZ TAKŻE: „Meblarski 1000” – największe firmy produkujące meble

IKEA Retail osiągnęła sprzedaż w wysokości 39,6 mld euro. To oznacza spadek o 5% w porównaniu z ubiegłym rokiem (41,7 mld euro w 2023 r.).

W kierunku transformacji

Jednocześnie firma kontynuowała transformację, przeznaczając nakłady inwestycyjne na takie obszary, jak:

  • możliwości realizacji zamówień,
  • doświadczenia klientów,
  • rozwój nieruchomości,
  • energia odnawialna,
  • odpowiedzialne leśnictwo.

Łącznie inwestycje te pochłonęły 3,4 mld euro.

Nasza wyjątkowa struktura biznesowa i niezależność finansowa pozwalają nam podejmować decyzje i inwestować przez kolejne dekady, co czyni nas bardziej odpornymi na wydarzenia globalne i gospodarcze oraz pozwala nam pozostać skupionym na naszym biznesie i naszych klientach w perspektywie długoterminowej. Pozostaliśmy również skupieni na naszych ambitnych celach zrównoważonego rozwoju, pracując nad zabezpieczeniem naszego biznesu na przyszłość – powiedział Juvencio Maeztu.

Niższe ceny w IKEA pomagają realizować cele charytatywne

Zysk operacyjny Grupy Ingka sięgnął 1,3 mld euro (w roku finansowym 2023: 2,0 mld euro). Natomiast zysk netto w roku obrotowym 2024 wyniósł 0,8 mld euro. Dla porównania rok wcześniej było to: 1,5 mld euro. Dzięki unikalnej strukturze własnościowej firmy 85% zysku netto jest reinwestowane z powrotem w działalność. Pozostałe 15% firma wypłaca w formie dywidendy jedynemu właścicielowi firmy, Stichting INGKA Foundation. Celem Stichting INGKA Foundation jest finansowanie IKEA Foundation, niezależnej, strategicznej filantropii, która koncentruje swoje wysiłki w zakresie przyznawania grantów. Skupia się przede wszystkim na walce z dwoma największymi zagrożeniami dla przyszłości dzieci: ubóstwem i zmianami klimatu. Do grudnia 2023 r. IKEA Foundation przyznała swoim partnerom 2 mld euro. 

Nasz zysk jest bardzo znaczący: daje nam zasoby niezbędne do tego, aby stać się lepszą firmą, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Aby stworzyć lepsze życie w domu w sposób wykraczający poza przystępne cenowo, zrównoważone i funkcjonalne wyposażenie, jesteśmy dumni, że znaczna część naszego czystego zysku trafia na cele charytatywne – podkreśla Juvencio Maeztu.

Na horyzoncie są już kolejne inwestycje

Zobowiązania Grupy Ingka w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmują redukcję śladu klimatycznego w jej własnych operacjach o 85% do 2030 r. (w porównaniu z rokiem bazowym 2016). Zakładają również osiągnięcie zerowej emisji netto poprzez redukcję bezwzględnych emisji gazów cieplarnianych z całego łańcucha wartości w górę i w dół łańcucha, o co najmniej 50% do 2030 r. i 90% do 2050 r. By zrealizować te cele, 1,5 mld euro Grupa Ingka zainwestuje w ramach transformacji energii odnawialnej.

Kluczową rolę we wspieraniu długoterminowego wzrostu i ambicji zrównoważonego rozwoju Grupy Ingka odgrywa Ingka Investments. Do tej pory zainwestowała i zobowiązała się do inwestycji 4,2 mld euro w energię odnawialną poza siedzibą firmy. To czyni ją średniej wielkości firmą produkującą energię odnawialną. Jest to część wcześniej ogłoszonego zobowiązania inwestycyjnego w wysokości 7,5 mld euro do 2030 r. w produkcję energii odnawialnej poza siedzibą firmy.

Z kolei osiągnięcia Ingka Centres napędzały wyniki portfeli w Europie i Chinach. Globalna ekspansja była kontynuowana wraz z przejęciem Churchill Square w Brighton w Wielkiej Brytanii, otwarciem Saluhall, pierwszej hali gastronomicznej Ingka Group w San Francisco w USA, a także otwarciem miejsca spotkań Livat w Xi’an w Chinach – dziewiątego miejsca spotkań Livat na rynku. Dla przypomnienia, Ingka Centres sprzedała 14 centrów handlowych pod szyldem Mega w Rosji we wrześniu 2023 r. Tym samym definitywnie pożegnała się z rynkiem rosyjskim.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA Retail Polska podsumowała rok finansowy 2024

W roku obrotowym 2024 globalny podatek dochodowy od osób prawnych Ingka wyniósł 0,8 mld euro. W roku obrotowym 2023 było to 0,7 mld euro. Całkowita kwota podatku, obejmująca inne podatki i opłaty, takie jak podatki od nieruchomości, podatki środowiskowe i cła, sięgnęła 1,2 mld euro.