Design

Światowy Dzień Architektury

Bosco Verticale. Fot. Chris Barbalis.

Światowy Dzień Architektury

Światowy Dzień Architektury to inicjatywa UIA (International Union of Architects). Co prawda w 1996 r. święto to zostało przeniesione z lipca na pierwszy poniedziałek października, jednak wciąż obchodzone jest także 1 lipca. Z tej okazji w wielu państwach, także w Polsce, organizacje i stowarzyszenia zrzeszające architektów zaplanowały różnego rodzaju spotkania i webinary. Służą one m.in. prezentacji aktualnych, jak i historycznych projektów, umożliwiając dyskusje na temat architektury, zarówno jej przeszłości, jak i wyzwań, które niesie przyszłość.

Tymczasem w najnowszym – czerwcowo-lipcowym – wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl” znalazło się coś dla spragnionych zieleni w przestrzeni miasta – Vertical Forest (zwany także Bosco Verticale) projektu Stefano Boeri Architetti. Te dwa wieżowce stoją w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie, a na ich balkonach i tarasach w najlepsze rośnie las – konkretnie 900 drzew różnych gatunków, krzewy i inna roślinność.

Więcej o tym niezwykłym kompleksie budynków, a także o projektowaniu społecznie odpowiedzialnym, w artykule „Dzisiaj, jutro, zawsze” – TUTAJ.