Najpierw był „Michałek”
12 lipca, 2019 2023-02-02 10:00Najpierw był „Michałek”

Najpierw był „Michałek”
Rozmowa z Tomaszem Defratyką, założycielem i właścicielem firmy Deftrans.
Rozmowa opublikowana została w książce „Wizjonerzy i biznesmeni” (t. 2), wydanej przez Wydawnictwo mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,.pl w 2018 r. Poniżej piąty rozdział tego wywiadu. Czwarty rozdział można przeczytać tutaj: Spróbujmy coś zrobić
Dobrze zorganizowany import mógł obejść się bez jakichś wielkich powierzchni magazynowych, ale produkcja wymagała już konkretnych metrów kwadratowych. Trzeba mieć sporą nieruchomość, trzeba mieć hale, trzeba mieć jakieś zaplecze logistyczne.
Dokładnie tak.
No właśnie. I jak Pan sobie z tym poradził?
Pierwsze próby – pierwsze dwie szafkiSzafka – zespół spełniający funkcję pojemnika w meblach skrzyniowych i meblach szkieletowych, np. szafka biurka, szafka sekretarzyka (w regale) itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., do dzisiaj pamiętam ich nazwy: „Michałek” i „Nilo”…
Kto wymyślił takie nazwy?
„Nilo” wzięło się stąd, że był czas, kiedy importowaliśmy umywalki z Portugalii i po prostu tak nazywała się umywalka, którą mieliśmy w ofercie, więc nie szukając innych nazw, tak ją nazwaliśmy. A „Michałek” z kolei… Tak się złożyło, że nasz bardzo dobry w owym czasie klient miał na imię Michał i do niego właśnie pojechały pierwsze szafki, więc nazwaliśmy je „Michałek”.
Wracając jednak do tych metrów kwadratowych…
Pierwsze próby, gdy zaczęła się produkcja, to był przysłowiowy garaż w Miliczu w domu rodziców. Pamiętam nawet jak dziś, że trzeba było jedną ściankęŚcianka – element stanowiący stałe zewnętrzne ograniczenie zespołu lub podzespołu pełniącego funkcję pojemnika np. szuflady, pojemnika na pościel itp. Jakie są rodzaje ścianek? W zależności od usytuowania może być ścianka boczna, przednia, tylna itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., przesunąć, bo produkcja nam się nie mieściła. Ale trwało to dosłownie trzy miesiące, może cztery. Szafki schodziły nam od ręki – co zrobiliśmy, to od razu było sprzedane. W okolicy Milicza wynajęliśmy zatem halę po nawozach po byłym PGR i tam byliśmy przez kolejne dwa lata.
To była duża hala?
Z pięćset-sześćset metrów. Tam było i trochę produkcji, i trochę tych importowanych rzeczy. To już był czas, gdy widać było wyraźnie, że nie ma innej drogi, jak tylko rozwijać proces produkcyjnyProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu,. W Miliczu pojawiła się nieruchomość do kupienia po Spółdzielni Spedycji i Transportu Wiejskiego. Nabyliśmy ją od syndyka, przeprowadziliśmy szybki remont i przeprowadziliśmy się.
A ile metrów miała z kolei ta hala?
Nie pamiętam dokładnie w tej chwili. Tam było na pewno z tysiąc metrów, może tysiąc dwieście. Na nasze ówczesne potrzeby to było wręcz nieco za dużo, zastanawialiśmy się nawet, co my z tymi metrami zrobimy. Dużym plusem tej hali było na pewno to, że tam można było od razu rozpocząć produkcję, nie trzeba było tego remontować.
Tysiąc – tysiąc dwieście metrów kwadratowych, czyli razy dwa więcej niż w byłym PGR?
Tak. I teren wokół był już zagospodarowany, miejsce było zatem zdecydowanie bardziej cywilizowane niż poprzednie, bo w poprzedniej hali nie było nawet ogrzewania.
Nie było ogrzewania? To jak zimą wyglądała produkcja?
Strasznie. Trzeba było tak zwanymi „cygankami” grzać – średni to przynosiło efekt.
Dużo miał Pan w tej hali maszyn? To były nowe urządzenia?
Tak. Wtedy wykorzystaliśmy przepisy o ulgach inwestycyjnych. Pamiętam, że okleiniarkęAutomatyczna okleiniarka – obrabiarka służąca do oklejania zarówno powierzchni płaskich, jak i elementów krzywoliniowych. Ta maszyna powoduje że, powierzchnie mebli stają się gładkie i estetyczne. Tego typu obrabiarki pozwalają na automatyczne nakładanie kleju w kierunku posuwu, frezowanie wstępne i obcinanie, polerowanie, jak również cyklinowanie obrabianego materiału, dzięki czemu można wyeliminować inne pojedyncze maszyny wykonujące wyżej wymienione czynności. Zastosowanie znajdują głównie kupiliśmy w Jaromie, wiertarkęWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. w Gomadzie z Gorzowa i… już nie pamiętam, gdzie dokonaliśmy zakupu, ale na pewno mieliśmy też piłę panelowąPiła panelowa – jest to obrabiarka, specjalny typ pilarek tarczowych, służąca do rozkroju handlowych formatów płyt drewnopochodnych poprzez wzdłużne i/lub poprzeczne cięcie elementów. Dzięki tej maszynie płyty meblowe można rozkroić na formatki o dowolnych wymiarach, dopasowanych indywidualnie do potrzeb oraz oczekiwań klienta. Formatki wycina się na podstawie szczegółów opisanych w danym zleceniu po odpowiednim zaprogramowaniu piły panelowej, tj. wprowadzeniu właściwych, taki najprostszy modelModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań.. Chyba też z Jaromy, ale nie jestem pewien. Tak wyglądały początki.

Dlaczego zdecydował się Pan na polskie maszyny? To przejaw gospodarczego patriotyzmu czy po prostu były tańsze?
Były zdecydowanie tańsze, poza tym na nasze potrzeby zupełnie wystarczające – proszę pamiętać, że meble łazienkowe, to nie są jakieś skomplikowane meble skrzynioweMebel skrzyniowy – sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., o strukturze objętościowej, którego elementy powierzchniowe ograniczają i zamykają pewną przestrzeń. Mebel skrzyniowy służy głównie do przechowywania. Jak jest zbudowany mebel skrzyniowy? Mebel skrzyniowy najczęściej składa się z korpusu, zabudowy frontowej, zabudowy wewnętrznej oraz stelaża. Korpus mebla skrzyniowego składa się z dwóch ścian bocznych,. Może dlatego wtedy udało się wszystko tak poukładać, że nie wymagało na początku jakichś ogromnych inwestycji, choćby w zaawansowane CNCCentra obróbcze sterowane numerycznie – to obrabiarki sterowane wg programu zapisanego na nośniku informacji bez możliwości ingerencji i ewentualnej zmiany programu w trakcie realizacji. Sterowanie to stosuje się do wytwarzania zdefiniowanych przedmiotów geometrycznych, tzn. takich, które podlegają opisowi cyfrowemu na bazie rysunku technicznego lub modelu CAD. Aktualnie w przemyśle dominuje system sterowania komputerowego. Komputer przechowuje w pamięci program obróbczy, którego.
I ile wtedy robił Pan mebli? Na przykład dziennie.
Ile robiłem dziennie? Około pięćdziesięciu.
A wiele osób zatrudniała w tym okresie firma?
Pytanie, w którym okresie: czy jak byliśmy w dzierżawionej hali po byłym PGR, czy jak już byliśmy na swoim? Taka normalna produkcja rozpoczęła się w hali w Miliczu, którą kupiliśmy od syndyka. Tam już było z siedemdziesiąt osób.
To już całkiem sporo.
No tak, ale tam pracowali nie tylko ludzie przy maszynach. Już i trochę handlowców było, i trochę kierowców, bo wtedy sami rozwoziliśmy nasze meble. Ta część spedycyjna nie funkcjonowała tak jak dzisiaj, że właściwie nie mamy swojego transportu.
Domyślam się, że to były czasy, w których cokolwiek Pan nie wyprodukował, to wszystko się sprzedało?
No tak, rzeczywiście tak to wtedy wyglądało.
Dla takiego producenta jak Pan to była idealna sytuacja, bo mógł się Pan rozwijać i inwestować, bez obaw o zbyt.
Dokładnie. To były czasy, gdy przedsiębiorcy tacy jak ja mieli innego typu problemy. Bardziej zajmowało mnie, jak to wszystko sprawnie zrobić – więcej i taniej – a nie kwestie związane ze zbytem, bo akurat z tym nie było najmniejszego problemu.
A problemy z płatnościami, jacyś nieuczciwi kontrahenci? Pana to w jakiś sposób dotknęło?
Ja – odpukać – na swojej drodze miałem tylko dwie większe wpadki, a reszta układała się dobrze.
Dużo Pan stracił na tych wpadkach?
Trochę straciłem, ale w kontekście całości – można tak powiedzieć – to nie były duże straty.
O takich marżach, które były wtedy – Pan już zresztą o tym wspomniał w kontekście kosztów do ceny sprzedaży – dzisiaj można chyba tylko pomarzyć…
No tak, to już nie wróci – niestety. To był czas – pamiętam – cztery czy pięć lat, kiedy na marżach, które były takie a nie inne, można było w bardzo szybkim tempie zbudować wartość majątku trwałego, na którym można było budować. I na nim finansować dalszy rozwój.

Kto tę marżę zainwestował w firmę – ten wygrał, a kto przejadł – przegrał. Bo jak się skończyły czasy wysokich marż, to już tak łatwo nie było.
Tak. Muszę Panu powiedzieć, że my wtedy właściwie finansowaliśmy wszystko z własnych środków.
Nie posiłkował się Pan żadnym kredytem?
W bardzo minimalnym stopniuStopień – 1) Stanowi podstawowy element lub zespół schodów. Elementami głównymi stopnia są stopnica oraz podstopnica. Płaszczyzną poziomą stopnia jest podnóżek, natomiast pionową (jeśli w konstrukcji schodów występują podstopnice) podstopień. Kształt oraz wymiary stopnia powinny zapewniać bezpieczne i wygodne poruszanie się po schodach. Wyróżniamy stopnie wstępne, środkowe kończące oraz jałowe (tzw. spocznikowe), które wbudowywane są w spocznik. 2) W języku, a proszę zobaczyć, że dzisiaj to jest właściwie niemożliwe. Dzisiaj te marże są takie a nie inne, ale znowu koszt pieniądza jest dzisiaj zupełnie inny w stosunku do tego, co było kiedyś. No, ale marże były… To fakt…
Jakie? Trzydzieści procent? Czterdzieści?
Mieliśmy wtedy mieli rentowność na poziomie dwudziestu procent. To były wspaniałe czasy
A wzrosty sprzedaży rok do roku? Dwu-trzykrotne?
Początki – tak to wyglądało. Gdy kupiliśmy halę po spółdzielni w Miliczu, te tysiąc – tysiąc dwieście metrów, to przez pierwsze dwa-trzy lata było naprawdę rewelacyjnie i produkcja nam bardzo mocno poszła w górę. Później już oczywiście aż tak dobrze nie było, ale mieliśmy trzydzieści, czterdzieści procent rok do roku. Ale mniej więcej po dwóch latach od rozpoczęcia tam produkcji okazało się, że już nie ma miejsca i trzeba się rozglądać za nowym rozwiązaniem.
ROZMAWIAŁ: Marek Hryniewicki
Ciąg dalszy wywiadu z Tomaszem Defratyką w rozdziale: Tu na razie jest ściernisko