Newsroom

Ożywienie na włoskim rynku maszyn

Biesse. Fot. Xylexpo 2018.

Ożywienie na włoskim rynku maszyn

IV kw. 2020 r. przyniósł optymistyczne informacje z Włoch. Włoscy producenci maszyn dla przemysłu drzewnego i meblarskiego odnotowali 3,7% wzrost zamówień w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Nie ma wątpliwości, że ostatnie tygodnie 2020 r. pokazały, że włoscy producenci maszyn dla przemysłu drzewnego i meblarskiego mogą sprostać obecnym wyzwaniom, potwierdzając proeksportowy charakter, ale też koncentrując się na rynku włoskim, który pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wymagających w skali globalnej – powiedział Luigi De Vito, prezes ACIMALL. – Chociaż pierwsze tygodnie tego roku nadal wykazują pozytywny trend w całym łańcuchu dostaw, musimy być ostrożni i czekać na kolejne kwartały, zanim będziemy mogli powiedzieć, że rynek się ożywia. Znaczące wsparcie w tym kierunku z pewnością będzie pochodzić z planu przejścia na Przemysł 4.0 i rozszerzenia zachęt do zakupu nowych technologii, wdrażanych przez włoski rząd przez następne 2 lata.

ZOBACZ TAKŻE: Co czeka rynek maszyn we Włoszech?

Kwartalne badanie Biura Studiów ACIMALL pokazuje, że włoscy producenci maszyn mają portfel zamówień w IV kwartale 2020 r. sięgający 3,2 miesiąca (wobec 3,1 w poprzednim kwartale), przy wzroście cen o 1,2% od początku 2020 r. Przychody branży wzrosły o 17,2% w porównaniu do IV kwartału 2019 r.

Połowa badanych przez ACIMALL wskazała na pozytywny trend produkcyjny, 6% – negatywny, a 44% – stabilny. Zatrudnienie według 78% utrzymuje się na stałym poziomie, z kolei 6% wskazuje na spadek, a 16% na wzrost zatrudnienia. Według 56% badanych firm dostępne zapasy są stabilne, 11% uważa, że rosną, a 33% – że maleją.

Z ankiety wynika, że 50% badanych spodziewa się stabilnego trendu w eksporcie, 39% liczy na ożywienie, a 11% obawia się spadku eksportu. Oczekiwania wobec rynku włoskiego są inne: 45% uważa, że biznes będzie dalej się rozwijał, 33% nie spodziewa się zmian, a 22% widzi możliwe spadki w przyszłości.