Branża

UE nakłada cła antydumpingowe na Kazachstan i Turcję

Komisja Europejska nakłada cła antydumpingowe na Kazachstan i Turcję.

UE nakłada cła antydumpingowe na Kazachstan i Turcję

14 maja 2024 r. Unia Europejska ogłosiła nałożenie ceł antydumpingowych na Kazachstan i Turcję w wysokości 15,8% na sklejkę brzozową importowaną z tych krajów do Unii Europejskiej.

Decyzja jest efektem śledztwa UE rozpoczętego 22 sierpnia 2023 r. Badało ono nielegalny przemyt rosyjskiej sklejki przez Kazachstan i Turcję. Śledztwo zainicjowało konsorcjum Woodstock, a wśród jego założycieli jest między innymi Paged, polski producent sklejki.

Koniec z przemytem sklejki przez Kazachstan i Turcję?

Jarosław Michniuk, prezes zarządu spółek Grupy Paged, która jako członek Konsorcjum Woodstock, odegrała kluczową rolę w inicjacji dochodzenia prowadzonego przez UE, podkreśla znaczenie tej decyzji dla ochrony europejskiego rynku przed nieuczciwymi praktykami.

To ważny krok w zapewnieniu, że wszystkie firmy działają na równych warunkach. Dzięki temu działaniu, sklejka brzozowa z Rosji, która była wysyłana przez Kazachstan i Turcję w celu uniknięcia ceł, teraz również zostanie odpowiednio oclona. Postępowanie toczyło się przeciwko omijaniu ceł, ale kluczem jest to, że wynik postępowania potwierdza też łamanie sankcji nałożonych na Rosję oraz przepisów EUTR. Dlatego mamy nadzieję, i oczekujemy, że takie nielegalne praktyki staną się teraz podstawą do podjęcia działań przez organy państw członkowskich – mówi Jarosław Michniuk.

Ustalenia śledztwa uruchomią wspólne inicjatywy w zakresie egzekwowania prawa z udziałem władz krajowych i Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w celu zwrócenia uwagi na potencjalne oszustwa celne, nieprzestrzeganie unijnego rozporządzenia w sprawie drewna (EUTR) i masowe uchylanie się od sankcji.

Regulacja 2024/1287 weszła w życie z natychmiastowym skutkiem – od 14 maja 2024 r. Wprowadza ona także obowiązek zapłaty zaległych ceł za importy realizowane od 22 sierpnia 2023 r. Oczekuje się, że suma zaległych opłat przekroczy 10 mln euro.

Jeszcze przed inwazją na Ukrainę UE zwiększyła cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową o 15,8% w celu zwalczania praktyk dumpingowych. Następnie pojawiły się dowody na to, że niektórzy sprzedawcy unikali ceł, przekierowując produkty przez kraje trzecie. Współpracując z unijnymi liderami i stowarzyszeniami branżowymi, Woodstock przedstawił przekonujące dowody na obchodzenie ceł. To skłoniło Komisję Europejską do wszczęcia dochodzenia w sierpniu 2023 r. Rezultatem dzisiejsze rozporządzenie przeciwko dwóm pierwszym krajom objętym dochodzeniem. Żaden z tych krajów nie był wcześniej znany jako znaczący eksporter tego typu sklejki.

Grupa Paged podkreśla potrzebę dalszego monitorowania rynku i przestrzegania nowych regulacji. Według firmy jest to kluczowe dla ochrony interesów europejskich producentów i konsumentów. Ta nowa polityka przyczynia się do walki z nielegalnym obchodzeniem sankcji i umacnia przepisy dotyczące legalnego handlu drewnem na terenie UE.

ZOBACZ TAKŻE: Sklejka z Kazachstanu jest trefna

Więcej informacji pod linkiem: Rozporządzenie Komisji Europejskiej.