Nauczyciele zawodu ważni dla gospodarki
19 marca, 2023 2023-03-19 12:43Nauczyciele zawodu ważni dla gospodarki
118 nauczycieli kształcenia zawodowego w 52 dziedzinach otrzymało tytuł „Zawodowiec Roku 2022”. Wśród nich znalazł się jeden nauczyciel w dziedzinie przemysł drzewny i meblarski i jeden w dziedzinie leśnictwo.
Jak dużą rolę odgrywają nauczyciele zawodu w Polsce przypomniała Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, która powiedziała: Musimy dbać o nauczycieli zawodu, bo są bardzo ważni dla polskiej gospodarki.
ZOBACZ TAKŻE: Kompetencje 4.0 na SkillsPoland 2022
Konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, do którego nabór wniosków zgłaszanych przez dyrekcje szkół branżowych, techników oraz szkół policealnych, zakończył się 31 grudnia 2022 r., został zorganizowany wspólnie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, KGHM Polska Miedź S.A. oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego inicjatorką była Marzena Machałek, sekretarz stanu w MEiN.
Komisja bardzo mocno pracowała, by wyłonić najbardziej zasłużonych nauczycieli zawodu. Ich jest mało, tak jak mało jest fachowców na rynku i trzeba pokazać, że są bardzo ważni w systemie edukacji. Jednak nie robimy tego dla systemu, robimy to dla polskiej gospodarki – podkreśliła Marzena Machałek, inicjatorka konkursu.
Dodała, że do ważnych inicjatyw resortu edukacji i nauki należą również Branżowe Centra Umiejętności, gdzie będzie można zdobywać te umiejętności, które będą najbardziej poszukiwane na rynku pracy.
Branżowe Centra Umiejętności to nowa jednostka w systemie oświaty: z jednej strony szkoła, z drugiej branża, z trzeciej strony uczelnia. To też jest praca mojego zespołu wspólnie z FRSE – zaznaczyła Marzena Machałek.
Nauczyciele zawodu a kształcenie talentów
Dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wskazał, że FRSE wspiera inicjatywy takie jak konkurs „Zawodowiec Roku 2022”, ponieważ fundacja jest wszędzie tam, gdzie wspierane są zarówno talenty, jak i osoby, które te talenty kształcą.
FRSE z programem Erasmus+ wspiera nie tylko projekty, nie tylko współpracę międzynarodową, ale również wszystkich tych ludzi, którzy działają na polu zawodowym i branżowym. A więc nauczycieli, doradców zawodowych, wszystkie te osoby, które stwarzają jak najlepsze warunki do tego, by edukacja zawodowa i branżowa odbywała się według najwyższych standardów europejskich i światowych – podkreślił Paweł Poszytek.
FRSE to organizacja pozarządowa, która od 28 lat finansuje wymianę studencką i zarządza w Polsce największymi europejskimi programami edukacyjnymi, m.in. programem Erasmus+, promującym szkolnictwo zawodowe i branżowe w Polsce.
W pierwszym tygodniu września FRSE organizuje w Gdańsku europejskie zawody branżowe EuroSkills 2023. Podczas zawodów zostaną rozegrane 43 konkurencje – od tradycyjnych i rzemieślniczych po scyfryzowane, nowoczesne zawody jak przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo, robotyka mobilna czy integracja robotów przemysłowych.
W trakcie EuroSkills 2023 zostaną rozegrane konkurencje, które składają się na życie gospodarcze nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Spodziewamy się 100 tys. gości z całej Europy: zawodowców, doradców, decydentów, delegacji rządowych. Cały zawodowy europejski ekosystem w pigułce będzie można spotkać na Amber Expo w Gdańsku w pierwszym tygodniu września – powiedział Paweł Poszytek.
Laureaci w branży drzewno-meblarskiej i leśnej
W ramach konkursu spośród 537 zgłoszonych nauczycieli kształcenia zawodowego z całej Polski uhonorowanych tytułem Zawodowiec Roku 2022 zostało 46 osób, a 72 otrzymało wyróżnienia. W branży drzewno-meblarskiej, w dziedzinie przemysł drzewny i meblarski tytuł Zawodowiec Roku 2022 przyznano Radosławowi Kropaczewskiemu, reprezentującemu Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. W branży leśnej, w dziedzinie leśnictwo, I wyróżnienie otrzymał Łukasz Majewski, nauczyciel Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce – Letnisku.
Źródło informacji: PAP MediaRoom