Design

Trendy meblowe na rynku niemieckim

Trendy meblowe na rynku niemieckim na 2023 rok uwzględniają relaks i bazują na naturalnych propozycjach. Na zdjęciu DGM/Koinor.

Trendy meblowe na rynku niemieckim

W 2023 roku meble przeznaczone na rynek niemiecki powinny być produkowane z naturalnych materiałów i z dużą dbałością o szczegóły. Nic się nie zmienia? Wszystko się zmienia.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Organiczne kształty, szlachetne kolory i naturalne materiały, czyli na Zachodzie bez zmian, jeśli chodzi o trendy meblowe. To tylko pozory, co zdają się potwierdzać słowa Jana Kurtha, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM/VHK): Również w tym roku własne cztery kąty są ważnym miejscem odosobnienia, które zapewnia bezpieczeństwo i sprzyja relaksowi w stresujących czasach.

Prognozę trendów dla niemieckich wnętrz, we współpracy ze stowarzyszeniami meblarskimi, opracowała ekspertka ds. trendów Katrin de Louw, która przewiduje, że w 2023 roku królować będzie indywidualność. Nieograniczone możliwości w zestawianiu wymarzonego wyposażenia stwarzają m.in. rozwiązania modułowe – stwierdza Katrin de Louw.

Lekkość lub mroczna elegancja

Dominującym surowcem, który pojawi się we wszystkich przestrzeniach i to na wielką skalę, będzie drewno. Dąb w naturalnym kolorze nie po raz pierwszy odegra ważną rolę w wyposażeniu wnętrz, a jego wyrazisty charakter wniesie do domów i mieszkań tak pożądaną naturalność.

ZOBACZ TAKŻE: Co będzie modne we wnętrzach w 2023 roku?

Jasne gatunki drewna – do których należą również jesion i wiąz – będą często łączone z miękkimi, naturalnymi odcieniami, takimi jak biel, beż i piasek, a także z naturalnymi odcieniami brązu i szarości. Pudrowe pastelowe odcienie, takie jak delikatne zielenie i błękity, w połączeniu z jasnym drewnem nadadzą wnętrzom skandynawską lekkość.

Ci, którzy wolą coś bardziej wyrazistego, odważą się na ciemne tonacje. Mogą postawić na wyposażenie, które jest przede wszystkim eleganckie, choć dopuszczalna będzie też gra kolorów.

W tym roku trendy meblowe wyznaczać będą orzech, czarno-brązowy dąb, a nawet czarne drewno w połączeniu z mocnymi kolorami ścian i sufitów. Takie zestawienie stworzy niepowtarzalną, przytulną atmosferę znaną z hoteli i ekskluzywnych klubów.

W jadalni popularne jest jasne drewno połączone z pastelowymi odcieniami, a także tapicerowane ławki i krzesła.
W jadalni popularne jest jasne drewno połączone z pastelowymi odcieniami, a także tapicerowane ławki i krzesła. Fot. VDM/Wimmer.

Dominować będą również ciemniejsze odcienie niebieskiego i zieleni, z dużą ilością szarości, która zwiększa poczucie spokoju i łatwo ją zestawiać z innymi kolorami.

Nowoczesne meble z litego drewna w kolorze jesionu to gwarancja elegancji w salonie.
Nowoczesne meble z litego drewna w kolorze jesionu to gwarancja elegancji w salonie. Fot. VDM/Hartmann.

Goście przy stole, rodzina na kanapie

Współczesny język projektowania odpowiada potrzebie przytulności: meble tapicerowane i blaty są więc zaokrąglone. Jednocześnie zwiększa się poziom komfortu, zwłaszcza w meblach tapicerowanych z grubymi poduszkami i praktycznymi detalami. Majestatyczna sofa staje się nieodzownym elementem salonowego krajobrazu. Różnorodne funkcje regulacji oferują maksymalny relaks, a jednocześnie, nie wstając z sofy, można naładować telefon komórkowy przy pomocy zintegrowanego portu USB-C. Popularnością cieszą się przynoszące ukojenie tkaniny bouclé o miękkiej i przytulnej strukturze w unikolorach lub w cętki. Renesans przechodzi też ostatnio wytrzymały sztruks. W tekstyliach modne są kolory ziemi, jak również morski błękit, zieleń, terakota czy kurkuma. Podobnie jak kredensy, meble tapicerowane stoją teraz na delikatnych metalowych nóżkach w odcieniach czerni, ciepłego złota lub brązu.

W przypadku mebli tapicerowanych bardzo modne są zaokrąglone kształty. Zdejmowana tapicerka zapewnia długą żywotność tego modelu.
W przypadku mebli tapicerowanych bardzo modne są zaokrąglone kształty. Zdejmowana tapicerka zapewnia długą żywotność tego modelu. Fot. VDM/Brühl.

W tym roku na znaczeniu zyskiwać będzie strefa jadalniana, w której poza stołem powinny znaleźć się wygodne siedziska do przyjmowania gości. Nowoczesne krzesła są tapicerowane łącznie z podłokietnikami i w atrakcyjny sposób obite tkaninami, skórą lub imitacją skóry. Modnym elementem jadalni stają się też krzesła na kółkach, dzięki którym siedzenie będzie jeszcze bardziej aktywne i wygodne. Stoły mają obszerne, często okrągłe, blaty z drewna lub marmuru, a ich krawędzie i narożniki są płasko zaokrąglone. Zdarza się, że są w nich ukryte opcje przechowywania i gniazdka elektryczne, które wspomagają codzienne obowiązki.

Miękkie i puszyste pokrycie z szenilu w intensywnym kolorze żółtym nadaje temu modułowemu klasykowi bardzo szczególny charakter.
Miękkie i puszyste pokrycie z szenilu w intensywnym kolorze żółtym nadaje temu modułowemu klasykowi bardzo szczególny charakter. Fot. VDM/Cor.

Życie przenosi się na zewnątrz

Ci, którzy mogą, wyprowadzają swoje domowe życie na zewnątrz. Salon na świeżym powietrzu jest tak samo popularny jak przewiewna kuchnia czy miejsce pracy zorganizowane w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy jest to mały balkon, czy przestronny taras lub ogród, wszędzie, gdzie tylko to możliwe, ludzie chcą przebywać na zewnątrz, choć najlepiej pod dachem. W ten sposób powstają obszary zewnętrzne z wyposażeniem bardzo przypominającym wystrój wnętrz. Dywany, lampy i sofy nie zdradzają, czy są stworzone do wnętrz, czy na zewnątrz i coraz więcej producentów oferuje meble, które mogą spełniać obie te funkcje, co idealnie wpisuje się w aktualne trendy meblowe. Pomagają w tym odporne na warunki atmosferyczne tekstylia z przetworzonych butelek PET, które w dotyku są miękkie, a w użytkowaniu cechuje je wysoka jakość.

Gotowanie na świeżym powietrzu w odpornych na warunki atmosferyczne kuchniach z kamienia i stali nierdzewnej jest wspomagane przez mobilne wózki, dzięki którym z łatwością można przetransportować akcesoria. Doświadczenia kulinarne uzupełnią grządki, doniczki z ziołami i stacje do uprawy kiełków– nie tylko na zewnątrz.

W kuchni jak w salonie, czyli najnowsze trendy meblowe

Drewniane fronty, które dzięki pionowym żłobieniom mają ponadczasowy charakter, są obecnie bardzo modne we wszystkich segmentach wyposażenia. W 2023 roku w kuchniach będzie więc jeszcze mniej poziomych łączeń, by nie zakłócać odbioru całości. Natomiast dzięki otwartym półkom, wychodzącym na salon, meble kuchenne coraz bardziej zaczynają przypominać meble salonowe.

Pionowe żłobienia nadają drewnianym frontom ponadczasowy charakter. Pasuje do nich blat z kamienia naturalnego.
Pionowe żłobienia nadają drewnianym frontom ponadczasowy charakter. Pasuje do nich blat z kamienia naturalnego. Fot. VDM/Leicht/P. Schumacher.

Jako alternatywę dla frontów ryflowanych, producenci pokazują również nowe fronty ramowe, które dzięki bardzo eleganckiej i cienkiej ramie o szerokości zaledwie około jednego centymetra, zmieniają kuchnie w eleganckie klasyki. Dominują rozwiązania bezuchwytowe.

Inteligentne technologie w urządzeniach elektrycznych wspierają gotowanie i pomagają oszczędzać energię i wodę. Krany, zlewozmywaki i uchwyty są często stonowane, w ciepłych metalach lub w czerni. Apetyty zaostrzą akcentujące kolory na ścianach, ale jeśli chodzi o meble, to prym wiodą szarości, beże, czernie i kamienie, które można doskonale łączyć z niemal wszystkimi rodzajami drewna. Z mody nie wychodzi też beton.

Fronty kuchenne wykonane z linoleum promieniują naturalnością.
Fronty kuchenne wykonane z linoleum promieniują naturalnością. Fot. VDM/Sachsenküchen.

Sypialnia i łazienka jako miejsca relaksu

Przestrzeń do spania już tylko z nazwy jest sypialnią. Dawno bowiem rozrosła się do miana pokoju rekreacyjnego, w którym spędza się więcej czasu niż tylko noc. Wnętrze sypialni powinno być reprezentacyjne, jak w wysokiej klasy hotelu. Centralny punkt pokoju w dalszym ciągu będzie jednak stanowiło łóżko, które zaprasza do wtulenia się w pościel i kusi okrągłymi kształtami, grubymi i licznymi poduszkami oraz wygodną wysokością materaca. Sprytne rozwiązania w zakresie oświetlenia i przechowywania stanowią wartość dodaną w przemyślanych koncepcjach producentów, którzy oferują łóżka zarówno tapicerowane, jak i drewniane. Przytulność nie wyklucza pojawienia się w sypialni nowoczesnej technologii np. w postaci małych lamp wiszących nad szafkami nocnymi i sterowanych za pomocą aplikacji. Inteligentna technologia znajduje swoje zastosowanie również podczas monitorowania odpoczynku, poprzez śledzenie snu.

Łóżko tapicerowane oferuje mnóstwo komfortu i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, dzięki delikatnie zakrzywionemu wezgłowiu.
Łóżko tapicerowane oferuje mnóstwo komfortu i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, dzięki delikatnie zakrzywionemu wezgłowiu. Fot. VDM/Kettnaker/IngoRack.

Podczas gdy inspirowane ziołami odcienie zieleni są często spotykane w kuchni, odcienie wody, od jasnych szaro-niebieskich do kolorów morza i nocnego błękitu, będą działały uspokajająco w sypialni i łazience. Z połączenia z ciepłymi drewnianymi powierzchniami powstaną domowe miejsca relaksu, które będą się rozciągały od sypialni do łazienki. W łazience, oprócz drewna, ważną rolę odegrają rośliny i tekstylia. Rośnie też znaczenie mebli łazienkowych. W przemyślanych koncepcyjnie wnętrzach istotne będą oświetlenie i detale, takie jak plecionka wiedeńska. Dla tych, którzy śledzą trendy meblowe, obecność plecionki wiedeńskiej np. na frontach mebli nie jest żadną niespodzianką. W łazienkach pojawiają się też ultranowoczesne szafki lustrzane z oświetleniem, które można dostosować do pory dnia oraz nowoczesne rozwiązania do odbierania porannej prognozy pogody.

Plecionka wiedeńska, znana głównie z krzeseł czy frontów mebli, teraz tworzy domową atmosferę również w łazience.
Plecionka wiedeńska, znana głównie z krzeseł czy frontów mebli, teraz tworzy domową atmosferę również w łazience. Fot. VDM/Burgbad.

Trendy meblowe się zmieniają, home office zostaje

Z jednej strony producenci mebli biurowych przekształcają miejsca pracy w bardziej domowe, z drugiej poruszane są takie tematy jak współdzielenie biurek. Jedno jest pewne, nawet po zakończeniu pandemii, domowe biuro pozostanie atrakcyjne i będzie częścią domowego wyposażenia. O ile więc miejsca pracy w firmach są dzielone i odpowiednio zmniejszane, o tyle w domach pojawią się – już na stałe – atrakcyjne i profesjonalne przestrzenie home office. Producenci mebli oferują wiele pomysłów na to, gdzie można pracować w domu: w salonie i jadalni, w kuchni, a nawet w sypialni. Jeszcze tym roku zostanie zaprezentowana cała gama różnych rozwiązań.

Wyspa kuchenna jest obudowana ciemnym wapieniem. Połączono to z wyjątkowo grubym blatem i frontami ramowymi w kolorze dębu.
Wyspa kuchenna jest obudowana ciemnym wapieniem. Połączono to z wyjątkowo grubym blatem i frontami ramowymi w kolorze dębu. Fot. VDM/SieMatic.

Powierzchnie robocze mogą się np. rozkładać i ponownie znikać po zakończeniu pracy. Zintegrowane stacje ładowania, oświetlenie i przestrzeń do przechowywania przyborów do pracy to część rozwiązań projektowych, które już teraz pojawiają się na rynku. Miejsca pracy wyglądają na wysokiej jakości i przytulne dzięki fornirom lub, coraz częściej, dzięki zastosowaniu litego drewna. Elementami poprawiającymi koncentrację i ułatwiającymi pracę są rozwiązania akustyczne z powierzchni redukujących dźwięk, takich jak materiały perforowane oraz tkaniny i filce wełniane. Gamę ekologicznych materiałów stosowanych w domowym biurze uzupełnia linoleum meblowe. Samotne stanowiska pracy z efektywnymi akustycznie przegrodami stają się popularne zarówno w biurach otwartych, jak i w domach, a uzupełniają je mobilne stoły.

W 2023 roku wśród konsumentów popularne będzie pragnienie indywidualności połączonej z jakością. Nie można więc już sobie wyobrazić rynku bez produktów spełniających te wymagania.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2023