Rynek mebli skrzyniowych w Polsce pod wpływem inflacji
18 września, 2023 2023-09-18 9:48Rynek mebli skrzyniowych w Polsce pod wpływem inflacji
Na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku, B+R Studio przygotowało raport zatytułowany „Rynek mebli skrzyniowych do mieszkań”. Opracowanie nie tylko prezentuje wartość produkcji, ale skupia się na istotnym aspekcie – zmianach cen mebli skrzyniowych na rynku konsumenckim.
Jak podkreśla B+R Studio, jednym z kluczowych elementów analizy jest prezentacja dokładnych danych dotyczących inflacji. Dlatego pojawiają się one w odniesieniu do siedmiu najpopularniejszych grup na rynku mebli skrzyniowych tj.
- komody z płyty laminowanej,
- komody w okleinie naturalnej,
- witryny przeszklone z płyty laminowanej,
- witryny przeszklone z drewna litego,
- szafki RTV z płyty laminowanej,
- szafki RTV z drewna litego,
- szafy przesuwne z płyty laminowanej.
By osiągnąć te wyniki, B+R Studio prowadziło skrupulatne badania cen przez okres dwóch lat w ramach własnego opracowania pt. „Wskaźnik cen mebli”. Eksperci dokonywali comiesięcznych analiz cen w popularnych sieciach handlowych.
IKEA, BRW, Agata, czyli znane sklepy z szeroką ofertą mebli
W naszych badaniach uwzględniliśmy znane sklepy, m. in. IKEA, BRW czy Agata. Pozwoliło to na przedstawienie danych dotyczących rocznej inflacji dla wybranych mebli skrzyniowych w okresie od sierpnia 2022 roku do lipca 2023 roku – wyjaśniają eksperci z B+R Studio.
W badanym okresie, starannie monitorując dynamikę cen, odnotowano znaczące fluktuacje inflacji komód z płyt laminowanych.
Najwyższy odczyt inflacji zanotowaliśmy w lutym 2023 roku, kiedy to wyniosła ona aż 20,7%. Kolejne miesiące, a zwłaszcza okres od maja do lipca 2023 roku przyniósł pewną ulgę w kontekście inflacji, gdzie wskaźniki wynosiły odpowiednio 9,6%, 9,4% i 9,1. W przypadku komód z płyty laminowanej, średnia roczna inflacja wyniosła 14,2%. W drugiej zaprezentowanej grupie, czyli komodach w okleinie naturalnej, odnotowaliśmy wyraźnie niższe wskaźniki inflacji. W październiku 2022 roku obserwowaliśmy nawet spadek cen o -0,7%, co jest interesującym zjawiskiem na tle innych pozostałych odczytów i może wynikać z kumulacji zastosowanych promocji przez kilka z badanych podmiotów w tamtym okresie. Średnia roczna inflacja dla tej grupy mebli wyniosła 9,8% – informuje B+R Studio.
Dynamika cen na rynku mebli skrzyniowych
Jak zauważają eksperci, porównując te dwie grupy, można zauważyć istotne różnice w dynamice cen. To pokazuje, że materiał użyty do produkcji ma znaczący wpływ na stabilność cen na rynku. W kolejnych miesiącach analitycy spodziewają się spadków inflacji, nie tylko w przypadku mebli skrzyniowych. Głównymi czynnikami, które stoją za takim założeniem jest ogólna, poprawiająca sytuacja gospodarcza w kraju. Przede wszystkim ważna jest stabilizacja cen materiałów i nośników energii. Nie można również zapominać, że swoją rolę odegra zjawisko statystyczne występujące pod nazwą „efekt wysokiej bazy”. Chodzi o dynamiczny spadek inflacji wynikający z porównania aktualnych cen do wysokiego punktu odniesienia w roku poprzednim.
ZOBACZ TAKŻE: Wysoka inflacja w Polsce szybko się nie skończy
Analiza powstała na podstawie raportu B+R Studio „Rynek mebli skrzyniowych do mieszkań”. Ponadto eksperci bazowali również na autorskim, comiesięcznym badaniu cen mebli na rynku konsumenckim „Wskaźnik cen mebli”. O szczegółach można dowiedzieć się na stronie www.brstudio.eu.