Design

Polskie wzornictwo w Nowym Jorku na NYCxDESIGN

Polskie wzornictwo w Nowym Jorku na NYCxDESIGN

        Właśnie na targach ICFF, w dniach 17-20 maja, producent marki Defra wraz z dwoma projektantami Katarzyną Laskowską i Ryszardem Mańczakiem zaprezentują swoje najnowsze projekty pod hasłem Polskie wzornictwo w Nowym Jorku.

Odwiedzający stoisko nr 976 będą mogli obejrzeć: wyjątkową rodzinę lamp BA, mobilne pufy TANGO oraz dwie nowatorskie kolekcje mebli łazienkowych OP-ARTY i INTRO. Organizatorzy wystawy: Katarzyna Laskowska, Ryszard Mańczak i Defra

Rodzina Lamp BA, proj. Katarzyna Laskowska (fot.3 i 4)
Nylonowa powłoka rozpięta na sztywnej fiszbinie zapewnia równomierną dyfuzję światła, oświetla wnętrze wielokierunkowo i miękko. Podstawa z laminowanej na biało sklejki. Lampa BA jest lekka, łatwa do zmontowania, pakowana w poręczną paczkę.
        Koncepcja lampy BA jest wynikiem poszukiwań relacji formy miękkiej  i podążającej za nią formy sztywnej. Eksperyment ten wpisuje się w historię podobnie postawionego problemu przez klasyków designu, m.in. Bruno Munariego i  Formy Spontaniczne.

Pufy TANGO, proj. Ryszard Mańczak (fot.1 i 2)
Dwie pufy, których rozkładanie i łączenie daje  zaskakująco wiele możliwości wykorzystania  od najprostszego siedziska poprzez chaise longue do dwuosobowego łóżka. Pomysłowość konstrukcji idzie w parze z perfekcją detali. TANGO miało swoją premierę na autorskiej wystawie Ryszarda Mańczaka „Private Atmosphere” w Mediolanie podczas Tortona Design Week w Temporary Museum For New Design w 2012 roku, której kuratorem był  Giulio Cappellini. Dwukrotnie zostały nagrodzone w konkursach designerskich w Nowym Jorku.
         Projekt ten, nawiązujący do nomadyzmu jako współczesnego stylu życia, uświadamia nam, jak ważne są projekty mobilne, multifunkcyjne czy modułowe, pozwalające na szybkie zagospodarowanie przestrzeni na różne sposoby. 
                Zobacz video prezentację TUTAJ 

Meble łazienkowe OP-ARTY, proj. Olga Mężyńska i Milena Wójcik, producent DEFRA (fot. 5)
Kolekcja mebli łazienkowych inspirowanych stylem lat 60. Składa się z czterech elementów, które można ze sobą dowolnie zestawiać, tworząc indywidualną przestrzeń. Charakterystyczny akcent w postaci ukośnych nóżek dodaje bryłom lekkości.
        Połączenie koloru i drewnopodobnego dekoru podkreśla nietuzinkowy charakter całej kolekcji. Zastosowanie systemów „push-to-open” oraz ruchome lustro zwiększają komfort codziennej toalety.

Meble łazienkowe INTRO, proj. Maria-Magdalena Cieślak i Wioletta Kazukiewicz, producent DEFRA (fot.6)
Zestaw funkcjonalnych otwartych i zamkniętych elementów. Wysoka szafka, szuflady na kosmetyki oraz szafka na akcesoria pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty, których używamy na co dzień w łazience.
       Geometryczna linearność brył oraz złamana biel płyty lakierowanej zestawiona z wyrazistym rysunkiem dekoru nadają meblom charakter, wdzięk i klarowność. Poprzez  zastosowanie systemu „push-to-open” projektantkom udało się zachować prostotę form, dzięki czemu meble z kolekcji INTRO są uniwersalne i wpisują się w nowoczesne wnętrza łazienek.

Premiera projektów mebli łazienkowych – OP-ART i INTRO miała miejsce na targach arena DESIGN w Poznaniu w lutym 2014 r. Projekty zostały zrealizowane w ramach 13. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego, prowadzonego przez Prof Katarzynę Laskowską. PE-P to praktyka  współpracy z przemysłu z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Słów kilka o Katarzynie Laskowskiej
 

Katarzyna Laskowska działa w obszarach nieustannie oddziałujących na siebie i uzupełniających się. Bada rzeczywistość na kilka sposobów. Wymierny, wyliczony, wymodelowany w realnej skali – obiekty, meble, wnętrza, scenografie wystawiennicze. Oparty na refleksji, zapisany analogowo lub cyfrowo – koncept projektu społecznego, reportaż, fotografia, tekst, konspekty wystaw. Buduje relacje między środowiskami biznesowymi, naukowymi i projektowo-artystycznymi, które skutkują projektami edukacyjnymi, nową marką czy interdyscyplinarną grupą współpracy.  Studiowała Historię Sztuki na Sorbonie i Architekturę i Wzornictwo na ASP w Poznaniu, gdzie obecnie jako Profesor prowadzi pracownię projektową i program PE-P.

Słów kilka o Ryszardzie Mańczaku
 

Ryszard Mańczak – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje w zespołach projektowych, koordynuje i wdraża systemy informacji wizualnej i kierunkowej, wykonuje projekty graficzne, logotypy, aranżuje formy i przestrzeń, zajmuje się szeroko pojętym designem, rysunkiem, szkicami i grafiką. Projektowane przez niego innowacyjne projekty zdobywają nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach designu na całym świecie. Uczestnik autorskich wystaw m. in w Temporary Museum For New Design w Mediolanie podczas Tortona Design Week 2012. Miłośnik sportu i rekreacji ze wskazaniem na dobry jazz. Otwarty na wyzwania w dążeniu do stworzenia lepszego otaczającego nas świata.
Słów kilka o marce Defra

Defra to polska marka wysokiej jakości mebli łazienkowych stworzona przez firmę Deftrans Sp. z o.o. – zaawansowane technologicznie, dynamiczne, a jednocześnie stawiające na ekologię i zrównoważony rozwój przedsiębiorstwo. O sukcesie firmy zadecydowało 18-letnie doświadczenie w branży, supernowoczesny park maszynowy, przemyślane wzornictwo, dbałość o wysoką jakość, a także kreatywny i doświadczony zespół ponad 370 specjalistów. Obecnie produkujemy ok. 60.000 sztuk mebli w skali miesiąca, które oferowane są odbiorcom w całej Polsce i w ponad 30 krajach świata.
Chcąc rozwijać wzornictwo naszych produktów nawiązaliśmy współpracę z adeptami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która zaowocowała stworzeniem 6 wyjątkowych kolekcji mebli łazienkowych, zaprojektowanych z myślą o dynamicznych, zainteresowanych designem i stawiających na funkcjonalność użytkownikach nowoczesnych łazienek.

Patronat honorowy:
Tegoroczna wystawa pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka jest wstępem do kolejnych prezentacji polskiego wzornictwa podczas NYCxDESIGN w kolejnych latach 2015 i 2016.
Polscy producenci i projektanci oraz przemysł meblarski są żywo zainteresowani rozwojem kontaktów i promocją designu w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

fot. 1-4  Bartłomiej Jan Sowa
fot. 5 i 6 Defra
opr. md