Design

Dzisiaj, jutro, zawsze

Dzisiaj, jutro, zawsze

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Design to przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby różnych grup społecznych i tworzenie przedmiotów i usług poprawiających jakość życia i stan środowiska. Czas ucieka.

W wyreżyserowanym przez Jonathana L. Ramseya filmie dokumentalnym „Można panikować”, jego bohater – Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi – wypowiada słowa, które oddają ideę dokumentu: Ludzie mają nie wiedzę a poglądy. Nie wiedzą, ale myślą, że wiedzą lepiej. W zarejestrowanym przez twórców obrazu monologu, profesor podkreśla, że: Są rzeczy, których nie da się ani sprzedać, ani kupić, a świat zorganizowano tak, jakby się dało. Jednak widza najbardziej uderzają inne słowa: Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że katastrofa nadchodzi i że to jest ostatnia chwila, kiedy możemy coś zrobić. Profesor z zaangażowaniem wyjaśnia: Cały czas jest nas więcej, cały czas więcej chcemy, cały czas więcej wyszarpujemy naturze. A my żyjemy dzięki naturze.

Zanim politycy przyznają, że to rozumieją i zrobią wszystko, co w ich mocy, by to zmienić, a koncerny przestaną nas wszystkich truć, zanim sami weźmiemy odpowiedzialność za planetę, niestety minie jeszcze sporo czasu. Czasu, którego nie mamy. Zmiany konieczne są już teraz i nie wystarczą pojedyncze, nieprzemyślane działania. Czy design jest na to gotowy? Projektanci na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest ich rola. Jeśli design nie zmieni świata, zrobi to katastrofa, do której zmierza Ziemia.

Planeta B nie istnieje

Tylko postęp może prowadzić do zmian, zarówno w technologii, jak i w społeczeństwie. Wiele zależy od innowacyjnych materiałów i rozwoju technologii materiałowej. Ludzkość znajduje się u progu kolejnej, znaczącej zmiany. To przede wszystkim zasługa przełomowych badań nad materiałami i ich funkcjami, które już teraz pozwalają na wytwarzanie nowej generacji produktów. Na szczęście przemysł coraz częściej sięga po innowacyjne materiały, które są lżejsze, cieńsze, bardziej kompaktowe, elastyczne lub bardziej odporne na zużycie.

Świat designu doświadczył przejścia w kierunku zrównoważonej produkcji. Od większej przejrzystości łańcucha dostaw i lokalnego, etycznego pozyskiwania, po stosowanie części z recyklingu i materiałów naturalnych. Renesans ekologiczny trwa. Projektanci mebli sięgają po innowacyjne sposoby tworzenia produktów, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też świetnie się prezentują. Upcykling plastiku oceanicznego i przemyślane gospodarowanie odpadami pokonsumenckimi to dwa z najbardziej popularnych sposobów, jakie wykorzystują twórcze umysły w trosce o zrównoważony rozwój.

 

Tekst: Anna Szypulska

Więcej w miesięczniku „BIZNES.meble.pl” 6-7/2020, w wydaniu on-line TUTAJ

Napisz do autorki:

a.szypulska@meble.pl

TEKST: Anna Szypulska