Branża

Start-upy u Prezydenta – jeden tworzy meble z konopi

Siódma edycja projektu „Start–upy w Pałacu”.

Start-upy u Prezydenta – jeden tworzy meble z konopi

Andrzej Duda gościł uczestników siódmej edycji projektu „Start–upy w Pałacu”. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były innowacje technologiczne w sektorze rolno–spożywczym. W gronie zaproszonych przez Prezydenta gości znalazł się start-up The True Green, który opracował alternatywę dla drewna.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

W spotkaniu u Prezydenta RP wzięli udział przede wszystkim młodzi twórcy i start-upy. Uczestnikami wydarzenia były również doświadczone firmy wprowadzające od lat nowatorskie rozwiązania technologiczne. Ponadto 9 maja 2024 r. w Pałacu Prezydenckim pojawili się też reprezentanci hubów start–upowych i uczelni wyższych.

Cel spotkania to pokazanie zmian zachodzących w polskim rolnictwie za sprawą innowacji oraz roli, jaką w tym procesie odgrywają start–upy. Pomysłodawcy wydarzenia chcą również zwrócić uwagę na znaczenie ochrony własności intelektualnej. Zależy im na tym szczególnie w sferze nowych technologii wdrażanych w ramach przedsięwzięć typu start-up.

W pierwszej części wydarzenia Prezydent wysłuchał trzech prezentacji innowacyjnych projektów w dziedzinie rolnictwa. Następnie podziękował twórcom innowacji za ich pracę.

Nie mam wątpliwości, że rolnictwo jest naszą przyszłością. Idee, które państwo przedstawiacie służą temu, żeby produkować lepiej, produkować więcej, żeby produkować w sposób bardziej przyjazny dla człowieka. Zachęcam Państwa do dalszego rozwoju – powiedział Prezydent. Andrzej Duda zwiedził również mini wystawy innowacji.

Drugą część wydarzenia stanowił panel dyskusyjny „Jak start–upy zmieniają polskie rolnictwo? Znaczenie innowacji i ochrona własności intelektualnej w sektorze rolno–spożywczym”.

W spotkaniu wzięli udział minister Piotr Ćwik – zastępca szefa KPRP oraz doradcy Prezydenta RP. Już po raz drugi partnerem wydarzenia był Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.

The True Green na spotkaniu „Start–upy w Pałacu”

Zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego, jak również możliwość spotkania z Prezydentem RP, otrzymali przedstawiciele start-upu The True Green. Jadwiga Husarska-Sobina, CEO w Husarska Design Studio oraz Piotr Pietras, CEO Green Lanes, spółki do której należy The True Green, mieli również okazję do rozmowy z Andrzejem Dudą na temat alternatywy drewna z roślin jednorocznych.

W kwietniu start-up The True Green zaprezentował możliwości tarcicy konopnej w stolicy światowego designu, podczas Milan Design Week. Spółka wykorzystuje potencjał włóknistych roślin jednorocznych, tworząc innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania materiałowe w obszarze substytutów drewna litego. Są one dedykowane m.in. branży meblarskiej.

W ramach wystawy Re-Hemptation The True Green i Husarska Design Studio zaprezentowali w Mediolanie trzy rodzaje mebli: taboret HempStool, stół HempSolo i huśtawkę HempSwing.

Źródło: KPRP, The True Green.