Rankingi

Te ceny rosną w Polsce najszybciej

Najszybciej w Polsce rosną ceny materiałów budowlanych.

Te ceny rosną w Polsce najszybciej

W ostatnich dwóch latach najtrudniejszym sprawdzianem dla przedsiębiorców były wysokie ceny. Do najszybciej rosnących w Polsce należą koszty materiałów budowlanych.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Według najnowszego raportu Grupy PSB Handel, która regularnie śledzi zmiany cen wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, ceny od stycznia do sierpnia 2023 r. wzrosły o 7% r/r. Największe wzrosty odnotowały: cement, wapno (+29%), farby, lakiery (+14%). To jak bardzo ceny rosną widać też na przykładzie chemii budowlanej (+12%) i suchej zabudowy (+12%).

Dlaczego ceny materiałów budowlanych rosną?

Ta wymagająca sytuacja na rynku nie pomaga mikroprzedsiębiorcom. W czasach spowolnienia gospodarczego coraz gorzej radzą sobie oni z obciążeniami wynikającymi z prowadzenia działalności. Najnowsze badanie NFG „Barometr wydatków firmowych” pokazuje, że 41% z nich w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmuszonych było z powodów finansowych zrezygnować z zakupów firmowych. W ramach optymalizacji kosztów co czwarty właściciel mikrofirmy skupił się na poszukiwaniu korzystniejszych cenowo dostawców usług. Część z nich postanowiła zastąpić surowce lub produkty tańszymi odpowiednikami (po 22% wskazań). A to nie pozostało bez wpływu na jakość świadczonych usług i stabilność kontraktów.

Szukanie tańszych odpowiedników lub dostawców oferujących niższe ceny nie zawsze przynosi zakładane rezultaty. Może też skutkować pogorszeniem jakości oferowanych usług czy innymi przykrymi niespodziankami, jak chociażby zerwanie umowy przez kontrahenta. Nie wszystkie koszty da się też przerzucić na końcowego odbiorcę, a tańsze odpowiedniki materiałów czy surowców budowlanych mogą zaważyć na sukcesie całego projektu – wyjaśnia Aleksander Prętkowski, menedżer rozwoju biznesu w firmie NFG.

Każdego dnia w hurtowniach Grupy PSB zaopatrują się fachowcy. Przede wszystkim nabywają oni różnego rodzaju narzędzia i produkty instalatorskie, wykończeniowe oraz remontowe – niezbędne do realizacji kontraktów budowlanych.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

W ramach współpracy Grupy PSB z firmą faktoringową NFG klienci tej największej w Polsce sieci hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród mogą dokonywać zakupów firmowych, rozkładając faktury nawet na 36 dogodnych rat.

Trudny sprawdzian dla przedsiębiorców

Z perspektywy 25 lat funkcjonowania na rynku budowlanym i 14-letniej analizy trendów cenowych, możemy powiedzieć, że ostatnie dwa lata są dla przedsiębiorców najcięższym sprawdzianem, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu cen wiodących materiałów budowlanych. Mimo że obecnie jesteśmy świadkami wyhamowania tego trendu w najpopularniejszych grupach cenowych, to wciąż pozostają takie kategorie produktowe, które, zwłaszcza dla wielu mikroprzedsiębiorców, mogą być barierą nie do pokonania – mówi Sebastian Malczyk, kierownik kontrolingu operacyjnego w Grupie PSB.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA inwestuje w Polsce miliony, by obniżyć ceny

O PSB:

PSB to największa i najszybciej rozwijająca się w Polsce sieć hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów Dom i Ogród. Działa na rynku od 25 lat i zrzesza 407 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski. Prowadzą one handel w 288 składach budowlanych, w 358 PSB Mrówka oraz w 76 PSB Profi. Zatrudniają ok. 13 tys. osób.