Meble zza krat
12 lipca, 2017 2023-04-24 12:25Meble zza krat

Meble zza krat
W Polsce jest aktualnie 155 zakładów karnych oraz aresztów śledczych. Według stanu na 31 marca br. w w polskich jednostkach penitencjarnych przebywało łącznie 74.313 osadzonych, z czego 12.641 (ponad 17%) zatrudnionych było odpłatnie. Blisko 900 z nich pracowało przy produkcji mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,.
Zgodnie z prawem więźniowie mogą być zatrudniani nieodpłatnie lub odpłatnie. Do nieodpłatnego zatrudnienia osadzonych uprawnione są organy administracji publicznej i samorządu terytorialnego, organizacje pożytku publicznego, a także instytucje charytatywne. Z kolei odpłatnie mogą zatrudnić więźniów osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, spółdzielnie oraz spółki – zarówno osobowe (cywilne, jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjna i partnerskie), jak i kapitałowe (akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przedsiębiorstwa państwowe). Z tej możliwości w skali kraju korzysta obecnie ponad 280 firm z różnych branż, w tym 26 firm z branży meblarskiej.
Aby móc pracować zarobkowo więzień musi przede wszystkim wyrazić zgodę na podjęcie pracy, a następnie przejść niezbędne badania lekarskie, spełnić wymogi formalne stawiane przez pracodawcę (np. odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe itp.), a także spełnić warunki dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Więzień pracujący, czyli kto?
Jak podkreśla por. Aleksander Czyżowicz z ZespołuZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa Prasowego Centralnego Zarządu Służby Więziennej osadzeni pracujący są tak samo traktowani jak pozostali osadzeni. Osadzonym pracującym przysługuje m.in. prawo do odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Czy z tytułu pracy zarobkowej więźniom przysługują jakieś dodatkowe „przywileje”, jak choćby warunkowe przedterminowe zwolnienie?
Nie jesteśmy w stanie oszacować, ilu osadzonych pracujących przy produkcji mebli otrzymało warunkowe przedterminowe zwolnienia z odbywania dalszej części kary. Na otrzymanie warunkowego przedterminowego zwolnienia składa się wiele różnych czynników i przesłanek. Oczywiście właściwa postawa w miejscu pracy, jak i sam fakt zatrudnienia są czynnikami pozytywnymi, ale nie przesądzają o otrzymaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia – wyjaśnia por. Aleksander Czyżowicz.
Trudno także określić, jakie przeciętne wynagrodzenie otrzymują osadzeni zatrudnieni przy produkcji mebli. Zależy to od wielu czynników m.in. systemu zatrudnienia, umowy itp. Art. 123 § 2 Kodeksu Karnego Wykonawczego przewiduje, że wynagrodzenie przysługujące skazanemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracyRodzaje czasów pracy – podczas sporządzania norm pracy należy uwzględniać czasy pracy, wśród których wyróżnia się: • Czas przygotowawczo-zakończeniowy – obejmuje nastawienie obrabiarki, sprawdzenie dokładności obróbki na elemencie próbnym itp. Po zakończeniu danej operacji należy rozbroić obrabiarkę. Czas ten ustalony jest dla serii elementów wykonywanych jednorazowo i podzielony przez ich liczbę jest wliczany do normy pracy na jednostkę wyrobu.• Czas ustala się w sposób zapewniający osiągnięcie kwoty, co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę…
Zgodnie z obowiązującymi przepisami z tytułu kosztów zatrudnienia, przedsiębiorca zatrudniający osoby pozbawione wolności otrzymuje ryczałt w wysokości 20% wartości wynagrodzeń przysługującym zatrudnionym osobom oraz po spełnieniu określonych warunków może ubiegać się o dotację lub pożyczkę (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych i Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy).
Zatrudnienie w oparciuOparcie – 1) zespół lub podzespół tapicerowany lub nietapicerowany służący do podparcia pleców użytkownika. Jeśli oparcie jest tapicerowane to najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy podtrzymującej, warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. 2) W języku potocznym słowo oparcie oznacza to, na czym się ktoś lub coś opiera. 3) Też: osoba, na którą można liczyć. o skierowanie do zatrudnienia (decyzja dyrektora jednostki) eliminuje konieczność stosowania wobec zatrudnionych przepisów Kodeksu Pracy (oprócz działu X – przepisy BHP oraz działu VI – o czasie pracyRodzaje czasów pracy – podczas sporządzania norm pracy należy uwzględniać czasy pracy, wśród których wyróżnia się: • Czas przygotowawczo-zakończeniowy – obejmuje nastawienie obrabiarki, sprawdzenie dokładności obróbki na elemencie próbnym itp. Po zakończeniu danej operacji należy rozbroić obrabiarkę. Czas ten ustalony jest dla serii elementów wykonywanych jednorazowo i podzielony przez ich liczbę jest wliczany do normy pracy na jednostkę wyrobu.• Czas). Nie jest to zresztą jedyna korzyść dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów. Osoba pozbawiona wolności, mimo zatrudnienia, nie jest pracownikiem zatrudniającego w rozumieniu prawa pracy, nie ma zatem potrzeby zawierania indywidualnych umów o pracę. Pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej za zatrudnienie osoby pozbawionej wolności, osoby pozbawione wolności nie są też objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Zatrudniający ma ponadto prawo wnioskowania o zmianę miejsca i rodzaju pracy lub o wycofanie osoby pozbawionej wolności z zatrudnienia bez zachowania formy i terminów przewidzianych w prawie pracy.
Jak w praktyce wygląda praca więźniów np. przy produkcji mebli? Mamy możliwości budowy hal o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych, już istnieją duże hale, w których produkowane są mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., np. w Zakładzie Karnym w Czarnem, Zakładzie Karnym w Potulicach. Praca odbywa się zarówno w halach produkcyjnych zlokalizowanych na terenie zakładów karnych, jak również w zakładach należących do poszczególnych firm poza terenem zakładów karnych. W takich halach spełnione są wszystkie normy i wymagania zawarte w obowiązujących przepisach. Należy również pamiętać, że w halach zlokalizowanych poza terenem zakładów karnych więźniowie mogą pracować z pracownikami cywilnymi i takie sytuacje się zdarzają – wyjaśnia por. Aleksander Czyżowicz.
Praca dla więźniów
Od kwietnia 2016 r. prowadzony jest program „Praca dla więźniów”. Składa się on z trzech filarów. Pierwszy przewiduje zbudowanie w latach 2016-2023 40 hal przemysłowych zlokalizowanych przy zakładach karnych i aresztach śledczych, w których pracować będą więźniowie. Drugi filar rozszerza zakres nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów. Z kolei trzeci filar dotyczy wprowadzenia większych ulg dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.
W ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych Programu w 2016 r. otwarto dwie hale produkcyjne: w Zakładzie Karnym w Krzywańcu o powierzchni 7,7 tys. m2 gdzie zatrudnienie znalazło 150 osadzonych (w tym 50 kobiet) oraz w Zakładzie Karnym w Potulicach o powierzchni 2,1 tys. m2, w którym zatrudnienie znalazło 84 osadzonych. W bieżącym roku do użytku zostaną oddane dwie kolejne hale produkcyjne: w Dobrowie (Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Koszalinie) – hala produkcyjna o powierzchni 800 m2 i w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim – hala produkcyjna o powierzchni 2,9 tys. m2. Na rok 2018 przewidziano otwarcie kolejnych 12 hal produkcyjnych, w których zatrudnienie znajdzie 1.515 osadzonych.
TEKST: Marek Hryniewicki
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 6-7/2017