Design

Od baby boomers do Generacji Z

W dobrze zaaranżowanych biurach dobrze czują się wszystkie pokolenia.

Od baby boomers do Generacji Z

Dobrze zaaranżowane biuro sprzyja wszystkim pracującym w nim pokoleniom. Sprostanie zróżnicowanym wymaganiom pracowników to szansa, aby zatrzymać talenty i utrzymać ich zaangażowanie.

Według informacji udostępnionych przez Maro, w dzisiejszych biurach wspólnie pracować mogą nawet 4 generacje:

  • Baby boomers (urodzeni między 1944 – 1964),
  • Generacja X (1965 – 1979),
  • Millenialsi (1980 – 1994),
  • Generacja Z (1995 – 2015).
Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Każde z tych czterech pokoleń ma zróżnicowane wymagania. Żeby im sprostać, jednocześnie przyciągać i zatrzymywać talenty oraz utrzymać zaangażowanie pracowników, firmy muszą podejmować odważne i innowacyjne decyzje.

Dominik Błaszak, kierownik działu marketingu Maro zaznacza, że od 2015 roku, kiedy najstarsi z tego pokolenia ukończyli 20 lat, pokolenie Z wchodzi na rynek pracy. Nic więc w tym dziwnego, że w biurach jest ich jeszcze niewielu. Przynoszą ze sobą jednak duże zmiany, zarówno w kontekście kultury, jak i sposobu pracy, na które pracodawcy powinni się przygotować.

W służbie wszystkim generacjom

O dających do myślenia i wartościowych wynikach badań mówi Aleksandra Krawsz, marketing & PR manager Kinnarps. W wyniku zmian demograficznych stosunek liczby osób starszych do młodszych rośnie. Sprawia to, że grupa bardziej doświadczonych pracowników staje się dla firm atrakcyjnym celem rekrutacji.

Dla pracodawców oznacza to jednak, że w walce o talenty muszą zmagać się jednocześnie na dwóch frontach, tworząc miejsca pracy atrakcyjne zarówno dla młodszych, jak i dla starszych pokoleń. Warto zastanowić się, czy obie grupy pracowników oczekują zupełnie innych rozwiązań?

Ciekawych informacji na ten temat dostarcza raport, którego Kinnarps był partnerem, zatytułowany „Welcoming Workplace: A Major New Report on the Implications for Office Design of an Ageing Workforce”, opublikowany w 2008 w wyniku badań prof. Jeremy’ego Myersona z London College of Art. Raport, poświęcony warunkom pracy preferowanym przez pracowników powyżej 50. roku życia.

Co jest ważne w biurze?

Najciekawszym wnioskiem jest spostrzeżenie, że dobre warunki pracy służą wszystkim generacjom. Z raportu wynika wiele praktycznych wskazówek dotyczących środowiska pracy, które wspomaga zespoły zróżnicowane wiekowo.

Stoły biurowe „Senses”, które dla marki Bulo zaprojektowała Nathalie Van Reeth.
Stoły biurowe „Senses”, które dla marki Bulo zaprojektowała Nathalie Van Reeth.

Po pierwsze, ważne jest elastyczne oświetlenie, czyli takie, które użytkownik może dopasować do swojego zadania, pogody, czy pory dnia. Zwłaszcza, że wiele osób woli czytać wydrukowane dokumenty, niż na ekranie komputera.

Po drugie ergonomia – biuro dla zróżnicowanego demograficznie zespołu powinno zapewniać wygodne, regulowane fotele biurowe i biurka, które umożliwiają wybór pozycji do pracy – na siedząco lub na stojąco, co zachęca pracowników do ruchu i poprawia krążenie krwi.

Ale, aby którykolwiek z tych elementów był skuteczny, musi być również przyjazny w obsłudze. Myerson zauważył, że pracownicy mają mniejsze szanse na pełne wykorzystanie ergonomicznych foteli biurowych lub biurek o regulowanej wysokości, jeśli sterowanie nimi nie jest intuicyjne. Dlatego ergonomia powinna być ważnym kryterium wyboru, jednak łatwość użytkowania ma równie ważne znaczenie.

Regulowany blat to podstawa

W ofercie Kinnarps każda seria stanowisk pracy ma biurka z regulowaną elektrycznie wysokością blatu, które stanowią optymalne rozwiązanie w elastycznych biurach. Takie biurka zapewniają możliwość łatwego dostosowania do indywidualnych potrzeb.

W większości, współczesne biura stanowią te o otwartych przestrzeniach, dlatego ważne jest wydzielenie swobodnego miejsca pracy – zaznaczają eksperci z Maro.
W większości, współczesne biura stanowią te o otwartych przestrzeniach, dlatego ważne jest wydzielenie swobodnego miejsca pracy oraz zapewnienie w nim komfortu akustycznego i prywatności wizualnej – zaznaczają eksperci z Maro.

Kolejny aspekt, na który należy zwrócić uwagę w biurze dla wielopokoleniowego zespołu to doskonałe warunki akustyczne. Wraz z wiekiem nasz słuch pogarsza się, niestety proces ten rozpoczyna się już po czterdziestce. Zmiany te charakteryzują się trudnością z wyodrębnieniem dźwięków mowy z szumu tła, np. pogorszeniem zrozumienia rozmowy przez telefon i są spowodowane tym, że z upływem lat obniża się górna granica słyszenia tonów o wysokich częstotliwościach.

Ważna jest też akustyka w biurze

Dlatego, aby zapewnić warunki do komfortowej i efektywnej współpracy zespołu zróżnicowanego demograficznie należy zadbać o akustykę biura. W ten sposób dochodzimy do kolejnej wskazówki z raportu „Welcoming Workplace”, czyli zapewnienia elastycznych warunków pracy i elastycznej aranżacji przestrzeni.

Kolekcja „Idea” od Maro. Stoły wysokie są idealnym rozwiązaniem na spotkania projektowe większej grupy.
Kolekcja „Idea” od Maro. Stoły wysokie są idealnym rozwiązaniem na spotkania projektowe większej grupy. Możliwość stania, jak i dosiadania się na wysokich stołkach niweluje granice wieku i wszystkich w równym stopniu angażuje w temat spotkania.

Przedstawiciele starszego pokolenia przyzwyczajeni do koncentrowania się na jednym zadaniu zwykle narzekają na poczucie permanentnej dostępności w przestrzeniach typu open space. Dlatego w biurach dla zróżnicowanych zespołów dobrze sprawdzają się rozwiązania typu activity based working, gdzie w zależności od rodzaju zadania można wybrać adekwatne pomieszczenie, np. do zadań wymagających koncentracji zaszyć się w zamykanym, odizolowanym pokoju cichej pracy, a do aktywności twórczej lub zespołowej, wybrać miejsce bardziej stymulujące i otwarte. Ważne jest także zapewnienie elastycznych warunków pracy, np. poprzez umożliwienie pracy zdalnej, w elastycznych godzinach.

Współczesna aranżacja biura: ruch, ruch, ruch

Adrian Król, kierownik Zespołu Szkoleń i Doradztwa Produktowego Nowego Styl podkreśla, że niezależnie od wieku utrzymanie właściwej pozycji ciała przyczynia się do poprawy komfortu pracy, dobrego zdrowia i ogólnego stanu fizycznego i psychicznego. Długie godziny przy biurku na pewno nie są korzystne dla kręgosłupa.

„Capella” Kinnarps to nowy rodzaj fotela obrotowego, który zaprojektowano w taki sposób, by w trakcie siedzenia zachęcał do poruszania się.
„Capella” Kinnarps to nowy rodzaj fotela obrotowego, który zaprojektowano w taki sposób, by w trakcie siedzenia zachęcał do poruszania się. Sercem fotela „Capella” jest innowacyjny mechanizm FreeMotion. Zapewnia swobodę wykonywania nieznacznych ruchów w fotelu, które sprzyjają aktywnemu siedzeniu.

W biurach coraz ważniejszy staje się ruch – huśtawki, piłki, biurka z elektryczną regulacją wysokości mają zachęcać do częstej zmiany pozycji. Charakterystycznym znakiem naszych czasów jest coraz większe zróżnicowanie ludzi pod względem ciała, stylu życia i pracy – podkreśla Adrian Król.

Stworzenie biura wspierającego pracę zespołów wielopokoleniowych to duże wyzwanie. Osoby młode są dynamiczne, nie lubią tracić czasu na czytanie instrukcji, więc produkt musi być maksymalnie intuicyjny. Eksperci w dojrzałym wieku stawiają z kolei na łatwość użytkowania. Łączy nas jedno: wszyscy chcemy siedzieć wygodnie. W przypadku krzeseł regulacje powinny znajdować się w zasięgu ręki. Wszyscy pracownicy niezależnie od wieku docenią np. informacyjne piktogramy na dźwigniach czy przyciskach, dzięki czemu będą mogli szybko i łatwo dopasować produkt do swoich potrzeb – mówi Adrian Król.

Zmienia się postrzeganie miejsca pracy

Dominik Błaszak, kierownik działu marketingu Maro, zaznacza, że w ostatnich latach bardzo zmienił się nasz sposób postrzegania tradycyjnego miejsca pracy. By zbudować silną markę, pracodawca musi patrzeć w przyszłość. Najlepiej łącząc siłę i energię młodości z doświadczeniem i opanowaniem dojrzałych ekspertów.

Biurko z regulacją wysokości „eModel” Nowego Stylu pozwala na wykonywanie pracy naprzemiennie w pozycjach siedzącej i stojącej.
Biurko z regulacją wysokości „eModel” Nowego Stylu pozwala na wykonywanie pracy naprzemiennie w pozycjach siedzącej i stojącej, odciążając kręgosłup oraz mięśnie karku i szyi. Intuicyjność dla użytkowników w różnym wieku zapewnia przycisk regulacji góra/dół lub panel sterowania z wyświetlaczem i funkcją pamięci.

Współczesna firma oferując miejsce pracy, zabiega by było ono przyjazne dla ciała i umysłu. Obecne trendy pokazują, że warto jest zwracać szczególną uwagę na dobre samopoczucie pracowników, ponieważ to właśnie nasze otoczenie ma olbrzymi wpływ na nasz mózg, wpływając tym samym na pozytywne emocje i wyższą kulturę współpracy.

Biuro przyjazne użytkownikowi

Bardzo ważny jest dobór kolorów, ale też ergonomia. Zaprojektowanie przestrzeni tak, by wymusić ruch, aktywne przemieszczanie się użytkowników między kolejnymi sferami biura, pomaga dbać o nasze ciało. Trend przyjaznego użytkownikowi biura, w którym mając możliwość aranżacji przestrzeni w ciągu dnia przy pomocy mobilnych ścianek akustycznych stworzymy, zarówno cichy zakątek pozwalający na pracę w skupieniu, ale też oddzielone od innych miejsce na omówienie szczegółów dużego projektu lub wideorozmowę.

Użytkowanie biurek z regulacją wysokości od Kinnarps wiąże się z wieloma korzyściami.
Użytkowanie biurek z regulacją wysokości od Kinnarps wiąże się z wieloma korzyściami. Poprawia sylwetkę i usprawnia krążenie krwi dzięki częstszemu angażowaniu mięśni, co przekłada się na wyższą efektywność w pracy.

Siłą napędową tego kierunku jest idea współpracy i wspólnego tworzenia – w dowolnym czasie i dowolnym miejscu. Systemy szybkiego podziału przestrzeni, dodatkowo wspierające lepszą akustykę, doskonale sprawdzają się w biurach typu open space, w których coraz częściej pracują trzy pokolenia, a każda z tych grup ma zupełnie inne potrzeby.

Odpowiednio dobrać biurko

Ergonomiczne rozwiązania znajdziemy też w ofercie marek Bulo i Wilkhahn. Podstawą w wielopokoleniowych przestrzeniach biurowych jest odpowiednio dobrane biurko, którego wysokość pozwala wykonywać pracę w naturalnym położeniu rąk.

„Vibe” firmy Kinnarps to szeroki wybór ścianek działowych stojących lub mocowanych do ściany, sufitu i blatu dostępnych w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach.
„Vibe” firmy Kinnarps to szeroki wybór ścianek działowych stojących lub mocowanych do ściany, sufitu i blatu. Dostępne w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach. Dzięki ściankom działowym „Vibe”, łatwo przekształcić open space w tzw. „pokoje w pokoju”, aby zapewnić zespołom warunki do wydajnej pracy w skupieniu.

Nowoczesne rozwiązania meblowe pozwalają na regulację wysokości za pomocą aplikacji. Tak jest np. w przypadku stołów biurowych „Senses”, które dla marki Bulo zaprojektowała Nathalie Van Reeth. Dostępne w wersji z regulacją oraz jako meble statyczne, idealnie sprawdzą się w domowych czterech kątach, jak i w biurze. Ich ogromnym atutem są również blaty, które bezprzewodowo ładują telefon komórkowy.

Problem, z który borykają się zarówno młodzi, jak i starsi pracownicy jest ból pleców wynikający ze zbyt statycznego stylu życia. Firma Wilkhahn produkująca meble biurowe poświęciła dziesięciolecia na to, aby ludzie byli mniej „przywiązani” do biurek. Wszystko zaczęło się od pionierskiego badania poświęconego możliwości poruszania się podczas siedzenia.

Na tej podstawie firma opracowuje kolejne fotele biurowe. Wilkhahn, jako pierwszy, opatentował system o nazwie Trimension. Inżynierowie i projektanci stworzyli krzesło „IN” stymulujące stawy za pomocą trójwymiarowych bodźców i pobudzające mikromięśnie grzbietowe, celem zwalczania negatywnych konsekwencji zbyt długiego siedzenia.

TEKST: Diana Nachiło

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2020.