Idzie zima. W sektorze meblarskim będzie smród
16 grudnia, 2019 2023-03-09 7:33Idzie zima. W sektorze meblarskim będzie smród
Ubocznym efektem produkcji mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., są obrzyny i wióry z cięcia płytPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość. Koszty gospodarki odpadami są wyraźną pozycją w bilansie. Nie sądzę żeby malały, ale jestem pewien, że co roku wzrosną.
Płacimy dzisiaj za wywóz i utylizację swoich śmieci. Minęły czasy, gdy obrzyny były odbierane za darmo. Dzisiaj kosztuje wynajem kontenera, jak i transport odpadów do odbiorcy. No, chyba, że odpadów nie mamy.
Filozofia „zero waste” przestaje być tylko chwilową modą celebrytów, a staje się obowiązującym wymogiem przetrwania każdego biznesu. Gdy zastanowimy się, ile surowców wyrzucamy na śmietnik w postaci skrawków, wiórów i obrzynów, to widać że średniej wielkości firma meblarska, za ich równowartość mogłaby co roku kupić nową maszynę lub luksusowy samochód dla właściciela.
Wióry i obrzyny z płyt wiórowychPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość spajanych żywicąŻywice – substancje powstające w przewodach żywicznych drzew iglastych, także gromadzące się w pęcherzach (kieszonkach) żywicznych lub wydzielające się ze zranionych miejsc strzały. Roztwór stałych kwasów żywicznych w olejkach terpenowych. Żywica naturalna otrzymywana jest też z gumilaki, będącej wydzieliną owada z rodziny pluskwiaków, zwłaszcza odmiany laccifer lacca. Gumilaka służy do produkcji szelaku. Termin stosowany również w odniesieniu do syntetycznych produktów mocznikowo-formaldechydową mają konkretną wartość energetyczną. Pokusa, by spalić je w piecu jest wielka i bardzo prosta do zaspokojenia. Każdy kilogram da około 16 MJ ciepła, a kilo MDF-uMDF – Medium Density Fibreboard, płyta włóknista o średniej gęstości. Wytworzona przez sprasowanie przy udziale temperatury, włókien lignocelulozowych (najczęściej drzewnych, ale również z roślin jednorocznych) z klejem. Płyty typu MDF mają strukturę jednowarstwową, tzn. wytworzone są z jednego rodzaju cząstek. Nazwy MDF używa się w stosunku do rodziny płyt pilśniowych formowanych na sucho. Gęstość MDF: 650-800 kg/m3. Zastosowanie: płyty robocze, nawet 18 MJ. W prawdzie spalenie takich odpadów w warunkach tak zwanej „niskiej emisji”, w nieprzystosowanego do tego surowca piecach, spowoduje negatywne skutki środowiskowe, ale oszczędności osiągane przez przedsiębiorcę będą znaczne. Smród w okolicy wiatr szybciej rozwieje, niż sąsiad zdąży donos napisać. Ryzyka nie ma.
Produkcja płyty wiórowejPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość i sklejkiSklejka – płyta drewnopochodna składająca się ze sklejonych ze sobą warstw drewna, przy czym włókna sąsiadujących warstw przebiegają najczęściej pod kątem prostym. Gęstość sklejki iglastej: 550-650 kg/m3. Gęstość sklejki liściastej: 640-780 kg/m3. Zastosowanie: płyciny drzwi, listwy ram tapicerskich, siedziska, deseczki oparciowe, oskrzynie, płyty robocze. Jakie są rodzaje sklejek? Wyróżnia się następujące rodzaje sklejek: • MR – sklejka suchotrwała, do użytku w Polsce niedługo przekroczy milion m3. Do tego możemy dołożyć 60-70 tys. m2 płyty pilśniowejPłyta pilśniowa – tworzywo drzewne na bazie włókien. Wytworzona z rozwłóknionej tkanki drzewnej z dodatkiem związków łączących i utwardzających przez jej spilśnienie i uformowanie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Różnokierunkowe ułożenie włókien zapewnia płycie wyrównaną gęstość i właściwości wytrzymałościowe na całym przekroju. Płyta może zawierać również inne dodatki, jak środki hydrofobowe oraz środki ognioodporne. Źródła: • T. Perkitny, J.. Jeśli przyjmiemy, że typowa polska stolarnia generuje około 10% odpadów z płyt, to co roku w Polsce mamy konieczność utylizacji około 100 tysięcy m3 wiórów i obrzynów, zawierających ok. 10 tys. m3 czystej chemii.
Comiesięczna opłata za odbiór odpadów klasy 03 01 05, w żaden sposób nie zwalnia nas z odpowiedzialności za dalszy los tych odpadów. Nie powinniśmy koić swoich sumień udając, że to jest „biomasa” bo zawiera 85% drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska,. Przecież tu nie spalanie drewna jest problemem. Problemem jest to, co oprócz drewna ten odpad zawiera.
Utwardzona żywicaŻywice – substancje powstające w przewodach żywicznych drzew iglastych, także gromadzące się w pęcherzach (kieszonkach) żywicznych lub wydzielające się ze zranionych miejsc strzały. Roztwór stałych kwasów żywicznych w olejkach terpenowych. Żywica naturalna otrzymywana jest też z gumilaki, będącej wydzieliną owada z rodziny pluskwiaków, zwłaszcza odmiany laccifer lacca. Gumilaka służy do produkcji szelaku. Termin stosowany również w odniesieniu do syntetycznych produktów mocznikowo-formaldechydowa jest fizjologicznie obojętna. Nie można jednak tego powiedzieć o substancjach pochodnych z jej spalania. Nie znalazłem raportów z badań ilości spalania odpadów z płyt wiórowych w piecach niskiej emisji. Nie sądzę, żeby to był temat tabu. Raczej jak dotąd nikt nie zwrócił na ten problem uwagi. Gdy wdychamy smród, to interesujemy się tym, czym nasz sąsiad napalił w piecu, ale systemowego problemu utylizacji i skutków spalania setek tysięcy metrów sześciennych odpadów generowanych przez polski przemysł meblarski nie ogarniamy. Skala procederu przerasta naszą wyobraźnię.
Statystyk spalania odpadów mocznikowo-formaldechydowych brak, ale w każdym sezonie grzewczym smród towarzyszy nam na co dzień. Pokusa spalania obrzynów płyt wiórowych w piecu jest wielka i bezkarna. W różnych designerskich mediach czytamy newsy o tym, że ktoś z dbałości o naszą planetę, zrobił eko-talerze z sosnowychSosna – rodzaj Pinus; rodzina sosnowate – Pinaceae; ang. pine; niem. Kiefer, Föhre. Występowanie: ok. 80 gatunków na północnej półkuli; w Polsce sosna pospolita (zwyczajna, P. silvestris), sosna wejmutka (P. strobus), sosna Banksa (P. banksiana), limba (P. cembra). Wygląd drewna: twardzielowe, twardziel świeżo po ścięciu mało różni się od bielu, potem silnie ciemnieje, biel szeroki żółtawo-biały, twardziel różowa, czerwonawa lub igiełIgła tapicerska – 1) W produkcji mebli tapicerowanych narzędzie służące do szycia, czyli łączenia tkanin oraz innych materiałów tapicerskich za pomocą odpowiednio dobranych ściegów. W tapicerstwie używa się igieł do zszywania ręcznego oraz maszynowego. Igła tapicerska do zszywania ręcznego może być prosta lub wygięta, mieć różną długość i różny przekrój. Igły tapicerskie proste służą do przeszywania tkanin oraz całych ułożonych lub eko-opakowania z „fusów kawy, mchu i szyszek”. Niestety, nie znajdziemy informacji o przemyślanym i zaprojektowanym sposobie zagospodarowania stu setek tysięcy ton odpadów poprodukcyjnych, generowanych co roku przez polski sektor meblarski.
Designerzy pomagają nam tworzyć nowe wzory produktów. Może w ramachRama – 1) Podzespół składający się z połączonych ramiaków, spełniających funkcję nośną dla poduchy tapicerskiej, także w podstawie lub korpusie mebla; w meblach giętych może ją stanowić element gięty o obwodzie zamkniętym. Jakie są rodzaje ram? W zależności od spełnianej funkcji rozróżnia się ramy: tapicerską, wieńcową, drzwiową itp. 2) Też: część urządzenia mechanicznego składająca się z listew i prętów połączonych projektów designerskich mebli, zaprojektują też zagospodarowanie odpadów z ich produkcji? Design zobowiązuje, ale jak to w praktyce zrobić? Po prostu, wpiszmy takie zadanie do briefu. Skoro już za design płacimy, to zacznijmy wymagać efektów biznesowych. Przecież za zaprojektowanie nawet najpiękniejszych… problemów, płacić designerowi już nie warto.
TEKST: Zdzisław Sobierajski