Newsroom

Targi w Mediolanie już za miesiąc

Targi w Mediolanie odbędą się w dniach 18-23 kwietnia 2023 roku.

Targi w Mediolanie już za miesiąc

Salone del Mobile.Milano 2023 – najważniejsze na świecie spotkanie branży wnętrzarskiej – odbędzie się już za 30 dni – w dniach 18-23 kwietnia 2023 roku. Czego można się spodziewać podczas 61. edycji?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Targi meblowe w Mediolanie, międzynarodowy punkt odniesienia dla sektora wyposażenia wnętrz i dla całego świata designu, odzyskały swoje tradycyjne miejsce w kalendarzu. 61. edycja odbędzie się na jednym poziomie na terenie targów, a także w zupełnie nowym formacie i z multidyscyplinarną treścią kulturalną dla Euroluce.

Salone del Mobile.Milano przywróci dobrze wyglądające i dobrze wykonane produkty na najważniejszą na świecie scenę. Powrót do tradycyjnego terminu jest sam w sobie wyjątkowy, nie tylko pod względem jakości propozycji i firm biorących udział w wydarzeniu, ale także z powodu przyspieszenia procesu transformacji i ewolucji targów.

Pytania o przyszłość targów

W ciągu ostatnich kilku trudnych lat pojawiło się wiele badań i pytań dotyczących przyszłości imprez targowych, co doprowadziło do konkretnej rewizji formatu wystawy, aby móc nadal generować wartość dla całej społeczności projektantów.

Ta pozytywna i konstruktywna energia przyczyniła się do powstania nowych rozwiązań podczas tej edycji. Pierwsze z nich to jednolity poziom wystawy. Wystawców z górnych pawilonów (8-12, 16-20) przeniesiono do niższych pawilonów, upraszczając w ten sposób, zwiększając dostępność i poprawiając doświadczenie zwiedzających. Zupełnie nowy jest też układ Euroluce. Zamiast koncentrować się na stoiskach, koncentruje się na ludziach i ich przeżyciach związanych z wydarzeniem, a komponent kulturalny zostanie zintegrowany z przestrzeniami oświetleniowego biennale, z interdyscyplinarnymi i doświadczalnymi treściami, od architektury po sztukę, z wystawami i dyskusjami, warsztatami i instalacjami.

Jedną z cech charakterystycznych dla Salone del Mobile.Milano jest jego zdolność do ewolucji, aby odpowiedzieć na najpilniejsze wyzwania współczesności. Zrobiliśmy to w 2021 roku, kiedy wymyśliliśmy m.in. Supersalone, pierwsze globalne wydarzenie po naprawdę trudnych latach pandemii, oraz w czerwcu ubiegłego roku, kiedy to wróciliśmy do tradycyjnego formatu, zajmując się zrównoważonym rozwojem, co kontynuujemy w edycji 2023. Powrót do kwietnia, naszego tradycyjnego miejsca w kalendarzu, po trzech latach, jak gdyby nic się nie stało, był nie do pomyślenia. Pracowaliśmy nad nadaniem kształtu sugestiom i wizjom, które pojawiły się w ciągu ostatnich kilku lat, w oparciu o kilka prostych pytań: Jaka jest nowa rola Salone? Jak i gdzie zacząć przeprojektowywać jego ewolucję? Wysłuchaliśmy potrzeb tych, którzy tworzą i doświadczają Salone, zarówno wystawców, jak i odwiedzających. Przeprowadziliśmy ponad 2.300 wywiadów. W ten sposób narodził się pomysł wystawy na jednym poziomie, aby ułatwić przepływy i przyjęliśmy niemal urbanistyczne podejście do wewnętrznego projektu pawilonu. Czerpiąc inspirację z Euroluce, biennale poświęconego oświetleniu, które tak bardzo zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat, przeprojektowaliśmy ścieżkę, integrując przestrzenie dla firm z interdyscyplinarnymi treściami kulturalnymi, związanymi z relacjami pomiędzy światłem, architekturą, sztuką i nauką – powiedziała Maria Porro, prezeska Salone del Mobile.Milano.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwsza kobieta na czele targów w Mediolanie

Tegoroczne wydarzenia zgromadzą 1.962 wystawców, w tym ponad 550 młodych talentów poniżej 35 roku życia i 27 szkół projektowania. Salone będzie tworzyć różne światy, m.in.:

  • Salone Internazionale del Mobile,
  • International Furnishing Accessories Exhibition,
  • Workplace3.0,
  • S.Project,
  • Euroluce,
  • SaloneSatellite.

Targi w Mediolanie a zrównoważony rozwój

Priorytetami podczas tegorocznej edycji będą odpowiedzialność środowiskowa, ekonomiczna i społeczna. Proces weryfikacji, który do tej pory doprowadził do uzyskania certyfikatu dla zrównoważonej organizacji wydarzeń, został podjęty przez międzynarodową firmę certyfikacyjną RINA.

61. edycja targów w Mediolanie odbędzie się w dniach 18-23 kwietnia.
Fot. Andrea Mariani.

Po ubiegłorocznej edycji, która miała w sercu zrównoważony rozwój, dzięki dużej instalacji autorstwa Mario Cuccinella, zdecydowaliśmy się rozpocząć proces certyfikacji ISO 20121, uważając, że jest to kluczowe, aby kontynuować naszą ścieżkę w kierunku zrównoważonego rozwoju, jednocześnie uważnie obserwując nasze postępy. To również wpłynęło na naszą decyzję o przystąpieniu do Global Compact. Proces certyfikacji pomaga nam zdobyć większe umiejętności wewnętrzne, a także w zakresie konstruktywnego dialogu z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jesteśmy wydarzeniem globalnym, jako organizatorzy jesteśmy świadomi, jak ważne jest dzielenie się tym etycznym i odpowiedzialnym sposobem działania z wszystkimi wystawiającymi się firmami, monterami, odwiedzającymi i całym ekosystemem projektowania – zadeklarowała Maria Porro.

W związku z tym, że Salone jest zaniepokojone potencjalnym wpływem budowania tymczasowych przestrzeni, współpracuje z Formafantasma i Lombardini22 w celu zbudowania modułowych struktur dla Euroluce, aby zapewnić ciągłość projektu instalacji, jeśli nie w ramach targów, to w innych lokalizacjach, co miało miejsce w przypadku Design with Nature, instalacji, którą zaprojektował Mario Cucinella.

Ponadto Salone del Mobile.Milano podejmuje wysiłki w celu zidentyfikowania dostawców materiałów pochodzących z recyklingu, nadających się do ponownego przetworzenia i/lub materiałów wielokrotnego użytku do budowy części wspólnych. Targi w Mediolanie będą się starały regenerować zużyte zasoby i pochłaniać powstałe odpady, wybierając partnerów instytucjonalnych, których strategie opierają się na autentycznej trosce o ludzi i planetę, a także wypełniając wytyczne dotyczące zrównoważonych instalacji targowych, które w ubiegłym roku zostały rozpowszechnione wśród wystawców. Świadectwem zaangażowania i znaczenia, jakie ma coraz większe uwzględnianie zrównoważonego rozwoju w swoich strategicznych wyborach, jest to, że od 2022 roku Salone del Mobile.Milano jest członkiem United Nations Global Compact – wiodącej globalnej inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju w biznesie.