Webinary

Czym grozi kupowanie sklejki z Rosji i Białorusi?

Ryzyko konsekwencji łamania regulacji unijnych na przykładzie nielegalnego importu sklejki z Rosji i Białorusi.

Czym grozi kupowanie sklejki z Rosji i Białorusi?

Ryzyko konsekwencji łamania regulacji unijnych na przykładzie nielegalnego importu sklejki z Rosji i Białorusi. Jak chronić Twoją firmę? – to temat webinaru, na który 22 maja o godzinie 10:00 zaprasza Paged.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

14 maja Unia Europejska nałożyła cła antydumpingowe w wysokości 15,8% na sklejkę brzozową z Kazachstanu i Turcji do krajów UE. Ta decyzja to efekt śledztwa UE rozpoczętego 22 sierpnia 2023 r. Badało ono nielegalny przemyt sklejki z Rosji i Białorusi przez te kraje.

Dodatkowo importerzy zapłacą cło szacowane na około 10 mln euro na transporty sklejki do UE od 22 sierpnia 2023. Nałożenie ceł jest konsekwencją śledztwa Komisji Europejskiej, którego wynik potwierdził nielegalny proceder.

Kupujesz sklejkę z Rosji i Białorusi? Sprawdź co za to grozi

Ustalenia Komisji uruchomią też wspólne inicjatywy w zakresie egzekwowania prawa z udziałem władz krajowych i Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Będą one dotyczyć:

  • oszustw celnych,
  • nieprzestrzegania unijnego rozporządzenia w sprawie drewna (EUTR),
  • masowego uchylania się od sankcji.

Zaangażowane w nielegalny import podmioty, w tym importerzy, handlowcy i użytkownicy końcowi w UE, mogą być narażeni na dodatkowe kary z powodu tych dodatkowych dochodzeń i kontroli. Do osób zaangażowanych w takie działania, będą miały zastosowanie poważne konsekwencje i zobowiązania, egzekwowalne na mocy różnych ram prawnych – w tym karnych w wielu krajach UE.

Uczestnicy webinaru, który organizują Paged, Pracodawcy RP i SPPDwP, postarają się opowiedzieć o udowodnionej skali naruszeń. Poinformują o ich konsekwencjach prawnych dla importerów i klientów końcowych, którzy kupują nielegalnie sprowadzane z Rosji i Białorusi produkty. Zrobią to na przykładzie sklejki i sytuacji na rynku w branży przetwórstwa drzewnego.

Jaka jest agenda webinaru?

  • Wprowadzenie – Magda Kicińska, kierownik. ds. Komunikacji w Grupie Paged
  • Sytuacja w polskiej branży drzewnej i jej wpływ na gospodarkę kraju – Aleksandra Balkiewicz-Żerek, ekspert PKO BP
  • Nielegalny import sklejki rosyjskiej i białoruskiej do Unii Europejskiej – Jarosław Michniuk, członek Zarządu EPF (European Panel Federation)
  • Wpływ nielegalnego importu sklejki rosyjskiej i białoruskiej na sytuację polskich firm – Bartosz Bezubik, wiceprezydent SPPDwP (Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce)
  • Omówienie konsekwencji prawnych łamania regulacji unijnych dla zarządów i firm, które kupują rosyjskie i białoruskie towary – Tomasz Darowski, Partner oraz Michalina Woźny, Kancelaria Domański, Zakrzewski, Palinka

Kim są prelegenci?

Eksperci omówią skutki łamania prawa dla zarządów firm. Pokażą też wpływ nielegalnego procederu importu i zakupu rosyjskiej i białoruskiej sklejki na gospodarkę Polski i ryzyka dla działalności firm.

Aleksandra Balkiewicz-Żerek

Ekspertka ds. analiz sektorowych w Departamencie Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego. Autorka licznych raportów i analiz dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw, m.in. z branży drzewnej i meblarskiej.

Bartosz Bezubik

Od 2016 roku wiceprezydent Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Absolwent warszawskiej SGH oraz licznych szkoleń z zakresu zarządzania (Ernst & Young Academy of Business, Akademia PwC, Stanford Research Institute). Doświadczenie w branży drzewnej budował od 2000 r. Z Zakładami Przemysłu Sklejek Biaform S.A. z przerwami związany jest od 2002 roku, od 2014 r. prezes spółki. Pełnił rolę członka rad nadzorczych m.in. w firmach PTWP S.A., Wodociągi Białostockie Sp. z o.o., Marywil S.A., Investgas S.A.

Jarosław Michniuk

Członek Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia European Panel Federation i Prezes Zarządu Spółek Paged Morąg i Paged Meble. Swoją ponad 40-letnią karierę budował na różnych stanowiskach w takich firmach jak BASF, gdzie awansował z poziomu przedstawiciela handlowego do Senior Vice President, EMEA, pracując wcześniej jako: dyrektor marketingu w Europie i p.o. wiceprezesa Grupy Styrenics na Amerykę, dyrektor sprzedaży i członek Zarządu Styrenics w Europie Środkowo-Wschodniej oraz szef sprzedaży i dyrektor generalny BASF w Polsce.

Po 20 latach pracy w BASF pełnił funkcję prezesa Zarządu Selena FM SA. Zarządzał globalnym biznesem chemii budowlanej. Był również prezesem Zarządu Boryszew SA, producenta w branży motoryzacyjnej, metali nieżelaznych i chemicznej. Inicjator i współzałożyciel międzynarodowego konsorcjum Woodstock walczącego o konkurencyjny rynek producentów sklejki w Europie. Z wykształcenia jest inżynierem mechanikiem przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przed rozpoczęciem globalnej kariery biznesowej pracował również jako inżynier procesu i naukowiec w instytucie badawczo-rozwojowym. Zna 5 języków obcych.

Michalina Woźny

Michalina Woźny związana jest z kancelarią DZP od ponad 4 lat. Jest prawniczką w praktyce podatkowej, a także członkinią Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. To absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Michalina Woźny specjalizuje się w postępowaniach spornych w sprawach podatkowych, prowadząc kontrole i postępowania podatkowe oraz sądowo-administracyjne, w szczególności w zakresie podatku VAT oraz podatku CIT, w tym podatku u źródła (WHT). Doradza również w obszarze ryzyka odpowiedzialności karnej skarbowej związanej z rozliczeniami podatkowymi. Uczestniczy w bieżącym doradztwie podatkowym w zakresie podatków dochodowych (CIT i PIT) oraz rozliczeń VAT.

Tomasz Darowski

Tomasz Darowski, związany z kancelarią DZP od przeszło 23 lat. Jest radcą prawnym w praktyce Infrastruktury i Energetyki, a także członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, a także studiów podyplomowych w zakresie francuskiego i europejskiego Prawa Handlowego (D.E.S.S.) (Podyplomowe Studium Francuskie, prowadzone we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Poitiers) oraz studiów podyplomowych w zakresie rachunkowości i finansów przedsiębiorstw w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Tomasz Darowski specjalizuje się w projektach w sektorze obronnym i bezpieczeństwa, w tym w kontraktach związanych z takimi projektami i aspektach regulacyjnych (regulacje koncesyjne, regulacje dotyczące obrotu produktami podwójnego zastosowania i przepisy dotyczące ochrony informacji niejawnych). Doradza również w inwestycjach infrastrukturalnych i prowadzi spory wynikające z takich kontraktów w sektorach obejmujących energetykę, infrastrukturę transportową i gospodarowanie odpadami, w tym w projektach typu koncesyjnego i PPP. Ponadto jest uznanym specjalistą z zakresu transakcji M&A i restrukturyzacji.

ZOBACZ TAKŻE: UE nakłada cła antydumpingowe na Kazachstan i Turcję

Zapisz się na bezpłatne webinarium.

Poszerz swoją wiedzę o zakres odpowiedzialności za łamanie sankcji i praw UE w kontekście produktów z Rosji i Białorusi.