Design

Jak funkcjonalnie urządzić 60-metrowe mieszkanie?

Salon z aneksem - 60-metrowe mieszkanie w Warszawie, projekt Decoroom.

Jak funkcjonalnie urządzić 60-metrowe mieszkanie?

Przytulne mieszkanie w Warszawie, na niespełna 60 m2, stworzyły architektki z pracowni Decoroom – Ewa Masztakowska i Katarzyna Fotek.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Okazuje się, że by móc codziennie poczuć bliskość natury, nie trzeba wyprowadzać się za miasto. Nawet w nowoczesnych wnętrzach w bloku można odnaleźć spokój i ukojenie, jakie daje obcowanie z przyrodą. Dowodem na to jest niespełna 60-metrowe mieszkanie, które znajduje się na warszawskim Ursynowie, gdzie swój naturalny azyl urządzili młodzi inwestorzy.

Do współpracy przy aranżacji wnętrz para zaprosiła architektki z pracowni Decoroom – Ewę Masztakowską i Katarzynę Fotek. W mieszkaniu o metrażu 58 m2 stworzyły one funkcjonalne i pełne ciepła wnętrze. Stonowana kolorystyka inspirowana paletą barw ziemi oraz drewno budują tu atmosferę przytulności i wyciszenia.

60-metrowe mieszkanie w Warszawie - sypialnia, projekt Decoroom.
Sypialnia, projekt Decoroom. Fot. Pion Poziom.

Zanim jednak udało się uzyskać pożądany efekty, architektki musiały skrupulatnie przeanalizować i zaplanować każdy m2 mieszkania. Wprowadziły też drobne zmiany w zastanym układzie funkcjonalnym. Ze względu na niedużą łazienkę, przebudowano ściany w przedpokoju, gdzie w praktycznej wnęce swoje miejsce odnalazły pralka i suszarka. Architektki ukryły je za lustrzanymi taflami frontów zabudowy.

Z uwagi na dość małą łazienkę, wnękę na zabudowę pralki i suszarki wygospodarowano w holu. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które pozwala ergonomicznie wykorzystać przestrzeń kąpielową. Dodatkowo zastosowane tu lustra dają elegancki efekt i rozświetlają przestrzeń – mówi arch. Ewa Masztakowska z pracowni Decoroom.

Funkcjonalność przede wszystkim

Dzięki dużym taflom luster, przedpokój wizualnie nie stracił na wielkości. Wręcz przeciwnie, lustrzane powierzchnie optycznie go powiększają, tworząc efekt głębi. Podobne rozwiązania zastosowano w połączonym z salonem aneksie kuchennym. Delikatne przepierzenie w formie lamelowej ścianki dyskretnie oddziela przestrzeń wypoczynkową od strefy przygotowywania posiłków. O skrupulatnie przemyślanym charakterze funkcjonalnym wnętrza świadczą też liczne zabudowy stolarskie, które maksymalnie wykorzystują miejsce. Pojemne szafy w przedpokoju, zabudowa garderobiana w sypialni oraz zabudowa stelaża WC i szafka pod umywalkę w łazience, meble kuchenne, a nawet ścianka telewizyjna w salonie – wszystko to zostało zaprojektowane pod indywidualne potrzeby wnętrza i wykonane przez autorską pracownię stolarską Decoroom.

60-metrowe mieszkanie z ciekawym konceptem

Równie ciekawy jest koncept wystroju wnętrz, gdzie przytulną, naturalną atmosferę budują barwy ziemi i drewno. W części dziennej swoje miejsce odnalazła wygoda sofa w kolorze oliwkowej zieleni. Można na niej odpocząć po długim, męczącym dniu z ulubioną książką w dłoni lub po prostu relaksując się przed telewizorem. Otwartą przestrzeń salonu subtelnie uzupełnia tu kuchnia w formie aneksu, którą od części wypoczynkowej wizualnie oddziela ażurowa ścianka z drewnianych lameli. Łącząc elementy w kolorze drewna z beżem, tworzy subtelne tło dla całej aranżacji. Całość jest zarówno estetyczna, jak i bardzo funkcjonalna. Architektka Katarzyna Fotek przy projektowaniu kuchni zadbała o zagospodarowanie miejsca do przechowywania produktów i akcesoriów oraz wygodne w użytkowaniu blaty robocze.

Kuchnia w 60-metrowym mieszkaniu w Warszawie, projekt Decoroom.
Kuchnia, projekt Decoroom. Fot. Pion Poziom.

W roli głównej drewno

Przestrzeń kuchenną z salonową i jadalnianą spaja stonowana kolorystyka, matowe wykończenia powierzchni mebli, a przede wszystkim wodoodporna podłoga hybrydowa Barlinek, która zdobi wszystkie pomieszczenia w domu, włącznie z łazienką.

Łazienka to ciekawe połączenie pastelowych płytek z podłogą hybrydową, którą można stosować w przestrzeniach kąpielowych z opcją wanny, bądź strefach poza prysznicem. Dzięki jej właściwościom użyta została w całym mieszkaniu, także w strefie wejścia, holu ora kuchni – wyjaśnia arch. Ewa Masztakowska z pracowni Decoroom.

Niespełna 60-metrowe mieszkanie z własnym SPA

Sama łazienka urządzona została jako strefa relaksu. Stąd poza drewnem i jasnym kolorami, pojawiają się tu subtelne tony zieleni, które odnajdziemy także w sypialni (tapeta z motywem natury). W tym naturalnym kolorze są zarówno płytki Paradyż w strefie umywalki, jak i fronty szafek oraz zabudowa stelażu WC.

Łazienka - 60-metrowe mieszkanie w Warszawie, projekt Decoroom.
Łazienka, projekt Decoroom. Fot. Pion Poziom.

Zieleń w połączeniu z drewnem buduje tu klimat domowego SPA bliskiego naturze. O tej funkcji łazienki przesądza także starannie dobrane wyposażenie. Okrągłą umywalkę Roca uzupełnia bateria OMNIRES, a do wanny RIHO Julia dobrano baterię Grifería Loft-Tres oraz parawan prysznicowy Radaway. Z kolei w strefie WC zamontowano stelaż podtynkowy GROHE z przyciskiem tego samego producenta oraz miskę podwieszaną Roca Meridian.

O projekcie:

Projekt wnętrza: Ewa Masztakowska, architekt wnętrz Decoroom
Projekt kuchni: Katarzyna Fotek, architekt wnętrz Decoroom Kitchen
Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling / Pion Poziom
Inwestycja: Profbud