Edukacja

Uwaga na mylne interpretacje procedur FSC!

Lasy Państwowe rezygnują z certyfikacji FSC.

Uwaga na mylne interpretacje procedur FSC!

Certyfikacja znów jest ważnym tematem. Niestety w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej pojawiły się błędne informacje dotyczące umowy licencyjnej i certyfikatów FSC dla gospodarki leśnej.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

W związku z wątpliwościami, które nie tyle sama certyfikacja, co interpretacje procedur FSC, wzbudzają od jakiegoś czasu w różnych podmiotach, krajowi reprezentanci FSC International postanowili przypomnieć podstawowe zasady dotyczące umowy licencyjnej i certyfikatów FSC dla gospodarki leśnej.

  • Zgodnie z punktami 1.4.1.a oraz 1.4.5.f standardu FSC-STD-20-001 V4-0 najnowszą wersję umowy licencyjnej muszą podpisać jedynie podmioty, które zabiegają o uzyskanie nowego certyfikatu lub posiadacze certyfikatu, którzy podchodzą do audytu wznawiającego.
  • Posiadacze certyfikatu FSC dla gospodarki leśnej, którzy podchodzą do audytu okresowego, nie muszą podpisywać najnowszej wersji umowy licencyjnej. Do czasu audytu wznawiającego (audyt, który ma na celu przedłużenie certyfikatu na kolejne 5 lat) obowiązuje ich dotychczasowa umowa licencyjna. Brak podpisania najnowszej wersji umowy licencyjnej przy okazji audytu okresowego (rocznego) nie powoduje zawieszenia certyfikatu ani żadnych innych konsekwencji.


W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości co do prawidłowej interpretacji standardów FSC krajowi reprezentanci FSC International proszą w pierwszej kolejności o kontakt z nimi. Pozwoli to w przyszłości uniknąć błędnej interpretacji procedur.

Certyfikacja FSC tematem szkolenia

RINA Poland zaprasza do udziału w szkoleniu na temat certyfikacji FSC. Szkolenie odbędzie w dniach 16-17 maja 2023 r. w hotelu Santa Natura Resort & SPA (województwo mazowieckie w sąsiedztwie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego).

Uczestnicy mogą wybrać grupę pod względem tematu oraz stopnia zaawansowania i tym samym wziąć udział w jednym lub dwóch dniach szkolenia.

16 maja 2023 r.:

certyfikacja FSC – grupa początkująca
certyfikacja FSC – grupa zaawansowana

17 maja 2023r.:

certyfikacja drewna kontrolowanego FSC Controlled Wood
certyfikacja PEFC w oparciu o nowe wersje norm (PEFC ST 2002:2020 oraz PEFC ST 2001:2020)

Dokładne informacje na temat szkolenia znajdują się na stronie jednostki certyfikującej.

Dowiedz się więcej o szkoleniu.