Branża

Gigant w produkcji oświetlenia buduje fabrykę w Polsce

Panattoni ruszył z budową nowej fabryki TRILUX w Polsce.

Gigant w produkcji oświetlenia buduje fabrykę w Polsce

W Świdniku powstaje pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka Grupy TRILUX, globalnego eksperta oświetleniowego specjalizującego się w ekologicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach B2B.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Zakład TRILUX w Polsce będzie miał 23 tys. m2 powierzchni, a wybuduje go Panattoni. 15 lutego 2024 roku w Świdniku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod pierwszą w Polsce fabrykę niemieckiego inwestora. Grupa posiada już sześć zakładów produkcyjnych w Europie i Azji.

W Polsce firma działa od 2004 r. Za pośrednictwem biura handlowego w Warszawie obsługuje klientów biznesowych z Europy Wschodniej. W modelu B2B TRILUX oferuje rozwiązania oświetleniowe typu „smart” dedykowane biurowcom, obiektom przemysłowym, handlowym, edukacyjnym czy zdrowotnym. Jej oświetlenie efektowe znajduje zastosowanie w architekturze na zewnątrz i wewnątrz budynków. Do flagowych rozwiązań firmy należą te oferowane pod marką TRILUX SIMPLIFY YOUR LIGHT i Zalux.

Ile osób zatrudni nowa fabryka TRILUX w Polsce?

Zakład o powierzchni 23 tys. m2, spełniający kryteria certyfikacji BREEAM, zbuduje firma Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie. W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 250 osób. Co ważniejsze, docelowo będzie ona kluczowym hubem dla Grupy TRILUX w tej części Europy. To duża szansa dla polskiej gospodarki, a przede wszystkim dla regionu lubelskiego, który stara się przyciągać właśnie takich globalnych inwestorów.

Inwestycja umożliwi Grupie TRILUX nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych i montażowych oraz usprawnienie logistyki w tej części Europy, ale także rozwój nowych produktów oraz prowadzenie działań administracyjnych i IT – informuje Hubertus Volmert, CEO Grupy TRILUX.

Hubertus Volmert podkreśla, że celem jest nie tylko konsolidacja. Firma stawia na dalszy rozwój sprzedaży i umocnienie naszej pozycji na niezwykle szybko rozwijających się rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zakład w Świdniku wybuduje Panattoni

TRILUX zadanie wybudowania nowego zakładu produkcyjnego w Świdniku powierzył firmie Panattoni. W Polsce dostarczyła ona już ponad 14,6 mln m2 powierzchni przemysłowej. Z tego około 30% stanowią realizacje szyte na miarę (BTS). W jej portfolio w Europie Środkowo-Wschodniej jest już ponad 100 obiektów wybudowanych w formule built-to-suit. Ten najnowszy powstaje w Świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej, a w transakcji pośredniczyła agencja doradcza CBRE.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli przedstawiciele TRILUX – Hubertus Volmert, CEO, Arkadiusz Lewenko, General Manager Central & Eastern Europe oraz Piotr Mokrzan, Plant Manager, Panattoni – Maciej Zawada, BTS Development Director a także przedstawiciele władz lokalnych – Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika oraz zaproszeni goście. Ukończenie obiektu zaplanowane jest na czerwiec tego roku.

Wmurowanie kamienia węgielnego jest zawsze szczególnym momentem – to dla nas ogromne wyróżnienie i zobowiązanie, że TRILUX powierzył właśnie nam realizację swojej pierwszej w regionie, a jednocześnie tak ważnej inwestycji. Charakter obiektów szytych na miarę wymaga indywidualnego, partnerskiego podejścia i doskonałego zrozumienia potrzeb klienta – zauważa Maciej Zawada, Development Director w Panattoni BTS.

Pierwszy taki obiekt w tej części Europy

Fabryka o powierzchni prawie 23 tys. m2 będzie pierwszym tego typu obiektem Grupy TRILUX w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak podkreśla Marek Foryński, Managing Director, Panattoni BTS: Wybór Świdnika potwierdza zarówno ogromny potencjał tego miasta, jak i znaczenie Polski dla rozwoju przedsiębiorstw w regionie CEE. Zgodnie z aktualnymi trendami, lokalizacja zakładu pozwoli firmie być bliżej klientów, a co za tym idzie zabezpieczyć łańcuchy dostaw i reagować szybciej na dynamiczne potrzeby lokalnego rynku. Naszą rolą jest dostarczenie idealnie dopasowanego obiektu, który umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału lokalizacji w wieloletniej perspektywie.

Przy wyborze lokalizacji Polska nie była jedynym krajem branym pod uwagę. Cieszę się ogromnie, że w procesie due diligence to właśnie nasz kraj wygrał – podkreśla Arkadiusz Lewenko, General Manager Central & Eastern Europe, TRILUX. – Wierzę, że demokratyczną i otwartą kulturą pracy, która jest rzeczywistym wyróżnikiem TRILUX jako pracodawcy, uda nam się nie tylko przyciągnąć do naszego zakładu w Świdniku wielu utalentowanych ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technologii i ekoprojektowania, ale także osoby o takich specjalizacjach, jak inżynier procesu ds. zarządzania łańcuchem dostaw czy planista produkcji – dodaje.

TRILUX w Polsce postawi na zrównoważony rozwój

Jak ważne jest dla Świdnika pojawienie się kolejnego inwestora, mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. To potwierdzenie atrakcyjności naszego miasta, zarówno pod kątem kapitału ludzkiego, jak też infrastrukturalnego – stwierdza.

Nowe miejsca pracy to nie tylko zwiększenie konkurencyjności zatrudnienia, ale też wymierna korzyść dla mieszkańców. Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się przyciągnąć inwestora oferującego ekologiczne rozwiązania, co jest spójne z polityką rozwoju miasta – dodaje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Nowy zakład to istotny element w strategii zrównoważonego rozwoju firmy TRILUX. Skrócenie transportu do europejskich odbiorców pozwoli zredukować ślad węglowy, a Panattoni zadba o standardy związane ze zrównoważonym budownictwem. Budynek przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Zarówno w hali produkcyjnej, jak i w przestrzeniach biurowych zaimplementowane zostanie nowoczesne oświetlenie wraz z systemem sterowania DALI (elementy systemu oraz oprawy dostarczy TRILUX). Ściany elewacyjne oraz dach budynku będą miały zwiększoną izolacyjność, a w oknach zamontowane zostaną wewnętrzne i zewnętrzne żaluzje. Ponadto dach budynku zostanie wzmocniony, co umożliwi w przyszłości montaż instalacji fotowoltaicznej. Dla pracowników przewidziano infrastrukturę rowerową, a także punkty ładowania samochodów elektrycznych. W fazie projektowania jest aranżacja zieleni i małej architektury przed wejściem do biura i przy tarasie. Obejmie ona między innymi ławki, rabaty wielogatunkowe, nawierzchnię mineralną. W trosce o zachowanie bioróżnorodności powstanie także łąka kwietna. Inwestor planuje nasadzenia drzew i krzewów rodzimych gatunków oraz hotele dla owadów.

Warto też podkreślić wagę lokalizacji fabryki TRILUX w Polsce. Sąsiedztwo ważnych węzłów komunikacyjnych i dróg S12 i S17 pozwoli na szybką dystrybucję na terenie kraju oraz całego regionu CEE. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest bliskość Portu Lotniczego Lublin. Firma będzie również korzystać z potencjału ludzkiego regionu, w tym Lublina, który jest ważnym ośrodkiem akademickim.