Newsroom

Co czeka rynek maszyn we Włoszech?

Fabryka Pedrali. Fot. F.Romano.

Co czeka rynek maszyn we Włoszech?

Dane Acimall z III kw. 2020 r. odzwierciedlają tendencję spadkową w kluczowym segmencie włoskiego przemysłu maszynowego, tj. rozwiązań dedykowanych obróbce drewna i produkcji mebli.

Generalnie zamówienia na maszyny i narzędzia do obróbki drewna i produkcji mebli znajdują się na poziomie poniżej oczekiwań. Statystyki, które przedstawia Acimall są jednak zapowiedzią częściowej poprawy koniunktury, w porównaniu z poprzednimi kwartałami, na które silnie wpłynął lockdown.

To pokazuje, że przemysł wprowadził niezbędne środki zaradcze, które należy kontynuować. W tym kontekście rola narzędzi komunikacji cyfrowej we wspieraniu biznesu staje się coraz silniejsza. Skuteczność tych narzędzi jest wprost proporcjonalna do umiejętności dostępnych w każdej firmie i wypracowanych w ostatnich latach oraz inwestycji poczynionych w tym obszarze. Seminaria internetowe, prezentacje online i rozmowy, które odbywają się za pośrednictwem Internetu, pomagają firmom utrzymać żywe relacje biznesowe na rynkach globalnych, potwierdzając ich konkurencyjność wobec klientów na całym świecie, tradycyjnie wrażliwych na jakość „made in Italy”. Narzędzia cyfrowe są również cenne na rynku krajowym, gdzie popyt wyraźnie się kurczy i – zgodnie z żądaniem całego systemu Confindustria i nie tylko – skutków nie można załagodzić poprzez zachęty dla firm.

Patrząc na liczby, firmy oferujące technologie przemysłu drzewnego odnotowały spadek zamówień o 10,1%. W porównaniu do analogicznego kwartału 2019 r., zgodnie z trendem w całej branży obrabiarek. Zamówienia na rynku krajowym spadły o 32,3%, w przeciwieństwie do lepszej tendencji popytu międzynarodowego, który zmniejszył się tylko o 1%. Ten ogólny trend łagodzi fakt, że zamówienia wzrosły o ponad 40%. W porównaniu do fatalnego okresu kwiecień-czerwiec 2020 r.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Kwartalne badanie Biura Acimall – reprezentującego branżę stowarzyszenia członkowskiego Confindustria – na statystycznej próbie firm wskazuje, że portfel zamówień sięga 3,1 miesiąca (wobec 2,4 w poprzednim kwartale), przy wzroście cen o 0,6% od początku 2020 r. Spadek przychodów w porównaniu do tego samego kwartału 2019 r. wyniósł 9,5%, co jest kolejnym „uspokajającym” wynikiem w porównaniu z -29,8% w poprzednim kwartale.

47% ankietowanych firm wskazuje na pozytywny trend w produkcji, 18% na spadek, a 35% na trend stabilny. Poziom zatrudnienia będzie stały według 65%, 29% spodziewa się redukcji, a tylko 6% uważa, że może ono wzrosnąć.

Według 65% ankietowanych dostępne zapasy są stabilne, wzrosły o 6%, a spadły o 29%.