Edukacja

„Czy z tym domem mi do twarzy?”

Książka „Czy z tym domem mi do twarzy?” Agnieszki Załubskiej-Giruć.

„Czy z tym domem mi do twarzy?”

To tytułowe pytanie, które zadaje autorka – Agnieszka Załubska-Giruć, projektantka wnętrz. W tym tygodniu premierę ma pierwsza w Polsce książka poświęcona tematyce psychologii designu.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Książka „Czy z tym domem mi do twarzy?” zaczyna się w miejscu, w którym kończą się wszystkie poradniki czy opracowania wnętrzarskie, mimo że nie jest to przedstawiona w dosłowny sposób opowieść o architekturze, projektowaniu, trendach czy nieruchomościach. To niesie ze sobą ogromną dawkę wiedzy o świadomym tworzeniu przestrzeni i jej psychologicznym znaczeniu dla człowieka. Autorka porywa czytelnika w podróż po domu, w którym w osobliwy sposób krzyżują się przeżycia ludzi i historie przedmiotów. Każdy rozdział daje dogłębne spojrzenie na to, jak fascynujące są ukryte powiązania między tym, co materialne, czyli designem, a tym co duchowe i emocjonalne, czyli psychologią.

Prawda ukryta jest w przedmiotach, bo to one wcieliły się w rolę narratora. Fotel, lustro czy klamka opowiadają o wydarzeniach z życia domu, wyjaśniając jednocześnie swoją rolę i zadania, jakie im przydzielono. Ukazują indywidualny stosunek ludzi do poszczególnych elementów wystroju wnętrz, przez co uświadamiają czytelnikowi, jak ważna jest intencjonalność w ich doborze. W meblowaniu sobie mieszkania – podobnie jak życia – nie ma miejsca na przypadkowość czy chaotyczne i nieprzemyślane decyzje. Projektowanie to odpowiedzialność za styl życia, samopoczucie i długotrwałe szczęście. Tu empatia i świadomość potrzeb jest kluczem. Zwłaszcza, jeśli będąc projektantem czy architektem formuje się przestrzeń dla innych. Jest to zatem obszerny przewodnik po tym, jak mieszkać w zgodzie z samym sobą. Jak odkryć prawdziwe upodobania i ustanawiać osobiste priorytety w tworzeniu wnętrz. Jak nabrać pewności siebie, aby samodzielnie i świadomie kształtować przestrzeń. Jak w końcu stworzyć dom, którego nie chce się opuszczać. Poszczególnym rozdziałom towarzyszą sugestywne ilustracje oraz merytoryczne porady i ćwiczenia projektowe.

Książkę, nad którą patronat medialny objął miesięcznik „BIZNES.meble.pl”, można zamówić TUTAJ.