Firmy meblarskie nie ubezpieczają majątku
1 kwietnia, 2020 2023-01-04 16:53Firmy meblarskie nie ubezpieczają majątku

Firmy meblarskie nie ubezpieczają majątku
Paweł Krak, dyrektor Biura Produktów Klientów Korporacyjnych w Warcie, o ubezpieczeniach w branży meblarskiej i powodach, dla których wiele firm meblarskich nie ubezpiecza majątku.
Czy wśród Państwa klientów są firmy produkujące meble (mówimy oczywiście o ubezpieczeniach majątku, czyli fabryk, maszyn itp.)?
W gronie naszych klientów znajdują się również przedsiębiorstwa związane z branżą drzewną. Głównie są to firmy produkujące mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, sklejkęSklejka – płyta drewnopochodna składająca się ze sklejonych ze sobą warstw drewna, przy czym włókna sąsiadujących warstw przebiegają najczęściej pod kątem prostym. Gęstość sklejki iglastej: 550-650 kg/m3. Gęstość sklejki liściastej: 640-780 kg/m3. Zastosowanie: płyciny drzwi, listwy ram tapicerskich, siedziska, deseczki oparciowe, oskrzynie, płyty robocze. Jakie są rodzaje sklejek? Wyróżnia się następujące rodzaje sklejek: • MR – sklejka suchotrwała, do użytku, gotowe parkiety podłogowe czy tartaki.
Jak duży odsetek wśród Państwa klientów stanowią firmy meblarskie?
Nasza strategia zakłada budowanie zrównoważonego portfela ubezpieczeń majątkowych i dywersyfikacji ubezpieczonych branż. Udział branży meblarskiej w naszym portfelu jest bardzo istotny.
Co najczęściej jest przedmiotem ubezpieczenia jeśli chodzi o firmy meblarskie?
Zakłady meblarskie, podobnie jak firmy z innych branż, ubezpieczają najczęściej cały majątek firmy: od środków trwałych, czyli budynków, budowli, przez maszyny, urządzenia, aż po nakłady inwestycyjne, mienie osób trzecich, mienie pracowników, gotówkę. Dużo zależy od potrzeb, które klient określa na etapie analizy przeprowadzanej przez naszych pośredników.
W zależności od oczekiwanej ochrony ubezpieczeniowej, jako Warta możemy zaoferować klientowi szeroki zakres ochrony poprzez zakup innych ubezpieczeń nie tylko dotyczących ochrony majątku. Często oferujmy klientowi ubezpieczenie utraty zysku (z ang. Business Interruption) powstałej w wyniku szkody majątkowej. Możemy zaoferować naszym klientom również ubezpieczenie sprzętu elektronicznego, ubezpieczenie maszyn i urządzeń od awarii, ubezpieczenie od szkód elektrycznych.
Oferta Warty obejmuje również ubezpieczenia innego rodzaju dla tego typu firm, jak na przykład ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności czy ubezpieczenie odpowiedzialności członków władz spółek (D&O).
Jaka jest przeciętna wartość ubezpieczanego majątku przez firmy meblarskie?
Wartość polisy zależy od wielkości przedsiębiorstwa. W ubezpieczeniach korporacyjnych minimalna suma ubezpieczenia to ok. 20 mln zł, ale ubezpieczamy również majątek firm wart setki milionów złotych.
Jaka jest przeciętna wysokość składki w związku z ubezpieczeniem? Jak liczona jest wysokość składki? Co bierze się pod uwagę wyliczając składkę?
Składka jest pochodną wielu parametrów: sumy ubezpieczenia, historii dotychczasowych ubezpieczeń, zabezpieczenia technicznego danego majątku, oceny ryzyka dokonanej często przez inżynierów zatrudnionych przez Wartę. Ważny jest oczywiście zakres oczekiwanego ubezpieczenia. Składki roczne zaczynają się od ok. kilkunastu tysięcy złotych.
Jak dużo firm meblarskich – według Państwa rozeznania – nie wykupuje ubezpieczenia dla swego majątku? Dlaczego?
Chociaż Polska jest jednym z największych producentów mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., na świecie, to nadal wiele firm nie decyduje się na ubezpieczenie swojego majątku. Powody mogą różne. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej chodzi o niewystarczającą świadomość ubezpieczeniową. Taka sytuacja może być wręcz traktowana jako uchybienie kadry menedżerskiej, która może skutkować odpowiedzialnością wobec spółki w kontekście Kodeksu Spółek Handlowych.
Do innych kluczowych powodów możemy zaliczyć brak odpowiednich zabezpieczeń technicznych w firmie lub brak jakiejkolwiek woli współpracy z firmami ubezpieczeniowymi, co utrudnia przygotowanie dobrej oferty polisy. Istnieje również myślenie, że „skoro jeszcze nie mieliśmy szkody w firmie, to ona się już nie pojawi”. Ostatnie pożary w różnych branżach pokazują, że takie myślenie może być złudne, gdyż takie sytuacje dotykają zarówno chłodni, jak i producentów wyrobów metalowych.
Czy branża meblarska uważana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe – a z takimi opiniami spotykałem się – ze branżę „podwyższonego ryzyka”? Dlaczego?
Wiele zakładów ubezpieczeń widzi w tej branży podwyższony poziom ryzyka. Każdy zakład stosuje swoją nomenklaturę w tym zakresie. Podwyższone ryzyko wynika, przede wszystkim, z procesów technologicznychProces technologiczny – część procesu produkcyjnego, podczas której zmienia się kształt, postać, wymiary lub własności elementów (surowców, materiałów, półfabrykatów), których przeznaczeniem jest wejście w skład gotowego wyrobu (np. mebla). Źródło: Strumiński J., Dolny S., Cegiel E. (1984), Technologiczne projektowanie zakładów mechanicznej obróbki drewna. Część I Zagadnienia ogólnoprojektowe i technologiczne, Skrypty Akademii Rolniczej w Poznaniu (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Poznań., jakie mają miejsce w zakładkach meblarskich, statystyk szkodowych nie tylko z rynku krajowego, ale również z rynków reasekuracyjnych.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁ: Marek Hryniewicki
Wywiad opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2020.