Newsroom

Zapaść niemieckiej branży meblarskiej, minister wizytuje firmy

Od lewej: Jan Kurth (dyrektor generalny stowarzyszeń branży meblarskiej), minister Mona Neubaur, Stephan Anstoetz (Bielefelder Werkstätten) podczas wizyty w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zapaść niemieckiej branży meblarskiej, minister wizytuje firmy

Mona Neubaur, minister gospodarki, przemysłu, ochrony klimatu i energii Nadrenii Północnej-Westfalii, złożyła wizytę producentom mebli BW Bielefelder Werkstätten i Nolte Küchen. Z rozmów z członkami Zarządów obu firm i Janem Kurthem, dyrektorem generalnym VDM, dowiedziała się o trudnej sytuacji w branży.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Nadrenia Północna-Westfalia to jedna z najważniejszych lokalizacji dla produkcji mebli w Niemczech i Europie. Potężne serce przemysłu meblarskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii bije we Wschodniej Westfalii – w okręgu Lippe. Liczne firmy rodzinne – w tym wielu producentów kuchni – tworzą tu gęstą sieć wartości dodanej. Łączą tradycyjne rzemiosło, pionierską technologię i innowacyjną siłę. O wartości innowacji świadczy fakt, że branża meblarska intensywnie wykorzystuje możliwości, jakie daje gospodarka o obiegu zamkniętym. Ponadto aktywnie uczestniczy w naszej inicjatywie „Okrągły Stół Tworzenie wartości o obiegu zamkniętym NRW”. Wysokiej jakości surowce, takie jak drewno, rzadziej trafiają do odpadów wielkogabarytowych, a raczej wracają do cyklu produkcyjnego – powiedziała minister Neubaur.

Problemy branży meblarskiej

W siedzibie BW Bielefelder Werkstätten Heinz Anstoetz Polster Möbelfabrik z Moną Neubaur spotkał się Stephan Anstoetz. Partner zarządzający, przeprowadził minister przez proces produkcji mebli tapicerowanych klasy premium. Ze względu na kryzys gospodarczy, wstrzymanie działalności budowlanej i wysoki poziom biurokracji, otoczenie rynkowe jest obecnie trudne – twierdzi Anstoetz.

Firma rodzinna BW, założona w 1956 r., jest częścią Grupy JAB ANSTOETZ. Specjalizuje się ona w tekstyliach domowych. Produkuje i sprzedaje wysokiej jakości meble tapicerowane, łóżka, stoły i oświetlenie dla prywatnych gospodarstw domowych, biur, hoteli i restauracji. Fabryka zatrudnia 140 pracowników. BW w dużym stopniu opiera się na współpracy z lokalnymi dostawcami i firmami spedycyjnymi, aby trasy dostaw były jak najkrótsze. Producent bierze pod uwagę ważną kwestię zrównoważonego rozwoju, szczególnie poprzez trwałość produktów i możliwość ponownego tapicerowania mebli przez użytkownika końcowego nawet po wielu latach. Do wytwarzania zrównoważonej energii wykorzystuje się wielkoskalową instalację fotowoltaiczną oraz nowoczesną elektrociepłownię na biogaz.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Biurokracja i EUDR

Dyrektorzy zarządzający producenta mebli kuchennych z Löhne, czyli Nolte Küchen, zwrócili także uwagę na duże obciążenie biurokratyczne niemieckiego przemysłu meblarskiego. Z Moną Neubaur spotkali się Heiko Maibach, Rüdiger Schliekmann i Manfred Wippermann. Natomiast jako przykład podali w rozmowie z minister rozporządzenie UE w sprawie wylesiania (EUDR). Nie ma możliwości, aby średnie przedsiębiorstwa do końca roku spełniły założone wymagania. Te dotyczą przede wszystkim infrastruktury danych oraz procesów operacyjnych i łańcucha wartości. Od 30 grudnia 2024 r. – zgodnie z obowiązującymi wymogami EUDR – produkty zawierające surowiec drewno będą mogły być wprowadzane do obrotu wyłącznie poprzez łańcuch dostaw niepowodujący wylesiania, posiadający odpowiednie wymogi dowodowe.

Ponadto od 1 stycznia 2023 r. weszła w życie ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw (LkSG). Od początku roku nakłada na firmy zatrudniające co najmniej 1 tys. pracowników obowiązek przestrzegania zasad należytej staranności w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska przez cały okres ich działalności.

Z wizytą w Nadrenii Północnej-Westfalii

Podczas zwiedzania fabryki w siedzibie firmy w Löhne dyrektorzy zarządzający Nolte zaprezentowali wysoce zautomatyzowaną produkcję elementów kuchennych. Cyfrowe procesy zapewniają najwyższą precyzję produkcji. Ta rodzinna firma założona w 1958 r. w swoich fabrykach w Löhne i Melle wytwarza rocznie ponad 150 tys. indywidualnie konfigurowanych kuchni. Na powierzchni 113 tys. m2 produkuje także meble do łazienek, salonów i jadalni. Producent zatrudnia około 1460 pracowników. Nolte Küchen kontynuuje swoje inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2022 r. opublikowano pierwszy raport zrównoważonego rozwoju, który powstał w oparciu o kryteria niemieckiego Kodeksu zrównoważonego rozwoju (DNK). Producent od 2020 r. jest firmą neutralną dla klimatu i pozyskuje energię elektryczną w całości z energii odnawialnych.

ZOBACZ TAKŻE: Druga połowa 2024 roku lepsza dla niemieckiego rynku?

Mimo że branża meblarska stoi obecnie w obliczu trudnej sytuacji rynkowej, w dalszym ciągu aktywnie kształtuje przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym i ma nadzieję na stworzenie ram odpowiednich dla średnich przedsiębiorstw, charakteryzujących się niewielką biurokracją – powiedział Jan Kurth, dyrektor generalny niemieckich stowarzyszeń branży meblarskiej.

To było dla nas bardzo ważne, że Mona Neubaur po raz kolejny znalazła czas na wymianę pomysłów z naszą branżą, co jest szczególnie istotne dla Nadrenii Północnej-Westfalii – dodał.

Źródło: (VDM/VHK).