Edukacja

Kolejna współpraca Paged i School of Form

Jakub Szczęsny, projektant i doradca artystyczny Paged Meble, podczas wykładu w School of Form.

Kolejna współpraca Paged i School of Form

Marka Paged ponownie podjęła dydaktyczną współpracę ze School of Form na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jakub Szczęsny, projektant i doradca artystyczny w Paged Meble, rozpoczął semestr zajęć ze studentami, w trakcie którego powstaną kreatywne formy z drewna i sklejki. W projekcie wezmą udział studenci II i IV roku studiów.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Paged wykonał kolejny krok w poszerzaniu współpracy dydaktycznej z uczelniami wyższymi. Edukacyjny projekt marki wraz ze School of Form na Uniwersytecie SWPS w Warszawie obejmuje zajęcia w ramach przedmiotu Projektowanie mebla. Jakub Szczęsny, główny projektant, a także doradca artystyczny Paged Meble poprowadził wykłady wprowadzające. Przez cały semestr będzie też czuwał nad pracą studentów. Wykonane prace marka przedstawi po zakończeniu semestru.

Na czym polega współpraca Paged i School of Form?

Zadaniem studentów II roku będzie pokazanie sklejki jako twórczego medium, dającego szerokie pole możliwości projektowych, w tym twórczej zabawy. Mają oni stworzyć projekt systemu złożonego z maksymalnie trzech typów elementów, które pozwalają na różne konfiguracje, a im więcej możliwych wariantów, tym lepiej. Studenci mogą używać pośrednich i bezpośrednich łączników, a konstrukcje, które powstaną, mogą, ale nie muszą posiadać użytecznej funkcji. Nieoczywistość rozwiązań i zaprezentowanie, sklejki jako kreatywnego medium to jedne z najważniejszych kryteriów oceny zadania.

Chcemy rozbudzić w młodych twórcach, przyszłych projektantach, kreatywność i nieszablonowe myślenie. Na zajęciach będą zajmowali się projektowaniem z drewna i sklejki, próbując zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Przy tym ważne jest niestandardowe, twórcze podejście i wychodzenie poza schematy. Nie skupiamy się na tym, aby formy były użytkowe i funkcjonalne, jeśli pojawi się ciekawy, a przy tym abstrakcyjny pomysł. To, co chcemy pokazać, to medium, które jest nośnikiem niesamowitych projektów i wydobyć ze studentów kreatywność w projektowaniu – tłumaczy Jakub Szczęsny, doradca artystyczny Paged Meble.

Studenci IV roku mają za zadanie stworzyć funkcjonalny gadżet z odpadów z produkcji meblowej. Paged Meble przekazał w tym celu 15 kompletów różnego rodzaju kształtek sklejkowych, elementów giętych, struganych i tłoczonych, a także kilka worków odpadów drewnianych oraz tekstylnych. To z nich mają powstać przedmioty, które przedstawią równie nieszablonowe podejście do tematu. Ponadto będą bazować na recyklingu odpadów produkcyjnych z mebli.

Projekt Biznes dla studentów IV roku

Na IV roku współpraca School of Form z firmą Paged Meble odbywa się w ramach kursu o nazwie Projekt Biznes, który realizujemy na końcowym etapie kształcenia. Celem zajęć jest wrzucenie studentów i studentek w sytuację, która przypomina ich przyszłe rzeczywiste środowisko pracy. Dzięki temu mają możliwość wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy do rozwiązywania konkretnych problemów, uczą się komunikacji ze zleceniodawcą, odpowiadając na brief projektowy i pracy z ograniczeniami realnego świata, takimi jak materiał i technologia. Myślę, że to bardzo ważny i potrzebny trening umiejętności przed opuszczeniem uczelni i wejściem na rynek zawodowy – mówi Anna Bera, artystka i projektantka, prowadząca zajęcia projektowe w School of Form.

ZOBACZ TAKŻE: Produkty Paged w centrum edukacji dzieci i młodzieży

To już kolejna współpraca między marką Paged a School of Form SWPS w Warszawie. Podczas poprzedniej edycji studenci tworzyli projekty ze sklejki oraz z odpadów, powstałych podczas jej produkcji, z wykorzystaniem technologii CNC. Materiały do realizacji tych zadań przekazała uczelni firma Paged. Efekty ich pracy w postaci drobnych mebli oraz przedmiotów użytkowych były prezentowane w formie wystawy. Można je było podziwiać w siedzibie Paged Sklejka w Piszu oraz w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Były również prezentowane podczas jesiennej edycji Targów Rzeczy Ładnych w 2022 roku.