Ewolucja w świecie łazienek nigdy się nie zatrzymała i już się nie zatrzyma. Przed królestwem, w którym rządzą harmonia i elegancja, pojawiają się bowiem nowe wyzwania.
Rozwiązaniom technologicznym w zakresie oszczędzania wody towarzyszą badania i rozwój w obszarze nowych interakcji z użytkownikiem, a także form i kolorów. 180 wystawców Salone Internazionale del Bagno 2024 na powierzchni ponad 18 tys. m2, skupiało się przede wszystkim na formach, funkcjach i trosce o wodę. Firmy prezentując modne łazienki 2024, jak również ich wyposażenie, wychodziły naprzeciw oczekiwaniom i wyzwaniom.
Jak w kalejdoskopie, czyli modne łazienki 2024
Łazienka to środowisko, w którym jak w kalejdoskopie, niewielka zmiana punktu widzenia lub nawet niewielka modyfikacja produktów wywołują totalną przemianę. W tym roku w Mediolanie widać było coraz częstsze wykorzystanie koloru w armaturze.
Jednak design w tym świecie, który określamy mianem modne łazienki 2024, musi być przede wszystkim funkcjonalny. W dodatku nie ma tu miejsca na fanaberie.
Jak zrównoważony rozwój i innowacje łączą się w łazience?
Trudno mówić o innowacjach i trendach, nie wspominając o zrównoważonym rozwoju, który jest siłą napędową, zarówno procesów, jak i produktów. Innowacja często pozostaje niezauważona, podczas gdy zrównoważony rozwój, już teraz staje się bardzo ważnym czynnikiem wyboru.
Salone Internazionale del Bagno 2024, prezentując modne łazienki, opowiedziało również historię ewolucji pomieszczenia. Dziś znajduje się ono w centrum najbardziej zrównoważonych trendów w projektowaniu wnętrz.
Producenci i dystrybutorzy oferują potencjalnie nieskończoną liczbę kompozycji, rozwiązań w zakresie wyposażenia i wykończeń.
Tymczasem łazienka pozostaje oazą spokoju z drzwiami, które w każdej chwili można zamknąć na klucz. Bez pozwolenia czy zaproszenia, nikt nie może przekraczać jej progu. Tylko w łazience, z dala od zgiełku codzienności, cieszymy się upływających w ciszy minut. Tylko tu tak naprawdę jesteśmy sami.
Instalacja Under the Surface
Woda jest jednym z najcenniejszych dóbr dla planety. Właśnie z tego powodu, z okazji Salone Internazionale del Bagno 2024, instalacja Under the Surface w immersyjny sposób wciągnęła odwiedzających w temat pozytywnej i pełnej szacunku relacji z tym zasobem oraz roli dostawców wyposażenia łazienek w dążeniu do bardziej świadomego korzystania z wody.
Zanurzona wyspa powstała z myślą o wygenerowaniu wizualnej historii, a jednocześnie zwiększeniu świadomości wpływu na środowisko w codziennym korzystaniu z wody.
Projekt, który można było oglądać w pawilonie 10, to rezultat współpracy tercetu: Accurat, Design Group Italia i Emiliano Ponzi. Stworzone przez nich trzy momenty dogłębnej analizy skupiły się na:
ponownym wykorzystaniu i recyklingu wody oraz materiałów plastikowych i metalowych w procesach produkcyjnych i przy projektowaniu produktów;
technologiach pozwalających na oszczędność wody podczas użytkowania produktów;
innowacjach, które pozwalają ograniczać wpływ energii oraz chronić środowisko i zdrowie ludzi.
TEKST: Anna Szypulska
Artykuł ukazał się w czasopiśmie NA WYMIAR 2024 – wydaniu specjalnym miesięcznika BIZNES.meble.pl.