Edukacja

Czy polscy fachowcy podbiją Europę?

Fot. PAP MediaRoom.

Czy polscy fachowcy podbiją Europę?

Od 22 do 26 września 2021 roku 17 młodych fachowców i rzemieślników z Polski walczy o branżowe mistrzostwo Europy. Jedną z kategorii, w których rywalizują jest meblarstwo.

Ekipa WorldSkills Poland będzie już po raz drugi reprezentować Polskę na zawodach EuroSkills. Polscy zawodnicy będą walczyć o medale i tytuł Mistrza Europy w 16 na 40 konkurencji. Wystartują w rywalizacji w takich kategoriach, jak dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo czy układanie parkietów.

Młodzi fachowcy będą reprezentować Polskę również w kategorii technika laboratorium chemicznego, a także w obszarach technologii mody, instalacji elektrycznych, technologii pojazdów ciężkich oraz technologii samochodowej. W zawodach konkurować będzie łącznie 300 wykwalifikowanych młodych ludzi.

Dla zawodników EuroSkills 2021 to szansa na rozwój zawodowy i osobisty, ale również przygoda życia. Natomiast dla firm jest to szansa na pozyskanie najwyżej wykwalifikowanych pracowników – powiedział dr Paweł Poszytek, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz delegat WorldSkills na Polskę.

Według niego, EuroSkills to również miejsce, w którym europejscy liderzy przemysłu, edukacji i szkoleń nawiązują ze sobą współpracę na rzecz promocji szkolnictwa zawodowego i promowania unikatowych umiejętności praktycznych.

Program WorldSkills, w ramach którego rozgrywane są zawody EuroSkills 2021, promuje specjalistyczne kształcenie zawodowe, które zniknęło w pewnym momencie z uwagi systemowej. Tymczasem w życiu społecznym i gospodarczym potrzebni są wysoko wyspecjalizowani pracownicy – podkreśliła dr Bianka Siwińska dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.

Polscy zawodnicy, wyłonieni w eliminacjach krajowych, przygotowywali się do startu w EuroSkills przez rok, trenując umiejętności praktyczne, ale także wzmacniając kondycję i psychikę. Przed najlepszymi otworzy się także perspektywa startu w mistrzostwach świata WorldSkills 2022 w Szanghaju.

Największą trudnością będzie przełożenie wiedzy i umiejętności na wykonanie zadania w określonym czasie i w jak najwyższym standardzie – mówił Bartosz Wicherek, który będzie reprezentował Polskę w kategorii „Gotowanie”.

Każde zadanie, z którym będą musieli się zmierzyć zawodnicy w tej dyscyplinie, będzie wymagało intensywnej pracy przez 3,5 godziny.

Zdaniem dr Pawła Poszytka, uczestnictwo w EuroSkills daje zawodnikom możliwość rozwijania nie tylko branżowych umiejętności praktycznych, ale także kompetencji miękkich, współpracy w grupie międzynarodowej oraz otwarcia się na świat.

W efekcie zawodnicy nie boją się mówić w obcych językach, nawiązują kontakty ze swoimi rówieśnikami, nie obawiają się nowoczesnych technologii, które są stosowane w ich branżach. Stają się bardziej odważni i bardziej przedsiębiorczy – podkreślił dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Jak zapewnił, zawodnicy w większości przypadków chcą te międzynarodowe doświadczenia wykorzystywać w Polsce, bo uważają, że stają się jeszcze bardziej konkurencyjni na rynku krajowym.

Program WorldSkills obudowany jest współpracą z największymi firmami krajowymi, ale też dużymi koncernami światowymi, które sponsorują uczestnictwo zawodników, a potem starają się tych pracowników pozyskać do pracy w swoich firmach. Przykładem jest koncern Siemens, który w swoich oddziałach na całym świecie zatrudnił już ponad 1000 uczestników zawodów WorldSkills i EuroSkills.

Możemy poszczycić się pierwszymi sukcesami. Maciej Pisarek, który na zawodach WorldSkills w Kazaniu w 2019 r. wywalczył wicemistrzostwo świata w gotowaniu, w tej chwili uczy się za granicą, w Londynie, w bardzo prestiżowej szkole kulinarnej. I oczywiście ustawia się do niego kolejka szefów kuchni z gwiazdkami Michelina – powiedział dr Paweł Poszytek.

Program WorldSkills rozpoczął się 70 lat temu i uczestniczy w nim obecnie ponad 80 krajów, w tym wszystkie państwa europejskie. Na świecie inicjatywa jest ceniona do tego stopnia, że nawet najwyższe władze państwowe zabiegają o to, aby zawody EuroSkills czy WorldSkills odbywały się właśnie w ich krajach. Polska ubiega się o organizację EuroSkills w 2027 r.

Staramy się wyłaniać najlepszych zawodników w branżach tradycyjnych i nowoczesnych, związanych z przemysłem 4.0, komputeryzacją, sztuczną inteligencją, chmurą obliczeniową, cyberbezpieczeństwem czy robotyką mobilną – podkreślił dr Paweł Poszytek.

Polskich zawodników w rocznym cyklu przygotowań wspierały najlepsze marki. Partnerami poszczególnych konkurencji są: Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, Stowarzyszenie Florystów Polskich, DMG MORI, Mitutoyo, Polcomm, Bidfood Farutex, Hager Polska, Festool, Eduweb.pl, Kemppi, Baltic Operator, Polskie Stowarzyszenie Posadzkarzy, Grupa Azoty, Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych, InterCars. Całą kadrę World SkillsPoland na EuroSkills 2021 wspierają: Cuna i Würth Polska.