Rankingi

Technologia obróbki drewna: spadki w czwartym kwartale

Dario Corbetta, dyrektor Acimall.

Technologia obróbki drewna: spadki w czwartym kwartale

Po dynamicznym wzroście w ostatnich latach, w najbliższych miesiącach przemysł przetwórstwa drewna i materiałów drewnopochodnych spodziewa się spadków.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ten niepokojący obraz wyłania się z tradycyjnego kwartalnego badania przeprowadzanego przez Biuro Studiów Acimall. Według włoskich producentów, technologia obróbki drewna i mebli wykazuje tendencję spadkową, podobnie jak w poprzednich kwartałach.

Jakie perspektywy ma przed sobą technologia obróbki drewna?

Dane za okres październik-grudzień 2023 r. pokazują ogólny spadek zamówień o 23,6% w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Wynika on z połączenia napływających zamówień z zagranicy (-6,3%) i gwałtownego spadku popytu krajowego (-48,1%). Główny powód takie stanu rzeczy to postawa wyczekująca, do której zachęca oczekiwane wdrożenie nowych środków w ramach koncepcji Przemysł 5.0. Tak więc powrót do normalnego trendu po wyjątkowych wynikach z lat 2020-2022 połączył się z oczekiwaniem na nowe regulacje. Wprowadzenie dekretu jest opóźniane, nieuchronnie powodując negatywny wpływ na decyzje inwestycyjne dotyczące dóbr instrumentalnych.

Przemysł drzewny i meblarski mogą w dalszym ciągu liczyć na znaczny portfel zamówień wynoszący 4,5 miesiąca. To zasługa oszczędzania na czarną godzinę w ubiegłych latach, kiedy popyt był wysoki. Jednocześnie ceny rosną – od stycznia 2023 r. wzrosły o 1,9%.

Dlaczego stabilność jest tak ważna dla przemysłu?

Według ankiety jakościowej, 55% ankietowanych firm spodziewa się znacznej stabilności produkcji, podczas gdy 25% przewiduje wzrost, a 20% dalszą redukcję. 10% ankietowanych firm oczekuje wzrostu zatrudnienia, podczas gdy 70% wskazuje na znaczną stabilność, a 20% obawia się redukcji.

Dostępne zapasy są stabilne według 50% ankietowanych, rosnące dla 20%, a malejące dla 30%.

Przyjrzyjmy się wynikom ankiety z prognozami. Na rynku krajowym dane opracowane przez Biuro Studiów Acimall ujawniają, że 50% próby spodziewa się stabilności, 15% wzrostu, a 35% redukcji zamówień.

Możemy tylko powtórzyć to, co mówimy od miesięcy – powiedział Dario Corbetta, dyrektor Acimall. – W ostatnim czasie nasza branża korzystała z bardzo pozytywnej sytuacji, która nie mogła trwać wiecznie, a teraz musimy stawić czoła powrotowi do poziomów sprzed pandemii COVID-19. Sytuacja ta nie może przerażać włoskich firm, ponieważ są one doskonale przygotowane do stawienia czoła każdej sytuacji, co pokazuje historia naszej branży. Z pewnością definicja szczegółów dekretu dotyczącego Przemysłu 5.0 i jego namacalne konsekwencje mogą mieć silny wpływ na trendy wyłaniające się z naszych danych, a jest to kierunek, w którym zmierza cała społeczność inżynierii mechanicznej.

ZOBACZ TAKŻE: Technologie obróbki drewna: wraca normalność

Oczekiwania są bardziej zrównoważone dla rynków zagranicznych. 40% firm twierdzi, że trend pozostanie stabilny, a według 35% sytuacja się pogorszy. Pozostałe 25% spodziewa się wzrostu zamówień.