Najważniejsi są ludzie, partnerstwo i lojalność
14 listopada, 2017 2023-04-14 6:26Najważniejsi są ludzie, partnerstwo i lojalność

Najważniejsi są ludzie, partnerstwo i lojalność
Tadeusz Wiśniewski, prezes Zarządu Sevroll-System, o jubileuszu 20-lecia firmy, strategii na rynku polskim, targach „Interzum” oraz wartościach w biznesie.
W tym roku firma Sevroll-System obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Proszę opowiedzieć, jak wyglądały początki działalności i rozwój firmy na przestrzeni tych 20 lat.
Rozwój firmy Sevroll-System był dynamiczny – to chyba najwłaściwsze określenie. Zmienialiśmy się wraz z wymaganiami i oczekiwaniami klientów oraz dostosowywaliśmy się do potrzeb rynku. Od początku staraliśmy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów i kreować nowe trendy w branży. W ciągu tych 20 lat wdrożyliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań w różnych obszarach działalności. Nasze dopracowane do perfekcji systemy jezdne objęte są dożywotnią gwarancją. Mamy najszerszy na rynku wybór systemów do drzwiDrzwi – 1) Ruchoma część ściany izolującej, umożliwiająca komunikację. Składają się z ościeżnicy i z jednego lub większej liczby skrzydeł albo stanowią same skrzydła, osadzone bezpośrednio w otworze budowlanym. Drzwi mają nie tylko charakter użytkowy, pełnią również funkcję dekoracyjną. Mogą być integralną częścią wyposażenia wnętrz, głownie poprzez formę i użytą kolorystykę. Drzwi mogą być wykonane w różnych stylach np. nowoczesnym przesuwnych, składanych i rozwieranych oraz profili wykończeniowych. Opracowaliśmy również najbardziej intuicyjny i najczęściej stosowany przez stolarzy program do projektowania drzwi – „Compositor”. Stworzyliśmy także unikalne na skalę europejską centrum szkoleniowe.
Ostatnie dwa lata to nie tylko intensywny rozwój produktowy, ale również organizacyjny. Uruchomiliśmy nowoczesne centrum logistyczno-magazynowe oraz platformę do zarządzania procesami biznesowymi. Wszystkie te zmiany służą wzmacnianiu relacji partnerskich z naszymi klientami.
Jak Państwo widzą, zmieniało się w naszej firmie wiele, jednak od początku niezmienne pozostały nasze ideały: naszych odbiorców traktujemy jak partnerów, ich biznes jest dla nas tak samo ważny jak nasz własny. Staramy się poznać ich jak najlepiej i do wszystkich spraw podchodzić indywidualnie. Zatrudniamy wysokiej klasy specjalistów, zaangażowanych w swoją pracę oraz rozwój firmy, potrafiących zbudować trwałe relacje z naszymi klientami. W naszych działaniach najważniejsi są ludzie, partnerstwo i lojalność.
Jak ocenia Pan aktualną pozycję firmy Sevroll-System w branży meblarskiej, zwłaszcza na tle konkurencji?
W ciągu tych dwóch dekad udało się nam zbudować pozycję niekwestionowanego lidera na rynku systemów drzwiowychDrzwi – 1) Ruchoma część ściany izolującej, umożliwiająca komunikację. Składają się z ościeżnicy i z jednego lub większej liczby skrzydeł albo stanowią same skrzydła, osadzone bezpośrednio w otworze budowlanym. Drzwi mają nie tylko charakter użytkowy, pełnią również funkcję dekoracyjną. Mogą być integralną częścią wyposażenia wnętrz, głownie poprzez formę i użytą kolorystykę. Drzwi mogą być wykonane w różnych stylach np. nowoczesnym w meblarstwie. Dotyczy to nie tylko ilości wprowadzanych na rynek okućOkucia – konstrukcja, funkcjonalność, estetyka czy standard mebla zależą w znacznej mierze od tego, w jakie okucia zostanie wyposażony. Z tego względu okucia oraz akcesoria muszą spełniać wiele zróżnicowanych wymagań w kontekście bezpieczeństwa użytkowania – przenosić duże obciążenia, być niezawodne i trwałe oraz estetyczne. Okucia często stanowią ozdobę mebli. Jakie są rodzaje okuć? Najogólniej okucia można podzielić na: • okucia. Jesteśmy liderem również w zakresie szerokości asortymentu, ilości wprowadzanych innowacji, jakości oferowanych rozwiązań oraz świadczonych usług. Nasi partnerzy stawiają nas za wzór innym swoim dostawcom. To motywuje nas do dalszego rozwoju i wdrażania nowych produktów.
Jaki udział w ogólnej sprzedaży firmy ma obecnie rynek polski? Czy są regiony, w których Sevroll jest szczególnie mocny? Z czego to wynika?
Rynek polski jest dla nas bardzo ważny, aktualnie stanowi około 70% obrotu. Pozycja firmy Sevroll-System jest bardzo mocna i stabilna na terenie całej Polski. Zróżnicowanie nie wynika z naszego udziału w danym regionie a raczej z jego potencjału w branży meblarskiej. Trudno porównywać nominalną sprzedaż np. województw wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Musimy też sobie zdawać sprawę, że Polska jest drugim co do wielkości producentem mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., w Europie. Duża część produkcji jest eksportowana. Potencjał województw pod tym względem jest również bardzo zróżnicowany.
Jakie kwestie są dla Państwa szczególnie istotne we współpracy z dystrybutorami w regionach?
Kluczowe we współpracy z dystrybutorami regionalnymi są dla nas partnerstwo i lojalność, oczywiście działające w obu kierunkach oraz wzajemne zaufanie. Mamy przejrzyste i czytelne warunki współpracy. Z naszymi dystrybutorami budujemy relacje partnerskie. Z uwagą wsłuchujemy się w ich potrzeby. Staramy się wspólnie z nimi tworzyć strategię rozwoju, wymieniać doświadczenia. Do każdego podchodzimy indywidualnie. Zależy nam na długotrwałej, obustronnie korzystnej współpracy. Dzięki takiemu podejściu udało nam się zbudować efektywną strukturę dystrybucji nie tyko w Polsce, ale również na świecie.
Trzy lata temu w swojej warszawskiej siedzibie otworzyli Państwo Centrum Kompetencji Sevroll-System, w którym organizowane są szkolenia dla stolarzy, przedstawicieli hurtowni oraz architektów i projektantów wnętrz. Jak wygląda takie szkolenie? Co zyskuje osoba, która bierze w nim udział?
W ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych CKS realizowane są przede wszystkim działania edukacyjne i promocyjne. Organizujemy je z naszymi partnerami – to oni współtworzą z nami programy szkoleniowe oraz ostatecznie zatwierdzają udział poszczególnych uczestników w szkoleniu. Nasze szkolenia teoretyczne i praktyczne przewidziane są dla wszystkich osób związanych z tworzeniem i projektowaniem mebli. Ich celem jest poszerzanie wiedzy na temat praktycznych zastosowań rozwiązań, które mamy w ofercie. Podczas szkoleń uczymy nie tylko tego, jak optymalizować proces wytwarzania mebli, ale również tego, jak skutecznie sprzedać mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., zaprojektowane w oparciuOparcie – 1) zespół lub podzespół tapicerowany lub nietapicerowany służący do podparcia pleców użytkownika. Jeśli oparcie jest tapicerowane to najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy podtrzymującej, warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. 2) W języku potocznym słowo oparcie oznacza to, na czym się ktoś lub coś opiera. 3) Też: osoba, na którą można liczyć. o nasze rozwiązania. Szczególnie cieszy nas fakt, że dla wielu uczestników szkoleń nasze Centrum Kompetencji jest miejscem inspiracji i kreowania nowych pomysłów.
Powiedział Pan wcześniej, że rynek polski generuje obecnie ok. 70% Państwa obrotu. Z tego wynika, że udział eksportu w ogólnej sprzedaży firmy to ok. 30%. Które rynki zagraniczne są dla Sevroll-System szczególnie ważne i dlaczego?
Podejmujemy działania proeksportowe na wielu rynkach, zarówno w Europie, jak i na świecie. Nie wartościowałbym tych rynków. Stawiamy sobie różne cele w różnych perspektywach czasowych. Na ten moment na pierwszy plan wysuwają się rynki europejskie. Jednak działania podejmowane na terenie obu Ameryk, Azji czy Afryki też przynoszą wymierne korzyści.
A na jakich rynkach chcieliby Państwo w najbliższej przyszłości zaistnieć bądź znacząco zwiększyć sprzedaż? Czy któreś wydają się szczególnie perspektywiczne?
Naszym celem krótkoterminowym jest osiągnięcie pozycji lidera w zakresie systemów drzwiowych w Europie. Wydaje się, że rynki Europy Zachodniej i Południowej mogą spełnić nasze oczekiwania.
Od kilku lat Sevroll-System bierze udział w targach „Interzum” w Kolonii. Jakie znaczenie ma dla Państwa ta impreza? Jakie inne wydarzenia targowe są dla Państwa istotne i dlaczego?
Targi „Interzum” to ważna dla nas impreza w zakresie budowania relacji oraz umacniania naszej pozycji na rynkach eksportowych. Jeżeli chodzi o rynki zagraniczne, chętnie bierzemy też udział w lokalnych imprezach targowych. Pozwala nam to, szczególnie w początkowej fazie pracy nad danym rynkiem, lepiej zrozumieć jego potrzeby. W Polsce natomiast zdecydowanie stawiamy na rozwój Centrum Kompetencji Sevroll oraz wspieranie naszych partnerów w budowaniu relacji biznesowych na lokalnych rynkach. W tym roku tematem przewodnim naszych spotkań są obchody 20-lecia, które świętujemy na ponad 50 imprezach organizowanych w całej Polsce wraz z naszymi partnerami z udziałem stolarzy, architektów i innych klientów.
Z okazji jubileuszu 20-lecia przygotowali też Państwo specjalną kampanię reklamową i konkurs urodzinowy dla klientów. Proszę w skrócie opowiedzieć jakie są jego zasady. Czy każdy może wziąć w nim udział?
Na kampanię związaną z obchodami naszego 20-lecia składa się wiele elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne w obszarze działań reklamowych oraz PR. Kluczowe jednak, z naszego punktu widzenia, są działania skierowane bezpośrednio do osób i firm na co dzień pracujących na naszych systemach. To ich szczególnie chcielibyśmy w ramach obchodów naszego jubileuszu docenić. Dlatego też przygotowaliśmy specjalny urodzinowy konkurs. Może wziąć w nim udział każda osoba, która w oparciu o nasze produkty wykona zabudowę, a jej zdjęcie wraz ze zgłoszeniem prześle do naszej firmy. Warto podkreślić, że przygotowaliśmy bardzo cenne nagrody: główna to samochód, a kolejne to wyjątkowa wycieczka, telewizor i 100 innych nagród.
Bardzo ważne są też dla nas, organizowane wraz z naszymi partnerami na terenie całej Polski imprezy urodzinowe. Każdy klient może się na nich spotkać z naszymi przedstawicielami oraz twarzą naszej kampanii Dominikiem Strzelcem, wymienić doświadczenia oraz wygrać cenne nagrody w różnych konkursach. W sumie zorganizujemy ponad 50 takich imprez w tym roku.
Jak Pan wspomniał, twarzą tej kampanii został Dominik Strzelec, znany telewidzom z popularnego programu „Usterka”. Dlaczego wybrali Państwo właśnie jego?
Dlatego, że jest to człowiek kojarzony z naszą branżą oraz wymagający wobec wykonawców i rozwiązań, na których pracuje. Chcieliśmy poddać się ocenie właśnie kogoś takiego. Po 20 latach nie boimy się ocen. A z dobrej opinii, którą wystawia nam tak wymagająca osoba jak Dominik, jesteśmy dumni.
Jakie są Państwa plany na kolejne 20 lat?
Ambitne i rozległe: dotyczą rozwoju produktów, obszarów działania, metod i organizacji pracy. Planujemy rozwijać naszą podstawową grupę produktówGrupa produktów – zbiór materiałów o zbliżonych właściwościach, dla których można zbudować zależności hierarchiczne, np. z nadrzędnej grupy „szafy” wywodzą się pochodne wyroby np. szafy biurowe, szafy garderobiane. Te ostatnie natomiast mogą mieć dalsze warianty wynikające np. z konstrukcji, zastosowanych materiałów itp. Podobieństwa grup i rodzin mają trojaki charakter: • konstrukcyjny – według kształtu geometrycznego i wymiarów,• technologiczny – według oraz we współpracy z naszymi partnerami wprowadzać do oferty nowe innowacyjne rozwiązania. Stawiamy też na dalszy rozwój rynków eksportowych. Plany na kolejne 20 lat to również rozwój infrastruktury i kompetencji poprzez inwestycje w CKS, a także w uruchomioną w tym roku platformę do zarządzania procesami biznesowymi oraz narzędzia informatyczne wspierające proces tworzenia mebli.
Jakie wartości są dla Pana najważniejsze w działalności biznesowej i codziennym kierowaniu firmą?
Lojalność, partnerstwo, zaufanie i człowiek na pierwszym miejscu. Dotyczy to wszystkich relacji biznesowych i relacji z pracownikami. Ponieważ zarówno mnie, jak i właścicielom firmy zależy na zbudowaniu organizacji trwałej, działającej nie przez kolejne 20 lat a wielopokoleniowej, musimy budować na solidnych fundamentach. Firma opierająca się na takich wartościach, jak lojalność, partnerstwo i zaufanie ma takie fundamenty. Hołdując tym wartościom budujemy trwałe relacje zarówno z klientami, jak i z pracownikami. Dzięki temu odnosimy sukcesy. Pracujemy z najlepszymi klientami i zaangażowanym, zmotywowanym zespołemZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa pracowników.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁA: Anna Żamojda.
Wywiad został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2017