Edukacja

Takiej książki o architekturze jeszcze w Polsce nie było

Takiej książce o architekturze jeszcze w Polsce nie było - „Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze”, której autorami są Piotr Kozanecki, Bartosz Paturej jest już dostępna w sprzedaży.

Takiej książki o architekturze jeszcze w Polsce nie było

Książka „Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze”, której autorami są Piotr Kozanecki, Bartosz Paturej jest już dostępna w sprzedaży.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Zaprojektował Najlepszy Dom Świata i Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy. Zgarnął główną nagrodę na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie. Uważa, że najlepsze budynki jeszcze przed nim. Robert Konieczny to najbardziej znany polski architekt. Teraz jest też bohaterem pretendującej do miana bestsellera książki o architekturze. Napisali ją Piotr Kozanecki i Bartosz Paturej.

Kim jest bohater najgłośniejszej książki o architekturze 2023 roku?

Studenci walą drzwiami i oknami na jego wykłady. Za granicą od lat zbiera laury, w kraju wielu kolegów po fachu uważa, że ma wielkie ego. Na architekturę poszedł, bo na studia nie miał lepszego pomysłu. Szybko okazało się, że z braku pomysłu na studia wyszedł pomysł na życie – tak określa Roberta Koniecznego wydawca.

Jak przekazuje wydawnictwo Wysoki Zamek, architekt nigdy nie chciał projektować tego, co Polacy lubią najbardziej, czyli domów z kolumienkami i czerwoną dachówką. Kiedy jego budynkami zachwycało się międzynarodowe jury, on siedział w nielegalnie zajmowanym nieogrzewanym biurze. Latami nie mógł finansowo stanąć na nogi, choć nieraz pracował z milionerami.

Konieczny architekturą oddycha i o architekturę walczy. Ta walka doprowadza go nieraz na skraj wytrzymałości. Fizycznej i psychicznej. Aby dopilnować jednego detalu potrafi przejechać pół Polski. Gdy odbiera telefon, najczęściej mówi: Sorry, ale mamy ostatnio niezły hardkor. Kariera szefa KWK Promes to prawdziwa jazda bez trzymanki, która nie pasuje do nudnego stereotypu pracy architekta. Szaleństwo i chaos krętą drogą prowadzą jednak do wybitnych realizacji, których precyzja zdumiewa nie tylko ekspertów – wyjaśnia wydawnictwo.

Opowieść o najbardziej znanym polskim architekcie

Jak przekonuje wydawca – za ścianami szkicowanymi przez Koniecznego stoją przede wszystkim ludzie i ich prawdziwe historie. W dodatku bohater tej książki nie tylko potrafi genialnie projektować, ale również angażująco opowiadać o swojej pracy.

Jednak opowieści Koniecznego autorom nie wystarczyły. Ruszyli w Polskę – na Śląsk, pod Warszawę, do Szczecina, a także do Ostrawy – żeby spotkać się z jego klientami. Z ludźmi, którzy żyją lub pracują w zaprojektowanych przez niego budynkach. Z jego pracownikami i z urzędnikami, dla których jego pomysły są często początkiem prawnej ekwilibrystyki – wyjawia wydawnictwo Wysoki Zamek.

Niektóre z tych historii są śmieszne. Niektóre bolesne. Za niektóre wstydzę się do dziś. Ale gdy godziłem się na swój udział w tej książce, wiedziałem, że albo robię to na całego, albo wcale. I że to będzie jazda po bandzie – mówi Robert Konieczny.

„Konieczny. Na styk” to przede wszystkim zbiór reportaży o:

  • ludziach, relacjach, miejscach i budynkach;
  • potrzebie bezpieczeństwa, o ambicjach, potknięciach, mierzeniu się z systemem, o zawiści i środowiskowych niesnaskach;
  • tworzeniu czegoś, czego nikt jeszcze nigdy nie stworzył;
  • pasji i o posuniętym czasami do ekstremum dążeniu do doskonałości.

O bohaterze książki

Robert Konieczny to architekt, ur. w Katowicach 4 grudnia 1969 r. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 r. uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. W 1999 r. założył pracownię KWK Promes. Od 2019 r. jest pierwszym i jedynym polskim członkiem Francuskiej Académie d’Architecture, a od 2022 r. pierwszym i jedynym polskim członkiem Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

O autorach

Piotr Kozanecki

Rocznik 1983. Dziennikarz Onetu od 2007 do 2022 r. Od 2023 r. w TVN24.pl. Regularnie opisuje polską architekturę i przestrzeń publiczną. Dwukrotny laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Przewodnik beskidzki, górołaz, pasjonat książek. Mieszka w Krakowie.

Bartosz Paturej

Rocznik 1987. Politolog, dziennikarz, ekspert branży mediów. Od 2013 do 2023 r. redaktor, dziennikarz i menedżer w Onecie, od maja 2023 r. związany z Deutsche Welle. Laureat Nagrody Dziennikarzy Małopolski (2017).

O książce

  • książka dostępna w twardej i miękkiej oprawie oraz jako e-book
  • wydawca: Wysoki Zamek
  • 456 stron
  • ponad 300 kolorowych ilustracji i zdjęć
  • rozmiar: 164 x 227
  • premiera: 3 listopada 2023 r.