Rankingi

Miliarderzy z branży meblarskiej na liście najbogatszych

Miliarderzy z branży meblarskiej na liście 100 najbogatszych Polaków "Wprost".

Miliarderzy z branży meblarskiej na liście najbogatszych

Lista 100 najbogatszych Polaków 2024 r. według „Wprost” to najstarsze zestawienie polskich miliarderów i milionerów. Kto z branży meblarskiej znalazł się w tym gronie?

Ranking 100 najbogatszych Polaków 2024 r., który opublikował dzisiaj „Wprost”, jest prawdopodobnie ostatnim, który uwzględnia milionerów. Bardzo możliwe, że za rok w zestawieniu znajdą się wyłącznie miliarderzy.

Jak poinformował Szymon Krawiec, czyli redaktor zarządzający „Wprost”: Na podium i w pierwszej dziesiątce doszło do poważnych przetasowań. Nie dotyczy to jednak miliarderów z branży meblarskiej, ci bowiem zajęli dalsze lokaty.

Meblarze wśród 100 najbogatszych Polaków 2024 r.

 1. miejsce – Bogdan i Elżbieta Kaczmarkowie – 2,61 mld zł

Przez lata specjalizowali się przede wszystkim w produkcji materacy i mebli tapicerowanych, których największym odbiorcą jest szwedzka IKEA. Ich dwie najważniejsze spółki: Correct i Com40 przynoszą co roku miliardy złotych przychodów.

W grudniu 2023 r. Kaczmarkowie przejęli polski oddział niemieckiego Pfleiderera. Jak podaje „Wprost” do ich meblarskiego imperium dołączyły trzy zakłady produkcyjne: dwa w Grajewie, a także jeden w Wieruszowie, które łącznie zatrudniają ponad tysiąc pracowników.

 1. miejsce – Grzegorz, Sebastian, Marcin Ćwikowie – 1,24 mld zł

Według „Wprost” w ubiegłym roku wartość mebli sprzedanych przez sieć salonów Agata, której bracia Ćwikowie są właścicielami, sięgnęła ponad 2 mld zł.

Znane w branży nazwiska na liście stu najbogatszych

Miejsce 21. na liście najzamożniejszych Polaków zajmuje Antoni Ptak. Jego majątek „Wprost” szacuje na 2,7 mld zł. To właśnie do niego należy potężne centrum targowo-wystawiennicze Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

W tym roku w zestawieniu – na miejscu 96. – zadebiutował Ludwik Olczyk z rodziną. Wartość jego majątku wynosi 752 mln zł. To on kontroluje najwięcej udziałów w spółce Tartak Olczyk z siedzibą w Świdnie, między Kielcami a Włoszczową. Rodzinną firmę uznaje się za jednego z największych graczy w polskiej branży drzewnej.

Na przedostatnim, 99. miejscu uplasował się Stanisław Bieńkowski. Jego dorobek to według „Wprost” 721 mln zł. Biznesmen po latach nieobecności, powrócił na Listę 100 najbogatszych Polaków 2024 r. Przychody będącej liderem w produkcji architektury ogrodowej firmy Stelmet, którą zarządza Bieńkowski są liczone w setkach milionów złotych.

  Szymon Krawiec, główny autor listy 100 najbogatszych Polaków 2024 r., zwrócił również uwagę na fakt, iż w tegorocznym rankingu brakuje kilku ważnych nazwisk. Nie ma m.in. Jerzego Krzanowskiego, który wraz z bratem Adamem stworzył potęgę Nowego Stylu, jednego z największych producentów mebli biurowych w Europie.

  Jak powstaje lista 100 najbogatszych Polaków „Wprost”?

  W przypadku, gdy osoba z listy 100 najbogatszych kontroluje pakiet akcji spółki giełdowej, redakcja ocenia jego wartość na podstawie notowań z początku czerwca 2024 r. Natomiast wartość firm, które nie są notowane na giełdzie „Wprost” wycenia metodą porównawczą.

  Pod uwagę bierzemy przede wszystkim zyski netto i kapitały własne. Bazujemy na ostatnich dostępnych sprawozdaniach finansowych. Te wyniki zestawiamy z wynikami spółek o podobnej wielkości, kondycji i branży, która albo w ostatnim roku została sprzedana i znamy wartość takiej transakcji, albo jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych i znamy jej kapitalizację. Stosujemy też wskaźniki sektorowe dla danej branży publikowane przez GPW – informuje redakcja.

  Przy wycenie nieruchomości „Wprost” korzysta z pomocy firm zajmujących się ich obrotem lub samodzielnie szacuje ich wartość, biorąc pod uwagę średnie ceny sprzedaży z tego roku.

  Przy pozyskiwaniu i analizowaniu dokumentów spółki korzystamy z serwisów prawno-gospodarczych, Portalu Rejestrów Sądowych, pomocy informatorów gospodarczych i rynkowych ekspertów. Należy pamiętać, że kwota pojawiająca się przy nazwisku bohatera z listy jest jedynie szacunkiem opracowanym przez redakcję „Wprost”. Często jest to szacunkowa wartość udziałów w firmie, a nie stan konta bankowego – podkreślają twórcy listy 100 najbogatszych Polaków 2024 r.

  Źródło: Lista 100 najbogatszych Polaków 2024 / „Wprost”