Branża

Ubezpieczenia dla branży meblarskiej

Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Ubezpieczenia dla branży meblarskiej

Michał Strzelecki, dyrektor biura Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli o tym, czy możliwe są ubezpieczenia wzajemne dla branży meblarskiej.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli od ponad 2 lat przygląda się szczegółowo temu problemowi. Dlatego też już w 2017 r. rozpoczęliśmy rozmowy na temat organizacji Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych dla branży meblarskiej. To rozwiązanie – ubezpieczenia wzajemne dla branży meblarskiej – na ten moment wydaje się jednak dla nas zbyt kosztowne.

W porozumieniu z naszym partnerem PWS Konstanta, z którym prowadzimy wspólnie ten projekt uznaliśmy, iż najlepszym rozwiązaniem będzie utworzenie Związku Wzajemności Członkowskiej w ramach istniejącego TUW. Takie podejście zapewnia nam reasekurację portfela branżowego. Z drugiej strony nie stajemy przed koniecznością posiadania wysokich kapitałów własnych. Całość projektu od strony formalnej mamy praktycznie zamkniętą. Aktualnie jesteśmy na etapie rozmów z firmami meblarskimi o przystąpieniu do naszego projektu. Na tym etapie możemy przedstawić bardzo konkretną ofertę ubezpieczeniową.

ZOBACZ TAKŻE: Pożary w fabrykach mebli: branża ryzyka?

Co daje nam takie podejście do ochrony ubezpieczeniowej? Po pierwsze uzyskujemy stabilność w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Zakładamy również, iż firmy meblarskie w ramach tego programu będą mogły uzyskać znacznie szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej niż ma to miejsce obecnie przy konkurencyjnej składce ubezpieczeniowej. Ponadto uczestnicy ZWC mają realny wpływ na to co dzieje się z zyskiem ZWC. Może być przeznaczany na różne działania prewencyjne w firmach meblarskich, promocję eksportu czy budowanie kapitałów rezerwowych. Dlatego też już dzisiaj mogę zaprosić do kontaktów z Izbą w sprawie uczestnictwa w ZWC branży meblarskiej.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2020