Design

IWP zaprasza na wystawę finalistów Young Design 2025

Wystawa finalistów konkursu Young Design 2025.

IWP zaprasza na wystawę finalistów Young Design 2025

4 czerwca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa 18. edycji konkursu Young Design. Tegoroczny temat: „Równowaga – dobrostan psychiczny” był punktem wyjścia do refleksji nad dobrym samopoczuciem, kondycją psychiczną i odpowiedzialnym designem. Pokonkursową wystawę można oglądać do 24 czerwca w siedzibie IWP.

Reklama
Słownik meblarski. Materiałoznastwo nie tylko dla profesjonalistów. Banner reklamowy śródtekstowy 750x200 px.

Young Design to coroczny konkurs IWP skierowany do młodych projektantów stawiających pierwsze kroki na drodze zawodowej.

W tym roku otrzymaliśmy niemal 170 zgłoszeń, co pokazuje, jak ważnym konkursem jest Young Design dla młodych projektantów wchodzących na rynek – mówi Michalina Pietrzyk, członek zarządu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Poziom nadesłanych projektów był bardzo wysoki, dlatego jury długo debatowało nad wyborem finałowej jedenastki. Tym bardziej cieszy nas, że te wyjątkowe prace będzie można zobaczyć na wystawie w siedzibie IWP – dodaje Michalina Pietrzyk.

Edukacja na temat zdrowia psychicznego

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była równowaga, rozumiana jako stan harmonii i stabilności. To ważne zagadnienie zarówno w wymiarze osobistym, społecznym, jak i środowiskowym.

Wybór tego tematu była odpowiedzią na rosnące znaczenie zdrowia psychicznego we współczesnym świecie. Decyzję podjęto także w kontekście ustanowienia przez Senat RP roku 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Finaliści zaprezentowali projekty, które wspierają codzienny dobrostan, ułatwiają samoregulację, jak również pomagają odnaleźć balans w dynamicznej rzeczywistości.

Young Design 2025 otwiera drzwi do kariery

Nagrodą główną w konkursie było stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej – założycielki Instytutu, w wysokości 30 tys. zł. Ufundowało je Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo, nagrody specjalne ufundowały Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Partner Główny konkursu (10 tys. zł) i H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (5 tys. zł).

Pięcioro finalistów, których prace uzyskały najwyższe oceny jury otrzymało staże w renomowanych studiach projektowych, czyli Zieta Studio, Szmat Skład, Cargo by Owee, Carpets&More oraz u Jana Garncarka. Wszyscy finaliści zostali również obdarowani upominkami od marki Dr Irena Eris.

Laureaci konkursu Young Design 2025.
Laureaci konkursu Young Design 2025. Fot. Marcin Malicki.

11 projektów, czyli 11 definicji równowagi psychicznej

Do finału zakwalifikowało się 11 projektów, które w kreatywny sposób odpowiedziały na tegoroczne wyzwanie. Laureatką głównej nagrody, stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej, została Oliwia Olbińska. Zwycięski okazał się jej projekt „Zestaw wspomagający pozycjonowanie dzieci w trakcie zdjęć rentgenowskich”. Modułowe elementy stabilizujące i antystresowa zabawka zwiększają komfort małych pacjentów i usprawniają pracę personelu medycznego. Rozwiązanie wyróżnia się przede wszystkim innowacyjnością, a jego twórczyni planuje badania kliniczne i zgłoszenia patentowe.

Nagrodę głównego partnera konkursu, czyli Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. otrzymał zespół: Julia Bugajska i Paula Smolka za projekt „Od Serca”, poprawiający doświadczenie pacjentów w procesie transplantacji. W uzasadnieniu, ARP wyjaśniło, że projekt ten, wspierający pacjentów w rozmowach, edukujący otoczenie i pomagający oswoić emocje towarzyszące procesowi leczenia najlepiej odpowiada hasłom konkursu, jakimi są równowaga i dobrostan. 

Nagrodę ufundowaną przez partnera H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych otrzymała Karolina Palczuk za projekt “Samoregulacja Qi”.

Staże dla młodych projektantów ufundowali: 

  • ZIETA Studio: dla Oliwii Olbińskiej 
  • Szmat Skład: dla Karoliny Sadłoń 
  • CARPETSANDMORE: dla Julii Bugajskiej i Pauli Smolki
  • CARGO BY OWEE: dla Anny Sternalskiej 
  • Jan Garncarek: dla Anny Dudziak 

Wśród pozostałych finalistów znaleźli się: Karolina Sadłoń z narzędziem terapeutycznym “Values”, Anna Dudziak z zestawem do tworzenia eksperymentów dźwiękowych “Soundset”, Blanka Jaworska z narzędziami edukacyjnymi “TODki”, Anna Sternalska z projektem wspierającym funkcje poznawcze osób starszych, Aleksandra Sitek z interaktywnym biurkiem szkolnym “Off Desk”, Barbara Szymańska z zabawkami terapeutycznymi “Kreaturki”, Magdalena Znamienkiewicz z Kołnierzem obciążeniowym “UTUL”, a także Weronika Mikłusiak, autorka projektu “Moody – drop off your memories”, łączącego sztuczną inteligencję, naukę o zapachach i projektowanie emocjonalne.

Finałowe projekty konkursu Young Design 2025

Wszystkie finałowe projekty konkursu Young Design 2025 można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 5 do 24 czerwca w sali im. prof. Wandy Telakowskiej, w godzinach 11:00–19:00.

Prace oceniane były przez jury, składające się nie tylko z grona projektantów, ale również specjalistów z zakresu marketingu czy psychologii. Do finałowej grupy zostały wybrane te projekty, które najlepiej odpowiadały na określone, wpisujące się w temat konkursu problemy projektowe, były najbardziej oryginalne i innowacyjne, i miały największy potencjał na implementację – mówi dr Robert Pludra, projektant wzornictwa przemysłowego i kurator konkursu.

Platforma dla przyszłości designu

Uczestnicy konkursu zyskują pierwsze ważne doświadczenia zawodowe, ale też kontakty branżowe i rozgłos. Young Design jest bowiem realną trampoliną do kariery dla młodych twórców.

Z dumą obserwujemy, jak uczestnicy poprzednich edycji rozwijają skrzydła. Dziś to uznani projektanci, wykładowcy akademiccy i badacze designu, których kariery sięgają daleko poza granice Polski. Na podium Young Design stawali m.in. Oskar Zięta, Maja Ganszyniec, Krystian Kowalski, Jadwiga Husarska, Wiktoria Lenart, Jan Kochański i Nikodem Szpunar. Ich ścieżki zawodowe są najlepszym dowodem na to, że Young Design to przestrzeń, w której rodzą się kariery i buduje przyszłość polskiego wzornictwa – podkreśla Joanna Czajkowska, prezes Fundacji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

  • Patroni honorowi konkursu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, Integracja LAB, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Politechnika Bydgoska oraz Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie.
  • Partner główny: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
  • Partnerzy konkursu: H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych , Lexus Warszawa Wola, POLREGIO, Industria S.A., Dozamel, Operator ARP, Stowarzyszenie Projektowe SPFP, Valpe Fragrances Aura Candles, MeWell i Carpets&More oraz Pałac Mała WieśxBatida Catering.
  • Patroni medialni: Rzeczpospolita, rp.pl, Sztuka-Architektury.pl, Sztuka-Wnetrza.pl, MAGAZIF, dlaStudenta.pl, NiezłaSztuka, Architektura-murator, Urządzamy.pl oraz Radio Kampus.