Newsroom

Karin Sköld prezeską IKEA Retail Polska

Karin Sköld. Fot. Biuro Prasowe IKEA Retail Polska.

Karin Sköld prezeską IKEA Retail Polska

IKEA poinformowała, że od 1 września br. prezeską IKEA Retail Polska i dyrektorką ds. zrównoważonego rozwoju będzie Karin Sköld. Aktualnie funkcję tę sprawuje Carolina Garcia Gomez.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Karin Sköld była już dyrektorką regionalną, odpowiedzialną za 9 sklepów IKEA w Polsce, poza Warszawą. Wcześniej pracowała jako dyrektorka regionalna w Chinach oraz piastowała różne stanowiska w IKEA, w tym stanowisko asystentki Zarządu CEO Ingka Group oraz w ramach łańcucha dostaw w IKEA w Szwecji.

Bardzo się cieszę, że obejmuję stanowisko prezeski IKEA Retail w Polsce oraz dyrektorki ds. zrównoważonego Rozwoju. Miniony rok pokazał mi, że Polska jest bardzo dynamicznym i szybko rozwijającym się rynkiem, na którym pracują ludzie z pasją i talentem, mam zaszczyt pracować z 5.000 z nich w IKEA – powiedziała Karin Sköld, nowa prezeska IKEA Retail Polska i dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju.

Następczyni Caroliny Garcia Gomez wyjawiła również, że chce kontynuować długoterminową strategię biznesową. Naszym celem jest, aby IKEA była jeszcze bardziej przystępna cenowo i dostępna dla wielu ludzi. Chcemy osiągnąć ten cel, kładąc duży nacisk na zrównoważony rozwój. Będziemy nadal rozwijać się w Polsce, inwestując w rozwój sprzedaży wielokanałowej, ale będziemy również otwierać nowy sklep w Szczecinie w 2021 r. Ten rok jest również bardzo szczególny dla IKEA z innego powodu. W tym roku świętujemy 60-lecie obecności firmy w Polsce. W 1961 r Ingvar Kamprad zamówił pierwszą partię krzeseł w polskiej fabryce i od tego czasu produkcja w tym kraju rozwija się nieprzerwanie, obecnie Polska jest drugim, co do wielkości, producentem po Chinach. Zamierzamy świętować tę niesamowitą rocznicę ze wszystkimi 16.000 naszych pracowników pracującymi w fabrykach, sklepach, centrach dystrybucyjnych oraz biurach – zapowiedziała Karin Sköld.

Czasy Caroliny Garcia Gomez jako prezeski IKEA Retail w Polsce oraz dyrektorki ds. zrównoważonego rozwoju to czasy silnego, dwucyfrowego wzrostu sprzedaży, dalszego rozwoju strategii wielokanałowej i silnego zaangażowania w dyskusje dotyczące zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. IKEA od kilku miesięcy angażuje się także w akcje pomocy kryzysowej, deklarując 4,5 mln zł na projekty mające na celu pomoc poszkodowanym na skutek pandemii.

Ostatnie dwa lata były niesamowite, jeśli chodzi o rozwój biznesu w Polsce, rozwój nowych punktów kontaktu z klientami, ale także dla mnie osobiście. Sądzę, że wiele się nauczyłam i Polska zawsze będzie bardzo szczególnym miejscem dla mnie, głównie ze względu na świetnych, zaangażowanych i pełnych pasji ludzi, z którymi miałam przyjemność pracować. Jak Karin wspomniała, następny rok będzie wyjątkowy dla IKEA w Polsce i jestem bardzo szczęśliwa, że zostawiam firmę w takich dobrych rękach – skomentowała Carolina Garcia Gomez, nowa dyrektorka ds. digitalizacji w INGKA Group.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Grupa Ingka ma obecnie w Polsce jedenaście sklepów IKEA i dwadzieścia Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 27 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.

Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.

W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.