Edukacja

„Co z tymi lasami?” Ten raport obala mity o gospodarce leśnej

B+R Studio we współpracy z naukowcami z SGGW w Warszawie opracowało raport „Co z tymi lasami?”.

„Co z tymi lasami?” Ten raport obala mity o gospodarce leśnej

Kontrowersje, które narastają wokół gospodarki leśnej w Polsce, wymagają odpowiedzi. Udziela ich raport „Co z tymi lasami”, który opracowała agencja badawcza B+R Studio we współpracy z naukowcami z SGGW w Warszawie.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Publikacja „Co z tymi lasami” rzuca nowe światło na stan polskich lasów. Dokument obala popularne mity i przedstawia obiektywne dane dotyczące wycinki, ochrony oraz przyszłości lasów w naszym kraju.

W dyskusji na temat lasów w Polsce, często dochodzi do polaryzacji postaw przy braku pełnej, rzetelnej wiedzy. Niektóre dane dotyczące gospodarki leśnej, planów wycinki czy oceny stanu lasów mogą być trudne do uzyskania przez opinię publiczną. To ogranicza możliwości rzetelnej debaty. Bez dostępu do pełnych informacji, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy wycinek opierają się często na jednostronnych danych. W raporcie „Co z tymi lasami”, na podstawie rzetelnych danych naukowych, próbujemy obalać mity związane ze stanem lasów w Polsce. Opracowanie pełni funkcję edukacyjną i informacyjną, umożliwiając lepsze zrozumienie faktów – tłumaczy Tomasz Wiktorski z B+R Studio.

Skąd pytanie: Co z tymi lasami?

Lasy w Polsce zajmują obecnie około 9,5 miliona hektarów, co stanowi około 30% powierzchni kraju. Jest to jeden z kluczowych zasobów przyrodniczych Polski. Natomiast lesistość (procent powierzchni kraju pokrytej lasami) w ciągu ostatnich dziesięcioleci stopniowo wzrastała.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

To wielkie bogactwo, ale i odpowiedzialność, zwłaszcza w sytuacji zmian klimatycznych zagrażających trwałości lasów.

Gdy świat zmaga się z wylesianiem, polskie lasy rosną

Wbrew powszechnym obawom, powierzchnia lasów w Polsce systematycznie rośnie. W ciągu ostatnich 28 lat przybyło w naszym kraju 662,4 tysięcy hektarów lasu, z czego 269,3 tys. hektarów w ostatnich 8 latach. To tylko potwierdza długoterminowy trend wzrostowy, który trwa od zakończenia II wojny światowej.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że globalnie powierzchnia lasów maleje. Zatem Polska pozytywnie wyróżnia się na tle świata. Obecnie plasujemy się na siódmym miejscu pod względem powierzchni lasów w Unii Europejskiej. Jesteśmy w czołówce nawet przy uwzględnieniu różnic w definiowaniu lasów w poszczególnych krajach.

Zrównoważona gospodarka leśna kluczem do sukcesu

Z badań wynika, że gospodarka leśna prowadzona jest w Polsce w sposób zrównoważony. Co roku szkółki leśne hodują ponad 700 mln sadzonek. Natomiast powierzchnia lasów objętych ochroną przyrodniczą wynosi ponad 7 mln hektarów. Corocznie zabiegi pielęgnacyjne prowadzone są na obszarze ponad 1 mln 320 tys. hektarów lasu. To stanowi prawie 14% powierzchni lasów w Polsce. Lasy Państwowe w ramach programu Zwiększania Lesistości Kraju wykupują dodatkowe grunty i je zalesiają. W efekcie tych działań do 2050 roku powierzchnia lasów w Polsce ma wzrosnąć do 33%.

Na przeszkodzie szybszego zwiększania lesistości w kraju są dopłaty rolnicze, które powodują, ze przekształcanie ziemi rolnej w leśną jest nieopłacalne. Szacuje się, że w Polsce jest od 0,5 miliona do 1 miliona hektarów ziemi rolnej, która samoistnie porasta lasem, ale nie jest na niej prowadzona zrównoważona gospodarka leśna. Brak zachęt dla indywidualnych właścicieli lasów ogranicza możliwości prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej na terenach lasów prywatnych, które stanowią około 20% wszystkich lasów w Polsce.

Co z nadmierną eksploatacją lasów?

Raport pokazuje, że pozyskanie drewna w Polsce wynosi zaledwie 60% rocznego przyrostu lasów, co oznacza, że wycina się mniej drzew, niż ich przyrasta. W ostatnich latach pozyskiwanie drewna wynosiło około 40-45 mln m³ rocznie, a jego zasoby w polskich lasach systematycznie rosną. W ciągu 12 lat przybyło 342 mln m³ drewna na pniu zwiększając zasób krajowy do 2 mld 678 mln m³.

Pełen przegląd informacji, czyli co z tymi lasami?

Bardzo cieszymy się, że powstało takie opracowanie. W przestrzeni publicznej krąży wiele nieprawdziwych tez na temat lasów, które niepokoją nie tylko społeczeństwo, ale również firmy, których byt zależy od surowca drzewnego i tym samym od dobrej kondycji obszarów leśnych. Mam nadzieję, że raport „Co z tymi lasami?” z rzetelnymi, obiektywnymi danymi dotyczącymi polskich lasów będzie punktem wyjścia do konstruktywnych rozmów między biznesem a organizacjami ekologicznymi o przyszłości polskich lasów. Tak naprawdę zależy nam wszystkim na tym samym – aby w Polsce było więcej lasów w dobrej kondycji, a na rynku więcej produktów z odnawialnego, przyjaznego dla środowiska surowca, jakim jest drewno. To da się pogodzić, jeżeli tylko wszyscy będziemy otwarci na rzeczowy i spokojny dialog – mówi Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i przedstawiciel Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna.

Z raportu B+R Studio i SGGW dowiadujemy się również, jaka jest lesistość w poszczególnych krajach w Unii Europejskiej oraz województwach w Polsce. Można też w nim sprawdzić, jakie są zasoby drewna i jego pozyskanie w poszczególnych regionach kraju. Ponadto publikacja zawiera informacje na temat tego, ile lasów należy do właścicieli prywatnych. Autorzy przestawiają również dokładne dane dotyczące obszarów chronionych oraz przybliżają ideę lasów społecznych. W opracowaniu znajduje się też wiele innych informacji na temat tego, jak wygląda pielęgnacja i gospodarowanie lasem w Polsce.

Źródło: Na podstawie materiałów Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna.