Edukacja

Kompetencje 4.0 na SkillsPoland 2022

polska reprezentacja na EuroSkills_miesiecznik i portal biznes.meble.pl

Kompetencje 4.0 na SkillsPoland 2022

Podczas trzech intensywnych dni spędzonych na SkillsPoland 2022 w Gdańsku uczniowie szkół branżowych oraz studenci kierunków technicznych mieli okazję spróbować swoich sił w wybranych konkurencjach, m.in. meblarstwie i stolarstwie.

Zakończyły się krajowe eliminacje do EuroSkills. W dniach 23-25 listopada na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo w Gdańsku młodzi specjaliści walczyli ze sobą o możliwość reprezentacji Polski na międzynarodowym branżowym konkursie. Uczestnictwo w SkillsPoland było niepowtarzalną okazją do wymiany doświadczeń i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w dziedzinach takich jak np. meblarstwo, przemysł 4.0 czy stolarstwo oraz możliwością nawiązania nowych kontaktów.

SkillsPoland_miesiecznik i portal biznes.meble.pl
Fot. SkillsPoland.

Umiejętności, o które zabiega rynek pracy

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich kompetencji zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Meblarstwo na SkillsPoland 2022

Meblarstwo obejmuje pracę w drewnie, w celu stworzenia wysokiej jakości mebli i kompletów meblowych. Wymaga dobrze rozwiniętych umiejętności stolarskich, estetycznego zrozumienia projektu i dokładnego wykończenia. Obecnie, w czasach masowej produkcji, meblarstwo jest bardzo cenione przez klientów poszukujących oryginalnych projektów i produktów, które będą służyć przez lata. Meblarze muszą łączyć kreatywność, innowacyjność, precyzję i dokładność. Muszą również wykazać się wysokim uznaniem dla tego, jak wykorzystać piękno drewna, aby uzyskać najlepszy efekt.

Meblarstwo może obejmować przygotowanie projektu mebli, ale zazwyczaj obejmuje tworzenie z projektów już przygotowanych przez innych.

Przemysł 4.0 na SkillsPoland 2022

Przemysł 4.0, nazywany niekiedy czwartą rewolucją przemysłową, to proces rozwoju przemysłu napędzany przez wykorzystanie inteligentnych technologii. Odnosi się do wpływu technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) na optymalizację i tworzenie sieci dla bardziej efektywnej automatyzacji i produkcji.

Wdrożenie Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach to rola dla Techników Cyfrowych Systemów Produkcyjnych. Muszą oni projektować i wdrażać systemy, wprowadzać zarówno oprogramowanie, jak i sprzęt oraz programy wspierające, zwłaszcza te, które dotyczą cyberbezpieczeństwa.

Technicy cyfrowych systemów produkcyjnych muszą stale zdobywać wiedzę na temat rozwoju przemysłu, być świadomym zmian i obserwować postępy w technologii. Powinni wiedzieć, jak połączyć wiedzę techniczną, jednocześnie nadążając za zaawansowanymi technologiami i będąc stale świadomym ryzyka oraz możliwych zabezpieczeń.

Stolarstwo na SkillsPoland 2022

Stolarstwo może być postrzegane zarówno jako rzemiosło, ale i jako sztuka. Praca stolarzy zaczyna się od rysowania, mierzenia i cięcia, a następnie montażu i wykończenia w wysokim standardzie. Z reguły pracują oni przy projektach komercyjnych i mieszkaniowych i wytwarzają takie elementy, jak drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, okna, schody, regały i stoły. Miejsce pracy może znajdować się w ich własnym warsztacie, na placu budowy lub bezpośrednio w domu klienta.

To, co wyróżnia dobrego stolarza to organizacja pracy i zarządzanie sobą, umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, kreatywność, innowacyjność i precyzja. Ponadto w stolarstwie błędy są najczęściej nieodwracalne i bardzo kosztowne. Dlatego stolarze powinni dobrze radzić sobie w rozwiązywaniu problemów.

SkillsPoland_meble_miesiecznik-i-portal-biznes.meble_.pl_.jpg
Fot. SkillsPoland.

Medaliści SkillsPoland 2022 w kategoriach meblarstwo, przemysł 4.0 i stolarstwo

Meblarstwo

I miejsce – Mateusz Janta

II miejsce – Piotr Sadurek

III miejsce – Krzysztof Garbeczewski

Przemysł 4.0

I miejsce – drużyna Krzysztof Woźniak i Patryk Kubański

Stolarstwo

I miejsce – Radosław Kropaczewski

II miejsce – Mateusz Skorupka

III miejsce – Stanisław Krzynówek

Wydarzenie objęło 22 branż i zgromadziło ok. 200 zawodników, których umiejętności oceniło ok. 100 sędziów z Polski i zagranicy. Finaliści ogólnopolskiego konkursu spotkają się z przedstawicielami krajów europejskich na prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu EuroSkills, którego najbliższa edycja zaplanowana jest na wrzesień 2023 i tym razem, po raz pierwszy będzie miała miejsce w Polsce.

SkillsPoland_konferencja_miesiecznik i portal BIZNES.meble.pl
Fot. SkillsPoland.

Po raz kolejny, zmagania zawodników wsparł Würth Polska – oficjalny partner tegorocznego wydarzenia. W ramach współpracy firma przekazała narzędzia niezbędne do wykonania zadań konkursowych.

Zarówno Grupa Würth, jak i Würth Polska od lat aktywnie wspiera młode talenty w rozwoju umiejętności specjalistycznych. W tym roku firma udostępniła uczestnikom narzędzia, które posłużyły im do wykonania zadań konkursowych w kategorii: mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych oraz architektura. Wśród przekazanych produktów znalazł się wózek narzędziowy wraz z wyposażeniem, pneumatyczna wkrętarka udarowa czy produkty BHP – SkillsPoland to idealna okazja, by podkreślić wartość dzisiejszych młodych fachowców na rynku pracy i zachęcić ich do dalszego rozwoju umiejętności. Chcemy, aby proces nauki, a tym samym przebieg konkursu były komfortowe i przede wszystkim bezpieczne, a to zapewniają odpowiednie, profesjonalne narzędzia i produkty ochronne – podkreśla Robert Karolak, dyrektor marketingu Würth Polska.

Umiejętności jutra potrzebne już dzisiaj

Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów o profilu technicznym całkowicie zmienia obraz fachowców na rynku pracy. Zawody związane z mechaniką, elektryką czy budownictwem zyskują na znaczeniu. Tym bardziej cieszy, że absolwenci techników decydują się kontynuować edukację na studiach inżynierskich, gdzie zdobywają dodatkową wiedzę i umiejętności.

SkillsPoland_Wurth Polska_miesiecznik i portal BIZNES.meble.pl
Fot. Würth Polska.

Rynek pracy otwarty jest też na pracowników wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach, tj. stolarz, dekarz czy hydraulik, które coraz częściej nazywane są zawodami przyszłości. Co więcej, dzięki nieustannym zmianom technologicznym są gwarancją ciągłego rozwoju umiejętności i nauki. Profesjonalny sprzęt ułatwia nie tylko wykonanie wielu prac w sposób ergonomiczny i bezpieczny, ale pomaga zachować precyzję wykonywanych czynności.

Naszą pasją i jednocześnie misją naszej firmy jest wspieranie profesjonalistów w ich codziennych zadaniach. Chcemy pokazać jak wielki wpływ na komfort i satysfakcję z pracy mają narzędzia, którymi się posługujemy. Tym bardziej cieszymy się, że możemy uczestniczyć w wydarzeniu, które skupia młodych ludzi, na samym początku ich kariery zawodowej. Gorąco kibicujemy zawodnikom i trzymamy za nich kciuki – dodaje Robert Karolak, dyrektor marketingu Würth Polska.