Rankingi

Technologie obróbki drewna: wraca normalność

Technologia obróbki drewna i produkcji mebli we włoskim wydaniu na stoisku SCM Group podczas XYLEXPO 2022.

Technologie obróbki drewna: wraca normalność

Pierwszy kwartał 2023 roku potwierdził spowolnienie zamówień na włoskie technologie obróbki drewna i produkcji mebli.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Kwartalne badanie przeprowadzone przez Biuro Studiów Acimall (stowarzyszenia włoskich producentów, których specjalizacją jest technologia obróbki drewna) wskazuje na negatywny trend już czwarty kwartał z rzędu. Informacja ta jednak musi być właściwie oceniona, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyjątkowy wzrost, który charakteryzował drugą część 2020 roku i cały rok 2021 i rejestrując trend, który nie miał precedensu w ostatnich dekadach.

Spowolnienie, które rozpoczęło się w drugim kwartale 2021 roku, można uznać za „fizjologiczne”, ale za to negatywny trend w okresie styczeń-marzec 2023 roku budzi już pewne obawy – czytamy w analizie przygotowanej przez Acimall.

W pierwszym kwartale 2023 roku zamówienia zanotowały spadek o 25,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, co wynika z malejącego popytu z rynków międzynarodowych (spadek o 20,6%) oraz znacznego skurczenia się rynku krajowego (minus 38,9%).

Należy również zauważyć, że okres porównawczy, styczeń-marzec 2022 roku, był nadal fazą ekspansji, ze znacznymi stopami wzrostu we Włoszech i za granicą, wspieranymi przez dotacje publiczne w wielu krajach, które z jednej strony rzeczywiście pomogły wielu branżom przezwyciężyć konsekwencje globalnego kryzysu, ale z drugiej strony zaburzyły normalną ewolucję rynku.

Wpływ sytuacji na rynku na sprzedaż

Trend inflacyjny wydaje się w pierwszych miesiącach 2023 roku hamować. Wzrost cen sprzedaży włoskich technologii drewna i produkcji mebli został ograniczony do 0,6%.

ZOBACZ TAKŻE: Automatyzacja jest nieunikniona

Opinie zebrane przez ankietę jakościową dla badanego kwartału ujawniają, że ankietowane firmy oczekują znacznej stabilności produkcji (71%), podczas gdy 24% wskazuje na tendencję wzrostową, a 5% na spadek. Zatrudnienie rośnie według 14% respondentów, utrzymuje się na tym samym poziomie dla 81%, maleje zdaniem 5%. Dostępne zapasy są stabilne dla 62% ankietowanych, pozostałe 38%  jest równo podzielone między tych, którzy wskazują na wzrost (19%) i zmniejszenie (19%).

Badanie prognoz daje przegląd scenariuszy, które mogą pojawić się w najbliższym czasie: 38% respondentów oczekuje znacznej stabilności zamówień z rynków zagranicznych. Według 38% zamówienia z zagranicy zmniejszą się, a według 24% wzrosną. Większy optymizm firmy okazują względem sytuacji na krajowym rynku. 57% ankietowanych przewiduje stabilizację, jeśli chodzi o poziom zamówień we Włoszech, 19% ma nadzieję na wzrost sprzedaży, a 24% przedsiębiorców prognozuje spadek zamówień.