Design

Świat wzywa do odpowiedzialności

GAN Women’s Unit opiera się na owocnym powiązaniu między designem a kunsztem.

Świat wzywa do odpowiedzialności

Ciekawy przykład odpowiedzialnych działań na rzecz pomocy społeczności rzemieślniczek w Indiach, zagrożonych globalną pandemią, stanowi postawa marki GAN.

Reklama
Lectra banner śródtekstowy 7500x100 16.02.-15.03.2024

Minęła dekada, odkąd firma rozpoczęła projekt GAN Women Unit w Uttar Pradesh w północnych Indiach. W tym czasie dyrektor marki – Mapi Millet – dowiedział się o grupie kobiet, które miały stracić pracę z powodu zamknięcia lokalnych warsztatów. Millet zaproponował Patricii Urquioli współpracę z tą grupą, by wyprodukować jej nową kolekcję, a ona odpowiednio dostosowała swój projekt, pozwalając kobietom zrównoważyć pracę i życie rodzinne.

Projektantka, wspólnie z GAN, poszukiwała sposobów na wykorzystanie ich umiejętności, by osiągnąć unikalny, innowacyjny produkt. To zobowiązanie do zapewnienia niezależności i wzmocnienia pozycji kobiet utrzymało się przez te wszystkie lata. Po Urquioli wielu projektantów, z którymi współpracuje GAN, postanowiło włączyć do swoich kolekcji elementy wykonane przez ten żeński zespół. Zobowiązanie to jest teraz wzmocnione w kontekście nkryzysu wywołanego pandemią COVID-19, której konsekwencje odczuwają wszyscy. GAN chciał wyrazić swoją empatię, wsparcie oraz solidarność z grupą pracowników, którzy tak bardzo przyczynili się do powstania i rozwoju marki przez te wszystkie lata. Firma przeznaczy więc 10% przychodów wygenerowanych ze sprzedaży kolekcji, by wesprzeć finansowo rzemieślniczki i złagodzić skutki kryzysu, a także zachęcić je do jak najszybszego powrotu do normalności.

Zmiany konieczne są teraz

Świat designu doświadczył przejścia w kierunku zrównoważonej produkcji. Od większej przejrzystości łańcucha dostaw i lokalnego, etycznego pozyskiwania, po stosowanie części z recyklingu i materiałów naturalnych. Renesans ekologiczny trwa. Projektanci mebli sięgają po innowacyjne sposoby tworzenia produktów, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też świetnie się prezentują. Upcykling plastiku oceanicznego i przemyślane gospodarowanie odpadami pokonsumenckimi to jedne z najbardziej popularnych sposobów, ale są też przecież inne.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Czytaj także: Design dzisiaj, jutro, zawsze