Edukacja

„Obiekty, które zostały biedronkami”

„Obiekty, które zostały biedronkami”

„Obiekty, które zostały biedronkami”

To tytuł wydanej przez Instytut Dizajnu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki książki o budynkach, które były ważnymi punktami na mapie miast i przeobraziły się w sklepy pewnej sieci.

Autorki książki „Obiekty, które zostały biedronkami”– Olga Grabiwoda oraz Dominika Janicka – nazwały ten proces birutyzacją – od pierwszego obiektu, który dał początek pomysłowi – kieleckiej kawiarni Biruta. Do tej pory udało się znaleźć prawie 30 obiektów, które zostały poddane birutyzacji, a ich liczba na mapie wciąż rośnie.

W publikacji szerzej opisanych jest kilka z nich – Kawiarnia Biruta w Kielcach, Kino Warszawa w Gdyni oraz Kino 1 Maj w Warszawie, a także kino Pomorzanin z Bydgoszczy, które prawie stało się biedronką. W książce znajdują się też teksty Anny Cymer i Olgi Drendy oraz wywiad z Arkadiuszem Mierzwą z Jeronimo Martins.

W marcu 2021 roku książka trafi do regularnej sprzedaży.

Wydawnictwo zostało zrealizowane w ramach projektu Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki „Transformacja. Przestrzenie wolności”.

Wydawca: Instytut Dizajnu, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Redakcja: Olga Grabiwoda, Dominika Janicka

Skład i oprawa graficzna: Dorota Wąsik

Korekta: Olga Darewicz – Uberman  

Teksty: Dominika Janicka, Olga Grabiwoda, Olga Drenda, Anna Cymer, Agnieszka Drączkowska, Michał Miegoń, Konrad Kunc, Marcin Pietras

Partnerzy: Muzeum Miasta Gdyni, Kino Pomorzanin, Muzeum Historii Kielc i DS Smith