Design

Jak urządzić przestrzeń dla dziecka?

Aranżacja sklepu z obuwiem, projekt pracowni Fanajło Home Design Decor to ukłon w stronę dzieci. Na pierwszy plan wysuwają się kolorowe półkule na ścianie, które przywodzą na myśl bańki mydlane. Dopełnieniem kolorowej przestrzeni jest biel mebli potrzebnych do ekspozycji m.in. butów. Architektka Katarzyna Fanajło zadbała też o ukrycie pojemnego magazynu na buty za zasłoną. Kluczową rolę w sklepowej przestrzeni odgrywa jednak lada, która umożliwia wygodną obsługę. To miejsce, które powinno zostać dobrze doświetlone, dlatego w projekcie pojawiły się oprawy polskiej marki AQForm.

Jak urządzić przestrzeń dla dziecka?

Projektowanie pokoju, gabinetu czy butiku z myślą o dzieciach to bardzo wymagające zadanie. Efektem powinna być funkcjonalna, przemyślana przestrzeń, która posłuży najmłodszym przez lata.

  • 95% rodziców twierdzi, że szczęście ich dziecka jest ściśle lub w pewnym stopniu powiązane z tym, ile i jak często się bawi. Źródło: Raport IKEA Play Report 2024.
  • 90% dzieci twierdzi, że zawsze lub czasami czuje się szczęśliwsze, gdy się bawi. Źródło: Raport IKEA Play Report 2024.
Na zdjęciu pokój dziecięcy, proj. MIKOŁAJSKAstudio.
Projektując przestrzeń dla pociechy warto uwzględnić materiały odporne na brud lub takie, które łatwo będzie sprzątnąć. W dziecięcych pokojach doskonale sprawdzą się farby hydrofobowe, o podwyższonej odporności na działanie wody. Takie ściany spokojnie umyjemy z pomocą wody, bez obaw, że pozostawimy smugi lub wytrzemy kolor. Ta sama zasada dotyczy też tkanin – świetnym rozwiązaniem są tapicerki, które możemy łatwo wyczyścić – radzi Ida Mikołajska, architektka, współwłaścicielka pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Na zdjęciu pokój dziecięcy, proj. MIKOŁAJSKAstudio.

Jednym z wniosków Raportu IKEA Play Report 2024 jest to, że czynniki społeczno-ekonomiczne, czas, przestrzeń dla dziecka i pieniądze często wpływają na możliwość zaangażowania się w zabawę. Tylko 51% dzieci jest zadowolonych z ilości czasu, jaki mają na zabawę. Natomiast 54% rodziców chciałoby mieć więcej czasu na zabawę ze swoim dzieckiem. Ponieważ dom jest miejscem, w którym rodziny spędzają razem większość czasu i budują więzi, ma on do odegrania zasadniczą rolę.

Dom szlachetnych barw, proj. KODO. Paleta w nieoczywisty sposób pozwoliła wykreować pomieszczenie unikalne i przyjazne dla dziecka. Meble są lekkie i jasne a fragmenty ścian oraz sprzętów ciemniejsze. Uwagę przykuwają tapety w zdecydowany wzór oraz ciemne zasłony. Przestrzeń ewoluuje wraz z rozwojem dziecka – jest łatwa w reorganizacji.
Dom szlachetnych barw, proj. KODO. Paleta w nieoczywisty sposób pozwoliła wykreować pomieszczenie unikalne i przyjazne dla dziecka. Meble są lekkie i jasne a fragmenty ścian oraz sprzętów ciemniejsze. Uwagę przykuwają tapety w zdecydowany wzór oraz ciemne zasłony. Przestrzeń ewoluuje wraz z rozwojem dziecka – jest łatwa w reorganizacji.

Eksperci Westwing przyznają, że pokój dziecięcy powinien łączyć potrzeby dziecka oraz rodzica. Dlatego musi on być zarówno funkcjonalny jak i radosny.

Okazuje się, że tworzenie przestrzeni dla dzieci w domu nie musi się wiązać z rezygnacją z aktualnych trendów? Harmonijne połączenie mebli przyjaznych dzieciom, miejsc do przechowywania, z akcesoriami i żywą kolorystyką stworzy pokój, w którym panuje dobry nastrój.

Polacy nie oszczędzają na produktach dla dzieci

Według BIG Info Monitor, mimo kryzysu demograficznego w Polsce, rynek zabawek ma się dobrze. Rośnie nie tylko sprzedaż ogółem, ale także w kanale online. Obserwując trendy, można założyć, że branża będzie kontynuowała ekspansję, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na innowacyjne i edukacyjne produkty.

Polacy wydają na artykuły dla dzieci średnio ponad 100 zł miesięcznie. Można zatem śmiało powiedzieć, że ten rynek jest odporny na zmiany nastrojów. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego co roku w Polsce sprzedawanych jest od 75 do 100 mln zabawek.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 6-7/2024.