Firmy na targach

Przyszłość zainspirowana naturą

Naturalne produkty Enkev Polska, wypełnienia materacy na bazie kokosa na targach Warsaw Home 2023

Przyszłość zainspirowana naturą

Innowacyjne, naturalne produkty to alternatywa dla szkodliwych dla środowiska materiałów. W czym tkwi fenomen rozwiązań firmy Enkev? W jaki sposób pozwalają budować przewagę konkurencyjną? Można było się przekonać na Warsaw Home & Contract 2023.

Enkev Polska jest częścią międzynarodowej grupy przedsiębiorstw pod wspólną nazwą Enkev Grup. Od 2 lat promujemy ideę powiązaną de facto z prawem europejskim i circular economy. Jako producent naturalnych wypełnień do mebli i materacy chcemy zastąpić sztuczne, syntetyczne i nieprzyjazne dla środowiska komponenty, w tym przypadku piankę poliuretanową, naturalnymi propozycjami – wyjaśnia Piotr Wiaderny, dyrektor handlowy w Enkev Polska.

Powrót do natury

Bazą jest powrót do tego, co już było – do natury. Zarówno doświadczeni tapicerzy, jak i klienci doskonale wiedzą, że naturalne materiały i meble wystarczały im na lata i świetnie spełniały swoje funkcje. Co więcej, można je było w łatwy sposób naprawić i dalej z nich korzystać.

Aktualne prawo obowiązujące w Unii Europejskiej wymaga tworzenia mebli z uwzględnieniem odpowiedzialności społecznej. W circular economy chodzi o to, by producenci, wprowadzając gotowe wyroby na rynek, mieli opracowane sposoby zagospodarowania elementów, z których mebel był wytworzony. W niektórych państwach Unii Europejskiej takie rozwiązania już funkcjonują. To oznacza, że są odpowiednie organizacje, które zajmują się zbieraniem mebli. One nie trafiają jako wielki gabaryt na wysypisko, tylko są rozkładane na części pierwsze i różne ich elementy są przetwarzane i wykorzystywane. Okazuje się, że tej pianki poliuretanowej są megatony, że nawet znane sposoby na jej wykorzystanie są nadal niewystarczające, żeby świadomie nie zaśmiecać środowiska. W związku z tym chcemy z naszą propozycją wyjść naprzeciw tym problemom i na Warsaw Home & Contract przedstawiamy zarówno projektantom, producentom, architektom, jak użytkownikom, koncepcje, w ramach których częściowo albo całkowicie można zastosować naturalne komponenty do mebli tapicerowanych – podkreśla Piotr Wiaderny.

Stoisko Enkev Polska na targach Warsaw Home 2023

Kto pyta, nie błądzi

Firma Enkev dostrzegła też nowy trend w projektowaniu mebli. Jak zauważa Piotr Wiaderny, powierzchnie do siedzenia i do oparcia w meblach są często zunifikowanymi poduchami.

Można powiedzieć, że to ułatwia proces produkcyjny u producentów mebli i też upraszcza projektowanie, bo wtedy formy są prostopadłościenne i stosunkowo łatwe do tapicerowania. Na naszym stoisku wyeksponowaliśmy hasło: Nie oceniaj mebla po tkaninie. Kilka lat temu, gdy podjęliśmy się misji przywracania naturalnych materiałów do rozwiązań funkcjonalnych, zaczęliśmy od materacy. W materacach byliśmy najlepszym specjalistą i tam to hasło brzmiało: Nie oceniaj materaca po pokrowcu. Bardzo często bowiem klient kupuje materac oczyma. Nie zastanawia się, co jest w środku. W przypadku mebli tapicerowanych wychodzimy z podobną tezą: nie oceniaj mebla tapicerowanego po tkaninie. Czy są to bardzo popularne buclè, czy floki, czy szenile, to nie są one wyznacznikami komfortu mebla, tego żeby spełniał swoje funkcje, i by można go było naprawić czy poprawić, a nie tylko wyrzucić w całości, obciążając środowisko – zaznacza Piotr Wiaderny.

Firma Enkev przekonuje, że dobrze o te kwestie pytać producentów i sprzedawców w sklepach meblowych. Warto drążyć ten temat, bo robi się to nie tylko dla siebie dzisiaj, ale dla dzieci i wnuków.

Naturalnie i odpowiedzialnie

Propozycja firmy Enkev opiera się o różne rozwiązania z naturalnych komponentów. Podstawowym produktem jest wyrób pod nazwą handlową zastrzeżoną przez nas jako Cocolok. Jego bazę stanowi włókno orzecha kokosowego łączonego żywicą z drzewa kauczukowego, czyli lateksem naturalnym. Produkt może być wielokrotnie wykorzystywany – informuje dyrektor handlowy w Enkev Polska.

Naturalne produkty Enkev Polska, próbniki na targach Warsaw Home 2023

Jak zauważa Piotr Wiaderny, obecnie coraz bardziej popularną i rosnącą w siłę tendencją jest mierzenie śladu węglowego firmy. Widzimy, że nasi partnerzy biznesowi coraz częściej wykorzystują te badania, realizowane przez zewnętrzne, niezależne podmioty, w swoich materiałach strategicznych, marketingowych, sprzedażowych. Chcą zyskać dzięki temu pewną przewagę w sieciach zakupowych, ale również dotrzeć do świadomości klientów. Jeśli chodzi o podstawowe produkty, które produkujemy i oferujemy, czyli wyroby na bazie włókna kokosowego, to startują one z ujemnym śladem węglowym. Jak to jest możliwe? Włókno orzecha kokosowego jest odpadem przemysłu kosmetycznego i spożywczego. My wykorzystując to, tak naprawdę już na starcie przyczyniamy się do zmniejszania ilości odpadu. Dlatego w opracowaniach niezależnych instytutów ten surowiec startuje z ujemnym indeksem. Oczywiście później trzeba ten produkt przetransportować, przetworzyć w Polsce, zużyć energię, pracę ludzi, ale i tak, w porównaniu do pianek poliuretanowych i innych wyrobów, mamy rewelacyjne wyniki – podkreśla Piotr Wiaderny.

Cocolok jako wyrób wewnętrzny może mieć różne grubości, gęstości, sprężystości i odbojności po to, by tworzyć różne strefy komfortu i strefę podparcia. Tak, by mebel był komfortowy, a zarazem długowieczny.

Maty Cocolok nie występują samodzielnie – informuje Piotr Wiaderny. – Żeby tę szorstkość ich powierzchni zabezpieczyć, żeby nie była wyczuwalna, proponujemy wiele różnych rozwiązań w zakresie włóknin, które tę strefę komfortu uzupełniają. Produkuje je jeden z naszych zakładów w Holandii i są to włókniny o różnym składzie. On może być zmieniany, modyfikowany w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dla przykładu najbardziej trudnym produktem jest włóknina bawełniana. Dlaczego? Produkcja bawełny bardzo obciąża środowisko. Niemniej jednak Enkev nie opiera się tylko na bawełnie. Firma stara się bowiem ograniczyć obciążenia dla środowiska. W przypadku wełny współpracujemy z farmerami w Nowej Zelandii, którzy mają bardzo ekologiczne podejście do jej pozyskiwania. Oczywiście wykorzystujemy też inne, naturalne, odzwierzęce produkty: wełnę alpaki, yaka, merynosów. One są w podobny sposób pozyskiwane poprzez naturalne strzyżenie tych zwierząt w okresach, gdy jest to dla nich bezpieczne.

Stoisko Enkev Polska na targach Warsaw Home 2023

Firma oferuje różne rodzaje włóknin, w zależności od tego, jakie cechy mają spełniać. Jedne muszą się sprawdzać przy pikowaniu, inne pełnić rolę stabilizatorów między warstwami sprężyn albo na bocznych panelach mebla. Enkev przypomina, że 2030 rok to wyznaczony przez Unię Europejską termin ostatecznego wprowadzenia rozwiązań gospodarki zrównoważonego rozwoju. Oczywiście może to się różnie skończyć. Te terminy mogą przecież zostać przedłużone, ale trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Tymczasem targowi goście różnie reagowali na wiedzę, którą dzieliła się z nimi firma Enkev. Najczęściej jednak, zarówno dla technologów młodego pokolenia, jak i architektów oraz projektantów, były to odkrywcze rozmowy.

Piotr Wiaderny podkreśla, że kluczowa jest grupa młodych ludzi. Jeśli młodzi projektanci i technolodzy będą czerpać z rozwiązań historycznych, na przykład z początków nurtu projektowania w Polsce, w latach powojennych, gdy królowały piękne, proste i bardzo funkcjonalne formy, łatwe do naprawienia w przypadku popsucia się, to jestem spokojny. To przecież oni przede wszystkim muszą zadbać o swoją przyszłość i przyszłość kolejnych pokoleń. Oni będą tworzyć te przyszłe trendy, a rolą i misją firmy Enkev jest edukowanie i dostarczanie wysokiej jakości naturalnych produktów – puentuje Piotr Wiaderny.

CZYTAJ TAKŻE: Wartość niepodważalna