Utkany ze światła
13 kwietnia, 2018 2023-03-31 7:40Utkany ze światła
Opowiadam historię mojego domu idealnego, ale opowiadam nie słowami, lecz światłem w najróżniejszych formach jego istnienia i odczuwania – mówi o projekcie „Das Haus – Interiors on Stage 2018” Lucie Koldova, tegoroczny gość honorowy.
Prześledźmy więc tę historię od początku. Patrząc z góry projekt domu Lucie Koldova przywodzi skojarzenia z fragmentem plastra miodu – poszczególne elementyElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne przylegają do siebie tworząc jedność. W jego sercu znajduje się salon. Szerokimi przejściami łączy się on z czterema pokojami wokół, pokoje łączą się też ze sobą. Ich przestrzenie pełnią praktyczne funkcje w życiu codziennym, ale oznaczają też pewne uczucia, sentymenty. Dla podkreślenia odmienności – albo indywidualności – każdy pokój jest zdominowany przez swój własny materiał i własną barwęBarwa, kolor – wrażenie wzrokowe wywoływane przez promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali z zakresu widzialnego, zależnie od tego w jakiej mierze dane ciało pochłania fale świetlne określonej długości. Źródła:
• L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.
• F. Krzysik, Nauka o drewnie, PWN, Warszawa, 1978.
światła.

Kuchnia w odwrocie
Zanim rozpoczniemy wędrówkę przez pokoje i towarzyszące im nastroje, od razu trzeba uprzedzić, że w tym domu nie ma… kuchniKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest. Tak, to jest dom bez kuchni, bo Lucie Koldova uważa, w swoim domu idealnym na pewno by nie gotowała. KuchniaKuchnia – 1) pomieszczenie służące do przygotowywania posiłków, przechowywania produktów spożywczych, naczyń do serwowania, gotowania potraw itp. W kuchni istotne jest zapewnienie ergonomii pracy, który uwarunkowany jest tworzeniem tzw. trójkąta ergonomicznego, na który wpływają następujące strefy: przechowywania produktów, obróbki produktów i zmywania naczyń oraz przygotowania potraw i obróbki termicznej (lodówka, zlewozmywak, kuchenka). Jakie są rodzaje kuchni? Układ funkcjonalny uwarunkowany jest jest więc zbyteczna. Daje też inną wskazówkę pomocną w odczytaniu tego niezwykłego domu – tutaj światło odgrywa główną rolę, mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., zaś tylko uzupełniają pokoje, a nie na odwrót.

Salon – centralna przestrzeń do życia – jest otwarty, w sensie praktycznym i emocjonalnym. Dostępny dla wszystkich i ze wszystkich stron, reprezentuje wspólne doświadczenia oraz namiętności towarzyszące przyjmowaniu gości. Zdominowany jest przez wiszącą instalację świetlną „Puro Sparkle” (proj. Lucie Koldova, prod. Brokis). W dzień wygląda jak rzeźba, gdy rozbłyśnie nocą odsłania nową jakość i nowe perspektywy. Jej pojedyncze elementy, tym razem świecące na czerwono, posłużyły do zaaranżowania – dosłownie i w przenośni – ogniska domowego „Fire”.

Umieszczone na stoleStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte elektryczne palenisko jest symbolicznym sercem domu, jednoczącym wokół siebie domowników i ich emocje. To ciągle jednak nie pełny obraz światła w tej przestrzeni. Gdzie nie spojrzysz czekają lampy pojedyncze lub ich kompozycje, ustawione na stolikach lub wprost na podłodze albo zawieszone na ścianie. To m.in. „Muffins” o różnych kształtach i wielkościach – pierwszy projekt Koldovy ze szkłem, które okazało się magiczne i tajemnicze, i naznaczyło jej dalszą drogę zawodową, jak też „Macaron”, w których pomiędzy dwiema szklanymi półkulami zabezpieczony został kamień przepuszczający światło.
ZOBACZ TAKŻE: Pracuję z emocjami i uczuciami
A meble? Są w salonie i meble, ale tylko jako uzupełnienie wystroju. To sofySofa – sofa (tur. suf(f)a, „kamienna ławka”, z arab. suffat), otomana (tur. ottoman), rodzaj mebla z grupy mebli tapicerowanych przeznaczony do leżenia i wypoczynku. Sofa może być z tzw. funkcją – ma wówczas skrzynię na pościel i rozkładane leżysko służące do okazyjnego leżenia (spania) oraz bez funkcji (wówczas służy tylko do siedzenia i wypoczynku). Co to jest sofa? Jest to i foteleFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często „Link” specjalnie zaprojektowane przez Lucie Koldová do „Das Haus” (prod. Prostoria). Ich inspiracją jest fakt, że ludzie lubią się spotykać oraz dzielić sobą i swoimi myślami. Stąd meble, choć utrzymane w jednej stylistyce, mają różne wielkości, kolory i faktury.

Pokoje i emocje
Przyciągające uwagę czerwone pomieszczenie w życiu codziennym pełni funkcję garderoby. Jej ściany i podłoga pokrywają panele tekstylne duńskiej marki Kvadrat. Stanowią emocjonalne tło dla białych i świecących na biało elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne wyposażenia. Trzeba dodać niezwykłych i w niezwykłej aranżacji. Garderoba jest bez wątpienia najbardziej uwodzicielską i zmysłową częścią domu.

Zupełnie inne jest wnętrze wspólne dla łazienki i sypialni. To królestwo natury, uspokojenia i wewnętrznej równowagi. Przeciwwagą dla pokrytych naturalnym drewnemDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, ścian oraz podłogi są kurtyny świetlne „Ivy” (proj. Lucie Koldova, prod. Brokis) – zmienne, eleganckie i precyzyjne wykonanie w najdrobniejszym szczególe. Swój udział mają także lustrzane i szklane tafle. Szklana umywalka, przezroczyste blatyPłyta robocza – element lub podzespół, stanowiący użytkową, wierzchnią płaszczyznę mebla. Potocznie nazywana jest blatem. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. czy siedziskaSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. są sugestywnym tłem dla lamp, zwielokrotniającym ich blask.

Gabinet jest biały i transparentny. Bielutkie ściany, ażurowy regał, szklane, ledwie dostrzegalne biurko i krzesłoKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i to wszystko pobudza umysł i skłania do twórczego myślenia. Zapał do pracy podgrzewa kącik kawowy, gdzie stoją biały i czerwony fotele „Chips” (proj. Lucie Koldova, prod. Ton), kształtem przypominające ziemniaczany chips. Siatkowe, przewiewne oparciaOparcie – 1) zespół lub podzespół tapicerowany lub nietapicerowany służący do podparcia pleców użytkownika. Jeśli oparcie jest tapicerowane to najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy podtrzymującej, warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. 2) W języku potocznym słowo oparcie oznacza to, na czym się ktoś lub coś opiera. 3) Też: osoba, na którą można liczyć. fotelaFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często pojawiają się również jako dekoracje zawieszone u sufitu między bańkami lamp „Big One” (prod. Brokis).

Ostatni – nazwany przez projektantkę duchowym albo samotności – pokój to miejsce słuchania siebie i rozważań o życiu. Wypełnia go centralnie umieszczona sofaSofa – sofa (tur. suf(f)a, „kamienna ławka”, z arab. suffat), otomana (tur. ottoman), rodzaj mebla z grupy mebli tapicerowanych przeznaczony do leżenia i wypoczynku. Sofa może być z tzw. funkcją – ma wówczas skrzynię na pościel i rozkładane leżysko służące do okazyjnego leżenia (spania) oraz bez funkcji (wówczas służy tylko do siedzenia i wypoczynku). Co to jest sofa? Jest to „Blossom”, zaprojektowana przez Koldovę i wykonana przez chorwacką firmę Prostoria. Ta oryginalna sofa dodaje wnętrzu wizualnej i fizycznej miękkości, a jednocześnie wywołuje uczucie wyizolowania i zamknięcia we własnym kręgu. Nastrój współtworzą inscenizacje świetlne wykreowane przez lewitujący w przestrzeni żyrandol oraz kinkiety z kolekcji „Lens” (prod. Fabbian).

Poziomy światła
„Das Haus – Interiors on Stage 2018” stworzony przez Lucie Koldova mocno i zdecydowanie podkreśla znaczenie światła w projektowaniu przestrzeni życiowej, czyniąc z niego pierwszoplanowego bohatera. I nic w tym dziwnego, wszak autorka to specjalistka od światła i jego ujarzmiania w spektakularnych kreacjach. Jak sama twierdzi, jest mniej zainteresowana formą, a bardziej energią, która wraz ze światłem dociera do domów.

Nasze odczucia i nastroje ciągle się zmieniają, a gdzie jak gdzie, ale właśnie w domu powinniśmy mieć możliwość poczucia spokoju i odpoczynku. Odpowiednio skomponowane światło może towarzyszyć każdej sytuacji i współtworzyć jej okoliczności. Światło wpływa i buduje nastrój wnętrza w różny sposób, więc może również przybierać zupełnie inne funkcje w przestrzeni życiowej. Projektantka tworzy „poziomy światła” i nadaje im holistyczny charakter.

Dlatego zaproponowana przez Koldovę idealna przestrzeń „Das Haus” oferuje szeroki wachlarz nastrojów i stanów emocjonalnych, w których światła, przezroczystość, materiały i kolory pomagają je doświadczać.
TEKST: Barbara Sojko
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 4/2018