Design

Luksusowy dom w Hiszpanii od MOW.design

Jadalnia - dom w Hiszpanii w Calpe.

Luksusowy dom w Hiszpanii od MOW.design

Marzenie polskiego małżeństwa stało się rzeczywistością. Luksusowy dom w Hiszpanii to dzieło pracowni MOW.design.

W malowniczym Calpe, nad słonecznym wybrzeżem Costa Blanca, polskie małżeństwo ze Śląska odnalazło własne miejsce na ziemi. Ich nowy, 350-metrowy dom w Hiszpanii to dzieło polskiej pracowni MOW.design, kierowanej przez Martę Żebrowską-Wojczuk i Weronikę Król. Połączenie minimalistycznej elegancji z funkcjonalnością tworzy przestrzeń, która inspiruje i zachwyca każdego dnia. Projektantki z MOW.design podeszły do zadania z pełnym zaangażowaniem, czyli dbając o każdy detal. Tu zarówno każdy element, jak i polska sztuka mają swoje miejsce. Natomiast całość tworzy wyjątkowo harmonijną kompozycję.

Dom w Hiszpanii projektu MOW.design.
Wnętrza domu w Hiszpanii projektu MOW.design – strefa dzienna. Fot. Jonathan Ristagno.

Willa wpisana w otoczenie

Znakomita współczesna architektura, malownicze góry, basen, palmy i morze wokół – czy można chcieć więcej? Przestronne, oświetlone naturalnym światłem wnętrza, wysmakowany design są wyrazem harmonii i konsekwencji, właściwym tylko realizacjom z najwyższej półki. Willę urządzono z myślą o komforcie i estetyce. Dominują tu stonowane kolory – odcienie szarości, beżu i błękitu, które harmonizują z naturalnym drewnem dębowym. Otwartą przestrzeń dzienną, łączącą salon, kuchnię i jadalnię, wypełnia naturalne światło, wpadające przez panoramiczne okna, oferujące widok na imponującą górę Ifach. Widoczna z okien formacja skalna, znana również jako Peñón de Ifach, wznosi się na wysokość 332 metrów nad poziomem morza. To symbol regionu Costa Blanca i jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych w Hiszpanii.

Dom w Hiszpanii - widok na górę Ifach.
Widok na górę Ifach. Fot. Jonathan Ristagno.

Właściciele domu zdecydowali się na zakup tej nieruchomości, zafascynowani niezwykłym urokiem okolicy. Łatwy dostęp do lotnisk i rozbudowana infrastruktura były dodatkowymi atutami. Decyzję ułatwił również fakt, że wielu ich znajomych także zakochało się w tej lokalizacji i postanowiło zainwestować w nieruchomości w pobliżu. Wspólna decyzja o posiadaniu willi w Calpe stworzyła swoistą polską enklawę, co dodatkowo wzbogaciło to miejsce o poczucie wspólnoty i bliskości.

Współczesna definicja raju, czyli dom w Hiszpanii

W willi znajdują się cztery sypialnie, każda z prywatną łazienką oraz przestronnej części dziennej, która płynnie łączy się z rekreacyjną strefą na zewnątrz, zaprojektowaną przez Weronikę i Martę. Basen, jacuzzi, bio-klimatyczna pergola z BBQ i zewnętrzny kominek tworzą idealne warunki do relaksu i spotkań towarzyskich. Wnętrza są minimalistyczne, ale jednocześnie ciepłe i przytulne, dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów i stonowanej kolorystyki. Działka została zakupiona wraz z projektem przez dewelopera, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu MOW.design mogło wprowadzić zmiany, które znacząco poprawiły funkcjonalność domu.

Sypialnia w hiszpańskim domu w Calpe.
Sypialnia proj. MOW.design. Fot. Jonathan Ristagno.

Oprócz prac związanych z aranżacją wnętrz, architektki miały wpływ na zewnętrzną formę budynku oraz projekt ogrodu. Głównym celem było rozbudowanie przestrzeni dziennej, tak, by płynnie przechodziła i harmonijnie łączyła się z funkcjami rekreacyjnymi na zewnątrz. Zdecydowano się na ograniczenie części nocnej do minimum, skupiając się głównie na zapewnieniu kilku sypialni. Bryła domu została zaplanowana w taki sposób, aby każda sypialnia mogła cieszyć się niezwykłym widokiem na górę Ifach.

Przestrzeń wypełniona sztuką

Właściciele są miłośnikami sztuki i od lat ją kolekcjonują. To właśnie sztuka stanowiła punkt wyjścia do tworzenia wnętrz – jej wybór i zakup były pierwszym krokiem w procesie projektowania. W salonie dominuje czarny obraz autorstwa Jerzego Kenara i praca autorstwa Andrzeja Kozyry, natomiast w sypialni uwagę przyciąga akt wykonany przez Kaję Solecką. Na tarasie znajduje się rzeźba lokalnego artysty, Toni Mari, a w pobliżu telewizora stoi rzeźba 3 świnki Józefa Polewki oraz szachy z galerii Dystans w Krakowie. Wnętrza willi wzbogacają również klasyki designu, takie jak krzesła Thonet z przełomu lat 60. i 70., fotel Wassily z 1995 r., czy stołki Plopp Oskara Zięty w łazience. W sypialniach gościnnych znalazły się fotele Oyster, zaprojektowane przez Krystiana Kowalskiego.

Plopp Oskara Zięty w łazience.
Plopp Oskara Zięty w łazience. Fot. Jonathan Ristagno.

Życie jest karnawałem

Kuchnia, jak na serce domu przystało, została zaprojektowana z myślą o codziennej funkcjonalności i estetycznym wyglądzie. Centralnym punktem jest ciemna wyspa kuchenna, wokół której skupia się życie domowe. Wysokiej jakości sprzęty AGD, starannie dobrane materiały oraz nowoczesne rozwiązania sprawiają, że przyrządzane tu tapasy, gazpacho i churrosy to prawdziwe rozkosze dla podniebienia.

Hiszpański dom w Calpe - kuchnia projektu MOW.design.
Kuchnia. Fot. Jonathan Ristagno.

Sypialnie są oazami spokoju. Minimalistyczne, ale zarazem przytulne wnętrza sprzyjają relaksowi. Łóżka z wygodnymi materacami, delikatne tekstylia oraz subtelne oświetlenie tworzą atmosferę idealną do wypoczynku. Projektantki z MOW.design zadbały o każdy detal, od aranżacji wnętrz po projekt ogrodu, tworząc przestrzeń, która spełnia wszystkie potrzeby właścicieli. To miejsce, które oferuje luksus i komfort w harmonii. Tu każdy dzień zaczyna się od niesamowitego widoku na górę Ifach, .