Design

Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

Robert Konieczny, właściciel pracowni KWK Promes, podczas jednego z wykładów.

Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska uhonorowała w ten sposób: prof. Krzysztof Składowskiego, onkologa i radiologa, architekta Roberta Koniecznego oraz prof. Macieja Pieprzycę, reżysera i scenarzystę.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Robert Konieczny to architekt, projektant Domu z Ziemi Śląskiej, w którym przełożył na język architektury jednorodzinnej zjawisko szkód górniczych, uskoków, jakie powstają na Śląsku w wyniku osuwania się ziemi w pobliżu kopalnianych szybów. Dom sprawia wrażenie złożonego z kilku pochylni.

Realizacje jego pracowni pojawiły się w książkach najważniejszych wydawców architektonicznych, a także w prestiżowych czasopismach. Podkreśla, że najważniejszą rzeczą w jego projektach jest przestrzeń, czyli to, co się dzieje między ścianami, a nie same ściany. Kierowane przez niego pracownia KWK Promes jest wymieniana jako jedyna współczesna polska pracownia architektoniczna, która wniosła wkład w rozwój architektury

Dziękuję kapitule za wyróżnienie, które tak naprawdę jest dla całego zespołu fantastycznych ludzi z KWK Promes. Chciałbym także podziękować moim rodzicom, którzy mieli ze mną krzyż, aby przetrwać moje młodzieńcze lata i wyprowadzić mnie na prostą. Tym bardziej jestem im wdzięczny. Żyjemy w nowych i ciekawych czasach, co z jednej strony mnie cieszy, a z drugiej przeraża. Jedno jest pewne – architektura wkrótce się zmieni. Wszystko co powstanie jutro, będzie inne od tego, co znaliśmy dziś. A  to po to, aby nasze dzieci i wnuki mogły normalnie żyć i funkcjonować na ziemi, jaką my znamy. Nawiązując z kolei do idei promocji Polski chciałbym zapowiedzieć przedpremierowo, że 9 lub 11 listopada KWK Promes jako pierwsza polska pracownia będzie miała wystawę w wyjątkowej galerii w Paryżu, która gości same sławy. Jeżeli ktoś z Państwa będzie akurat w tym czasie w Paryżu – serdecznie zapraszam, bo zamierzamy zaskoczyć i zaintrygować widzów – powiedział Robert Konieczny.