Sukces osiągnie się, gdy praca sprawia przyjemność
11 sierpnia, 2018 2023-03-27 12:43Sukces osiągnie się, gdy praca sprawia przyjemność
13 lipca, na 25-lecie AMI Polska, Andrzej Nowicki, założyciel i właściciel firmy, przeszedł na emeryturę, ale – jak zapewnia – nadal ma zamiar w niej pracować. Pozbawić tatę firmy byłoby szczytem okrucieństwa – uśmiecha się córka, Monika Nowicka. Coś w tym rzeczywiście musi być, bo pasji jeśli chodzi o akcesoria meblowe mógłby świeżo upieczonemu emerytowi pozazdrościć niejeden młodszy o kilka dekad handlowiec.
W latach 90., zwłaszcza na początku, gdy Polska przestała już być PRL-em i stała się Rzeczpospolitą Polską, a centralnie planowaną gospodarkę odstawił na dziejową bocznicę wolny rynek, wielu Polaków rozpoczęło niewielkie biznesy, na zasadzie „coś trzeba zrobić”. Niektórzy kontynuowali działalność po rodzicach i z mniejszym lub większym powodzeniem rozbudowywali te interesy, inni startowali od zera i – z reguły – próbowali sił w handlu. Tą drogą poszedł też Andrzej Nowicki, dzisiaj właściciel firmy AMI Polska, a wtedy zajmujący – jak sam mówi – dość wysokie stanowisko w branży spożywczej w Łodzi.

Firmy upadały, trzeba było znaleźć sposób na życie. Oczywiście miałem pewne plany zawodowe, natomiast początek mojej obecnej działalności związany był z firmą Salice – zaczyna swoją opowieść Andrzej Nowicki.
O wszystkim zdecydował przypadek
Ówczesny dyrektor Salice, dr Moggio, szukał pomysłu na sprzedaż zawiasówZawias – zawias, zawiasa, bant (staropol.); przegub metalowy lub z innych materiałów służący do obrotowego zawieszania skrzydeł drzwi, okien itd. Z czego wykonane są zawiasy? Znane od starożytności – pierwsze wykonywane były ze sznurka lub rzemienia bądź drewna. W starożytnej Grecji wykonywane z drewna, kości, kamienia, brązu itp. W V-IV wieku p.n.e. stosowano zawias podobny do dzisiejszego taśmowego, złożony z włoskiego producenta w Polsce. W 1992 r. los zetknął dyrektora Salice z Andrzejem Nowickim, który właśnie wrócił z Niemiec.
Ktoś nas skontaktował, ale to wyglądało tak, że on poszukiwał raczej kogoś, kto zna Polskę, a nie jakiegoś specjalisty z branży meblarskiej. Robiłem bardziej za przewodnika i kierowcę, niż jakiegoś fachowca. Odwiedziliśmy Wolsztyńską Fabrykę MebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, Jarocińską Fabrykę Mebli, byliśmy w Poznaniu, w którym wtedy jeszcze istniało Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego. Na koniec, po takiej tygodniowej wycieczce, spytał mnie, co ja o tym sądzę. Odpowiedziałem mu, że to on powinien sobie zadać pytanie, jak wejść na polski rynek – wspomina Andrzej Nowicki.
Wkrótce potem w Salice zapadła decyzja o wzięciu udziału w targach w Poznaniu. Andrzejowi Nowickiemu Włosi zaproponowali opiekę nad stoiskiem: W tamtym czasie oni nie znali w Polsce nikogo – byłem ich jedynym znajomym Polakiem. Oczywiście dostarczyli wszystkie potrzebne materiały i produkty, ja natomiast opowiadałem klientom o ich akcesoriach. Wtedy w Polsce swój magazyn miał tylko Blum, Hettich sprowadzany był na zamówienie, Polska pod tym względem była właściwie pustym rynkiem. Po tygodniu dr Moggio, z którym przez cały czas targów byłem na tym stoisku, znów wrócił do pytania, co ja o tym sądzę.
Chociaż ówczesna wiedza Andrzeja Nowickiego o branży meblarskiej w Polsce była znikoma, nie miał on jednak wątpliwości, że sprowadzanie zawiasów z Włoch do Polski, wyłącznie pod zamówienie, nie jest najlepszym pomysłem. Sytuacja, w której klient czeka tygodniami na zawiasyZawias – zawias, zawiasa, bant (staropol.); przegub metalowy lub z innych materiałów służący do obrotowego zawieszania skrzydeł drzwi, okien itd. Z czego wykonane są zawiasy? Znane od starożytności – pierwsze wykonywane były ze sznurka lub rzemienia bądź drewna. W starożytnej Grecji wykonywane z drewna, kości, kamienia, brązu itp. W V-IV wieku p.n.e. stosowano zawias podobny do dzisiejszego taśmowego, złożony z – a w tamtym czasie były jeszcze granice i cła – nie wchodziła w rachubę.
Pod uwagę można było brać trzy rozwiązania. Pierwsze – Salice otwiera w Polsce filię, jako Salice Polska. Dr Moggio powiedział, że poza istniejącymi filiami, czyli Salice Ameryka, Salice Anglia, Salice Francja i Salice Niemcy, firma nie ma w planach otwierania żadnej nowej filii. W takim razie druga możliwość – założyć z jakimś Polakiem spółkę. On na to, że Salice nie zakłada spółek z nikim. No to trzecie rozwiązanie jest takie, żeby ktoś założył spółkę. Wtedy dr Moggio stwierdził, że w to mogą wejść i udzielą takiej spółce wszelkiej pomocy. Nikt wtedy w Polsce nie chciał ze mną założyć spółki, nikt nie chciał wyłożyć pieniędzy. Nawet mój szwagier – inż. Błaszczak, dyrektor Zakładów Płyt WiórowychPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość w Wieruszowie, fachowiec, doskonale znający branżę – nie chciał wyłożyć nawet złotówki, bo powiedział, że zawiasy puszkowe i do tego w tak szerokim asortymencie, owszem, potrzebne będą w Polsce, ale za 10 lat. Co było robić? Zaryzykowałem – opowiada Andrzej Nowicki.

13 lipca 1993 r. powstała firma AMI Polska, a jej początkowy rozwój i przyrost sprzedaży – jak wspomina Andrzej Nowicki – był tak gwałtowny, że zaskoczył wszystkich, a najbardziej chyba samego właściciela. Pierwszy towar przyjechał z Włoch 31 lipca (w ostatnim momencie przed rozpoczęciem przestoju urlopowego w firmie Salice), a cały sprowadzony asortyment zmieścił się w jednym busie. Drugą dostawę włoskich akcesoriów dostarczył większy bus z przyczepą, a do trzeciej i kolejnych niezbędne były już TIR-y. We wrześniu 1993 r., 6-7 tygodni od powstania firmy, rozpoczęła się regularna sprzedaż zawiasów Salice w Polsce.
Jakość, a nie tylko cena
Ja na tym rynku byłem kompletnie zielony, na szczęście, gdy zacząłem sprzedawać zawiasy, to klienci sami podpowiadali mi, co w dalszej kolejności trzeba wprowadzić do oferty: nogiNoga – 1) Element nośny mebla. W zależności od usytuowania może być noga tylna lub przednia. 2) Też: kończyna dolna człowieka. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. do stołówStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte, regulatory, zawieszki – śmieje się Andrzej Nowicki.

Tak zaczęła się moja współpraca z firmą Camar. Następnie klienci powiedzieli mi: „A gdzie pan ma prowadniceProwadnica (listwa wodząca) – element listwowy, niekiedy specjalnie profilowany do przesuwania szuflad, wysuwek itp. Jakie są rodzaje prowadnic? W zależności od usytuowania może być prowadnica:
• dolna,
• boczna,
• górna.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia.?” Wtedy jeszcze prowadnice produkowała firma Alfit (Austria), którą z czasem przejął Würth. Ale Alfit – mimo znakomitej jakości – nie pasował mi ze względu na bardzo wysoką cenę. Zrozumiałem, że jeśli chcę utrzymać się z ceną do zaakceptowania przez polskie firmy, to powinienem skupić się na rynku włoskim. Zacząłem badać rynek włoski pod kątem prowadnicProwadnica (listwa wodząca) – element listwowy, niekiedy specjalnie profilowany do przesuwania szuflad, wysuwek itp. Jakie są rodzaje prowadnic? W zależności od usytuowania może być prowadnica:
• dolna,
• boczna,
• górna.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. – wówczas Salice ich nie produkowało – i przez długi czas sprzedawałem prowadnice rolkowe firmy Fratelli Giraldi. Potem z kolei klienci zaczęli pytać mnie o wyposażenie do kuchniKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest – znowu trzeba było szukać we Włoszech dostawców. Już wtedy zrozumiałem, że Włosi są potęgą nie tylko w produkcji mebli, ale także w akcesoriach meblowych. Po roku istnienia spółki, wprowadziłem do Polski firmę z koszami i sortownikami – Elletipi. Pojawiła się firma z tzw. „drutami” – Siderplast – ale dla nas, była ona zbyt mała, wówczas nasze przyrosty były już bardzo duże. Siderplast chcąc ratować sytuację, zaczął się wtedy podpierać akcesoriami chińskimi, co ostatecznie wyeliminowało ich z oferty, bo interesowała mnie przede wszystkim wysoka jakość, a nie tylko cena. Potem wprowadziłem do Polski firmę Vibo, później kolejnego producenta – Inoxa. Klienci pytali o wyposażenie szafSzafa – szafa (z niem.), armaria (z łac.); mebel o konstrukcji skrzyniowej, jedno- lub wieloczęściowy, przeważnie w kształcie prostopadłościanu z drzwiami lub żaluzjami, czasami z szufladami u dołu lub u góry, wewnątrz z półkami lub wieszakiem. Jakie są rodzaje szaf? W zależności od przeznaczenia powstało wiele odmian o różnorodnych konstrukcjach (a mianowicie konstrukcji wieńcowej, konstrukcji stojakowej oraz konstrukcji oskrzyniowej), rozmiarach, – tak zrodziła się firma Servetto.
Rozmawiając z każdym nowym, włoskim producentem, stawiał sprawę jasno: jeżeli będzie sprzedawał w Polsce każdemu, to taka współpraca go nie interesuje: Albo jestem wyłącznym przedstawicielem na Polsce i w zamian za to gwarantuję moim dostawcom dużą sprzedaż, fachową obsługę i serwis, albo sprzedają komu popadnie, ale wtedy taka współpraca mnie nie interesuje.

Gwałtowny rozwój spowodował otwieranie oddziałów firmy: w Krakowie, Poznaniu i w Grajewie. Firma się rozrastała – zaczynała od magazynu w powierzchni 50 m2 na terenie upadłych zakładów odzieżowych w Łodzi, w którym jedynym właściwie sprzętem było pożyczone biurko, potem wynajęty został duży magazyn, ponad 1 tys. m2, a po jakimś czasie trzeba już było myśleć o swoim, bo roczny czynsz stawał się zbyt dużym kosztem. Tak było do lat 2007-2008.
Tylko Włosi
Kryzys sprzed 10 lat zmusił Andrzej Nowickiego do przeorganizowania firmy. Jasne stało się, że nie ma sensu utrzymywanie własnych magazynów, będących filiami centrali w Łodzi. Trzeba było zlikwidować oddziały, a rozbudować centralę w Łodzi. Obecnie to już jest duży obiekt, ponad 3 tys. m2 powierzchni magazynowej.

Dzisiaj dużo taniej jest wysyłać towar, nawet na drugi koniec Polski, gdy dostawa trwa 24 godziny, niż utrzymywać stany magazynowe w kilku miejscach. Wcześniej bywało tak, że brakowało towaru w Łodzi, a był na przykład w Grajewie i te towary zaczynały krążyć, generując uboczne, zbędne koszty przesyłania sobie nawzajem towaru. Postanowiłem zlikwidować filie – a tym samym i koszty – i postawić na rozbudowę magazynu w Łodzi. Dzisiaj gwarantujemy klientom, że jeżeli złożą zamówienie do godz. 10.00, to następnego dnia mają zamówiony towar u siebie. Te zmiany znowu pchnęły firmę AMI Polska bardzo mocno do przodu – wspomina Andrzej Nowicki.
Kolejny skok do przodu firma dokonała w momencie, gdy Salice rozpoczęło produkcję prowadnic. Mamy aktualnie ponad 20 dostawców – sami Włosi. Przez 25 lat trzymamy się konsekwentnie tylko rynku włoskiego, u każdego z naszych dostawców jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na rynek polski. Oczywiście, że te towary – w związku z tym, że Europa nie ma granic – dostępne są choćby w hurtowniach o zasięgu międzynarodowym, ale jest to raczej szczątkowa oferta. Jeżeli chodzi o szeroki asortyment i dostępność, tylko nasza firma to gwarantuje – rekomenduje.

Jeżeli ktoś skontaktuje się bezpośrednio z naszymi dostawcami, to te firmy są pod tym względem bardzo uczciwe i odsyłają takiego klienta do nas. Grają fair. I ja z nimi też gram fair, mając w ofercie na przykład zawiasy Salice, nie sprzedaję żadnych innych, konkurencyjnych produktów z innych firm. Po prostu nie czuję takiej potrzeby, zresztą jedynym rozwiązaniem byłyby chyba jakieś tanie, bardzo ekonomiczne.
Ale nikt, kto chce kupić tanie zawiasy nie kontaktuje się z nami, bo jednak jesteśmy dzisiaj jednoznacznie kojarzeni z pewną jakością. I nawet gdybyśmy jakieś bardzo tanie, niskiej jakości zawiasy mieli, to prawdopodobnie nikt od nas nie chciałby ich kupić – wtrąca Monika Nowicka.

Faktycznie, próbowałem kiedyś wprowadzić jakieś tanie zawiasy czy tanie nóżki plastikowe i one od kilkunastu chyba lat do dzisiaj leżą w magazynie. Nikt ich nie kupuje. Gdy kiedyś zaproponowałem je klientowi, to on się zdziwił: „To wy takie rzeczy macie? Takie zawiasy to ja kupuję w innej hurtowni, gdzieś tam za rogiem”. Firma AMI Polska po 25 latach kojarzy się po pierwsze z produktami włoskimi, a po drugie – z bardzo wysokiej półkiPółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. pod względem jakościowym. Zresztą powiedzmy sobie otwarcie: trzy firmy na świecie wyznaczają trend jeżeli chodzi o akcesoria meblowe, czyli prowadnice i zawiasy: to jest firma Salice, to jest Hettich i to jest Blum. Reszta – czy się komuś podoba, czy nie – jest jednak o to jedno piętro niżej.
Oczywiście, pozostałe firmy mogą mieć akcesoria bardzo wysokiej jakości, ale mówimy raczej o pewnych pojedynczych pozycjach z oferty. Jeśli chodzi o pełen asortyment, to te trzy wspomniane firmy wyznaczają trend światowy w zakresie zawiasów i prowadnic. Sytuację z włoskimi akcesoriami można porównać z sytuacją na rynku motoryzacyjnym: królami polskich szos są samochody niemieckie, ale każdy obejrzy się za Alfa Romeo, Maserati czy Ferrari, bo to Włosi dominują gdy chodzi o design i wyrafinowaną technologię. Tak samo jest z akcesoriami.

Nie ma na świecie odpowiednika firmy Camar, jej zawieszki do tej pory są nie do podrobienia, to Camar wymyślił zawieszkę do szafekSzafka – zespół spełniający funkcję pojemnika w meblach skrzyniowych i meblach szkieletowych, np. szafka biurka, szafka sekretarzyka (w regale) itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. dolnych. Tak samo jest z firmą Vapsint i jej siłownikami gazowymi – trudno powiedzieć, kto z nimi mógłby konkurować, bo między nią a pozostałymi firmami jest przepaść. Zwykły chiński siłownik z zawieszką kosztuje 4 zł, a siłownik Vapsint to prawie 20 zł. I dzisiaj klient coraz częściej rozumie, że gdy wyda te 20 zł, to ma święty spokój do końca życia, bo Vapsint udziela na siłowniki dożywotniej gwarancji – opowiada Andrzej Nowicki.
Siłowniki dla branży meblarskiej to jakieś 8% ich produkcji. Pozostałe 92% to branże budowlana i samochodowa. Kiedyś poprosiłem właściciela firmy Vapsint o certyfikaty jakości. Oczywiście przedstawił mi je, ale moja prośba setnie go rozbawiła. Wtedy nie rozumiałem dlaczego, a on zaprowadził mnie na jedną z hal produkcyjnych i pokazał produkty, gdzie takie certyfikaty są dużo ważniejsze. Na przykład siłowniki do maszyn drogowych czy grodzi przeciwpożarowych (te drugie muszą wytrzymać nacisk 120 ton), a nawet takich wykorzystywanych na okrętach podwodnych.

Dlatego – jak stwierdził – utrzymanie 10 czy 20 kg klapyKlapa (drzwi opuszczane) – drzwi o poziomej osi obrotu. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. dla jego siłowników nie jest żadnym problemem. Zresztą branża meblarska to jest dla nich, powiedziałbym, taka trochę zabawa. Vapsint nie wystawia się na targach akcesoriów meblowych – nawet tych największych jakimi są „Interzum” – bo dla nich głównymi tego typu imprezami są targi budowlane czy technologiczne – na całym świecie. Inną firmą, która nie ma praktycznie swojego odpowiednika jest Servetto oferująca pantografy. To też absolutny top – dodaje syn, Maciej Nowicki.
Powrót do źródeł
Po 25 latach firma AMI Polska wróciła do źródeł. Gdy zaczynała działalność w latach 90. jej podstawowymi odbiorcami były fabryki mebli, z czasem – szczególnie w trakcie kryzysu gospodarczego w Europie – na znaczeniu zyskała współpraca z hurtowniami. Od kilku lat proporcje ponownie zmieniają się na korzyść fabryk. Zdaniem Andrzeja Nowickiego wiele hurtowni idzie dzisiaj na łatwiznę: obracają przede wszystkim chińskimi akcesoriami, a dobre akcesoria sprowadzają na zamówienie.

Rozmowy z nimi są trudne, bo chcieliby sprzedawać bardzo dobre akcesoria, ale porównują je cenowo, a nie jakościowo. Widocznie to im się opłaca, natomiast uważam generalnie, że rynek akcesoriów meblowych w Polsce uległ pogorszeniu. Być może jest to trend światowy, ale nie zmienię zdania – zawsze powtarzałem i będę powtarzał, że musi istnieć kompatybilność: wysoka jakość mebli z wysoką jakością akcesoriów. W meblachMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., niskiej jakości – to jest oczywiste – nie ma sensu wkładać dobrej jakości akcesoriów, skoro żywotność tych mebli wyznacza okres gwarancji. Nie podoba mi się, że na rynku istnieją mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., za kilkadziesiąt tysięcy złotych, do których producent stosuje najtańsze akcesoria. Ewentualnie producent takich mebli, może pozostawić klientowi wybór: „Mam siłownik gazowy za 4 zł, który może wytrzyma 2 lata, a może wytrzyma dzień, ale mam też siłownik Vapsint, który ma dożywotnią gwarancję, ale trzeba za niego zapłacić 20 zł”. Niech klient podejmuje decyzję i nie ma pretensji, bo to on wybrał – dowodzi.
Rodzinny biznes
Tajemnicze słowo AMI w nazwie firmy to oczywiście skrót, choć jego znaczenie kilkakrotnie się zmieniało. Początkowo miał to być skrót od „Andrzej i Maciej Import” (ale do firmy dołączyła też córka), później pojawiało się „Akcesoria Meblowe Import”. Ale ten „Import” nie pokazuje najważniejszego, a mianowicie kierunku. Import skąd? Z Azji? Z Niemiec? Skrót AMI należy zatem odczytywać następująco: Accessori Mobili Italiani, czyli Włoskie Akcesoria Meblowe. Ta nazwa najlepiej oddaje to, co firma faktycznie robi, czyli sprzedaje włoskie akcesoria meblowe – wyjaśnia Andrzej Nowicki.

Wydawałoby się, że ćwierć wieku sprzedaży włoskich akcesoriów to wystarczająca motywacja, by biegle opanować język włoski. Nic bardziej mylnego. Gdy zakładałem firmę nie znałem włoskiego i teraz też nie znam. Może inaczej: po tylu latach potrafię się po włosku dogadać, ale nie w sprawach technicznych – w akcesoriach jest bardzo dużo precyzyjnych, właśnie technicznych zwrotów i łatwo tu o pomyłkę. Podstawowym językiem dla mnie jest niemiecki, zresztą na północy Włoch rozmowa w języku niemieckim nie jest żadnym problemem. A dlaczego niemiecki? To też była „wina” wspominanego dr Moggio z Salice, który właściwie większość czasu spędzał w Niemczech i sam powiedział, że wolałby ze mną rozmawiać po niemiecku, niż po włosku. W ten sposób mój techniczny niemiecki bardzo się pogłębiał, ale niestety odbywało się to kosztem nauki języka włoskiego. Natomiast żadna firma, z którą współpracuję, nigdy nie wymagała ode mnie, bym rozmawiał po włosku – wszyscy wszędzie znali niemiecki – mówi Andrzej Nowicki.
Firma ma już 25 lat, jej założyciel skończył 65 lat i jest – jak mówi – na dobrą sprawę emerytem. Dzisiaj AMI Polska to firma rodzinna, w której udziałowcami są Andrzej Nowicki oraz dzieci – Monika i Maciek. To poniekąd tłumaczy też, dlaczego nie pogłębiałem języka włoskiego: Monika zna doskonale niemiecki i angielski, a Maciek włoskim posługuje się wręcz biegle – a dzieci załatwiają teraz większość spraw w naszych kontaktach międzynarodowych – mówi.

AMI Polska to niewielka firma. Kilkanaście osób, które w niej pracują, wobec skomputeryzowania wielu procesów, w zupełności wystarcza, tym bardziej, że firma właściwie nie ma sprzedaży detalicznej. Jak podkreśla Maciej Nowicki na tle innych sprzedawców akcesoriów meblowych w Polsce AMI Polska jest ewenementem.
Wszyscy duzi producenci sprzedają w Polsce poprzez swoje spółki-córki. Nasi dostawcy także na większości rynków utworzyli swoje własne oddziały. Natomiast my jesteśmy ich jednym z nielicznych na świecie niezależnych sprzedawców, a w przypadku firmy Salice czy Camar także jednym z najstarszych stażem w historii – wyjaśnia.
Kilkadziesiąt lat pracy zawodowej i osiągnięty wiek emerytalny powodują, że w rozmowach rodzinyRodzina (familia) – 1) Jednostka systematyczna (takson) w obrębie rzędu, w skład którego wchodzą spokrewnione ze sobą rodzaje. Nazwy łacińskie rodzin kończą się zwykle na -aceae. 2) W języku potocznym słowo „rodzina” może oznaczać grupę podobnych przedmiotów (np. „rodzina krzeseł”). 3) Też: grupa osób związanych ze sobą więzami pokrewieństwa lub powinowactwa. Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999. Nowickich coraz częściej pada słowo „sukcesja”. Ja dzieciom mówię codziennie, że niedługo odejdę, a one codziennie się ze mnie śmieją – uśmiecha się Andrzej Nowicki. To się nie wydarzy, mówią o tym nawet nasi – znający tatę – dostawcy – nie ma wątpliwości Monika Nowicka.

Dalej będę prezesem firmy, z tym że oczywiście na emeryturze. Przeszedłem na nią w lipcu, gdy firma obchodziła jubileusz 25-lecia, natomiast będę pracował w firmie dopóki mi zdrowie pozwoli. Lubię swoją pracę, nie wyobrażam sobie siedzenia w domu. Moją pasją – którą zaraziła mnie Monika – jest pływanie i jazda na rowerze, którym często dojeżdżam i wracam z pracy – a w każdą stronę to 20 kilometrów! Wielu moich znajomych patrzy na mnie z zazdrością, gdy jadę do Włoch, bo jazda do Włoch i rozmowy z Włochami są dla mnie czystą przyjemnością, podobnie jak oglądane tam widoki czy wspólne, wieczorne kolacje. Jestem żywym przykładem tego, że można połączyć pracę z przyjemnością. Nigdy nie mówię, że jadę do Włoch i nic nie robię, bo to byłoby wbrew mojej naturze, natomiast bardzo chętnie przy okazji poznaję tę prawdziwą włoszczyznę – nowe jedzenie, nowe wino, nowe miejsca. Bo sukces osiągnie się, gdy praca sprawia przyjemność – kończy Andrzej Nowicki.
TEKST: Marek Hryniewicki
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 8/2018