Design

Bauhaus: styl, który nie przestaje inspirować

Ponad 105-metrowy apartament w stylu Bauhaus zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.

Bauhaus: styl, który nie przestaje inspirować

Znalezienie własnego stylu, który odpowiada potrzebom i wyraża pasje, to nie lada sztuka. Zdaje sobie z tego sprawę architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik, ambasadorka marki Geberit, dlatego sztukę urządzania opanowała do perfekcji.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Aranżacja apartamentu kojarzy się przede wszystkim z wyborem określonej stylistyki i wpisaniem wnętrza w jej ramy. O kunszcie nie świadczy jednak dopasowanie planu aranżacji do aktualnych trendów. Sztuką jest znalezienie własnego stylu, który odpowiadałby potrzebom i wyrażał pasje. Najlepszy przykładem stanowi apartament, który zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik. Znajduje się on pod Warszawą, a motywem przewodnim całej aranżacji stały się starannie kolekcjonowane obrazy, rzeźby i grafiki. Inspiracji dostarczył Bauhaus – styl, który nie przemija.

Przestrzeń dzienna - apartament w stylu Bauhaus zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.
Otwarta część dzienna. Proj. Agnieszka Musiał-Chmielnik, architektka Musiał Studio. Fot. Łukasz Zandecki.

Co można powiedzieć o tym wnętrzu już na pierwszy rzut oka? Tu mieszka sztuka. Wyraża się to nie tylko przez liczne dzieła, ale także formę, materiały i kolorystykę. Przy ich pomocy architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik, założycielka Musiał Studio, stworzyła bardzo udaną kompozycję. W założeniu nawiązuje ona do przede wszystkim do Bauhausu. Dlatego tak istotna jest tu gra kształtów i struktur malowanych jasną paletą barw.

Natomiast materiałem dominującym stało się drewno w ciepłym wybarwieniu. Z kolei główny kolor to biel, która w części kuchennej nabiera nieco cieplejszego odcieniu, subtelnie przechodząc w beż.

Styl Bauhaus, czyli forma wynika z funkcji

Kompozycję przestrzeni tworzą kubistyczne wręcz, proste formy. Ich zdecydowany charakter przełamują obłości i zaokrąglenia przy wyspie kuchennej, szafce pod telewizorem, jak również w formach mebli wolnostojących, oświetlenia i dekoracji.

Jasne, minimalistyczne przestrzenie stały się tłem dla kolekcjonowanych przez właścicieli dzieł sztuki. To ona gra tu pierwsze skrzypce, nadając ton całej aranżacji, a tym samym przełamując stonowaną bazę wnętrza. Największy obraz – za stołem – jest autorstwa samej architektki – Agnieszki Musiał-Chmielnik. Natomiast stojąca na kolumnie rzeźba w odważnym kolorze to dzieło Tomasza Koclęgi. Przy wejściu wchodzących wita grafika Tomasza Szpunara, a klatka schodowa to kompozycja obrazu Magdaleny Nowatkowskiej z kultowymi grafikami Matisse’a. Na piętrze w holu ważnym akcentem jest także oryginalny żyrandol, ręcznie wykonany ze szkła murano w kolorze kobaltowym.

Przestrzeń dzienna - apartament w stylu Bauhaus zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.
Przestrzeń dzienna. Proj. Agnieszka Musiał-Chmielnik, architektka Musiał Studio. Fot. Łukasz Zandecki.

Stylistykę z otwartej części dziennej powtórzono także na piętrze, gdzie ulokowana jest m.in. sypialnia właścicieli.

Tutaj pozwoliliśmy sobie na większy kontrast i ciemniejsze tony. Fornirowana zabudowa stolarska i podłoga to główny akcent aranżacji, który jest uzupełniony beżowymi ścianami, sufitem oraz jedną z szaf. Do tego ciemnobrązowe łóżko oraz czarne elementy wykańczające jak komoda, obraz nad łóżkiem, oświetlenie czy fornirowana rama sporego lustra. Całość miała być spójna i minimalistyczna, dyskretnie nawiązując do stylu japandi – opowiada architektka.

Apartament w stylu Bauhaus zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.
Tak jak w stylu Bauhaus, tak i w tym apartamencie – forma wynika z funkcji. Proj. Agnieszka Musiał-Chmielnik, architektka Musiał Studio. Fot. Łukasz Zandecki.

Mikrocement w łazience

Na szczególną uwagę zasługują łazienki. Ta na parterze to ponadczasowe połączenie płytek imitujących kamień z barwami szaro-beżowymi. Znaczący akcent stanowi tu mikrocement w kolorze białym, który nadaje delikatną strukturę i tworzy bazę przestrzeni. Poza tym, że pojawił się na ścianie, odnaleźć go można także na zabudowie stolarskiej. Uzupełnieniem aranżacji jest lustro w organicznym kształcie oraz biała armatura.

Łazienka - apartament w stylu Bauhaus zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.
Łazienka. Proj. Agnieszka Musiał-Chmielnik, architektka Musiał Studio. Fot. Łukasz Zandecki.

Spora strefa prysznica została wydzielona szybą robioną na zamówienie. Wewnątrz jest minimalistyczny odpływ Geberit Cleanline80 wykończony w stali nierdzewnej. Miska WC to Geberit ONE, która uzupełniona jest o przycisk spłukujący Geberit Sigma01, za którym ukryty jest innowacyjny system DuoFresh. By zaoszczędzić kilka cm zastosowaliśmy stelaż podtynkowy typu slim, który ma zaledwie 8 cm. W pomieszczeniu znajdziemy także umywalkę Geberit ONE nablatową. Zależało nam na większej umywalce, ponieważ ta łazienka pełni też rolę gospodarczej (w białej zabudowie ukryta jest pralka z suszarką) – wyjaśnia architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.

W łazience na piętrze minimalistyczny wygląd uzyskano zaś dzięki położeniu mikrocementu na podłodze i ścianach. Został on przełamany geometrycznymi płytkami 3D na jednej ścianie, która tworzy tu główny akcent. Przełamaniem jest biała wanna wolnostojąca oraz ceramika, a także ściana ze sporym, geometrycznym lustrem. Pod nim znajdują się dwie umywalki podwieszone Geberit z serii Variform.

Łazienka - apartament w stylu Bauhaus zaprojektowała architektka Agnieszka Musiał-Chmielnik.
Łazienka. Proj. Agnieszka Musiał-Chmielnik, architektka Musiał Studio. Fot. Łukasz Zandecki.

W tej łazience także, w celu zaoszczędzenia miejsca, postawiliśmy na stelaż podtynkowy typu slim. Przycisk spłukujący, który jest niemalże niewidoczny to model Geberit Sigma50. Za nim umieszczony został moduł DuoFresh, innowacyjny system do odciągania nieprzyjemnych zapachów. Zewnętrzną płaszczyznę przycisku pokryliśmy mikrocementem, dzięki czemu całość jest bardzo minimalistyczna. Miska w tej łazience to model Geberit AquaClean Sela, czyli miska WC z funkcją mycia. Nowoczesna i minimalistyczna bryła nie zdradza, że urządzenie skrywa w sobie dodatkową funkcję. Zgrabny pilot na ścianie obok miski służy do obsługi funkcji natrysku – dodaje.