Design

Apartament w stylu Japandi

Apartament w stylu Japandi. Projekt Sikora Wnętrza

Apartament w stylu Japandi

Za niezwykłym projektem wnętrza inspirowanego Japonią stoi pracownia Sikora Wnętrza, na czele z jej właścicielem, architektem Janem Sikorą. Wakacyjny apartament w stylu Japandi, wpisujący się w gusta i potrzeby japońsko-amerykańskiej pary i jeszcze z widokiem na Gdańsk – to było wymagające wyzwanie projektowe.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Trzeba przyznać, że zadanie było rzeczywiście niezwykłe, bo jak inaczej określić stworzenie dla pary japońsko-amerykańskiej wakacyjnego apartamentu z widokiem na 1000 lat historii Gdańska. Oto na szczycie gdańskiej kamienicy, na Wyspie Spichrzów, powstała dwukondygnacyjna przestrzeń z perspektywą na dachy ceglanych kamienic oraz na Motławę. Apartament w stylu japandi to połączenie skandynawskiej funkcjonalności i japońskiego rustykalnego minimalizmu, które razem dają poczucie sztuki, natury i prostoty. Ta fuzja tworzy idealne połączenie funkcji i formy, skupiając się na czystych liniach i jasnych przestrzeniach. We wnętrzu projektu Sikora Wnętrza uzupełnieniem jest kolor, widoczny m.in. w salonie (błękitna ściana i grzejnik w tym samym kolorze), czy wzorzysta łazienka.

Projekt Sikora Wnętrza.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Już od samego wejścia — apartament zaprasza do środka. Zachęca, żeby usiąść na wygodnej kanapie  i zatopić się w widoku na Stare Miasto. Gdy odwrócimy się w stronę wnętrza, widzimy przestronną kuchnię, jadalnię i schody na górę. Cała przestrzeń jest otwarta, a przy tym niezwykle spójna. W kolorach, materiałach i fakturach.

Projekt Sikora Wnętrza.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Na dole króluje drewno i mocny akcent wzorniczy w kuchni, podobną analogię znajdziemy na piętrze, w sypialni z łazienką. Obie te strefy łączy motyw roślinny.

Przestrzeń, która łączy trzy odmienne tradycje

Funkcjonalnie obiekt przypomina dom jednorodzinny: na parterze znajduje się salon, kuchnia i mała łazienka, a na piętrze wyjątkowa przestrzeń master bedroom z dużą łazienką i garderobą. Niepowtarzalnym elementem jest także most, który architekci zbudowali nad lewą częścią salonu, prowadzący do wyjątkowego miejsca pracy.

To, co jest niezwykłe i z czego architekci są szczególnie dumni, to wpisanie inspiracji pochodzących z Japonii i USA w hanzeatycką kulturę miasta. Jak połączyć trzy odmienne tradycje? Jakie są ich wspólne wartości i elementy?

Projekt Sikora Wnętrza.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Jedną z odpowiedzi są prawdziwe lica głazów — wielkich kamieni, które znaleźliśmy u kaszubskich rzemieślników. To właśnie taki element spaja tradycję japońskich i gdańskich domostw, gdyż występował w obu kulturach jako próg zapraszający do wnętrza – mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Projekt Sikora Wnętrza.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Meble i dodatki w tej przestrzeni to prawdziwy koncert współczesnego światowego designu. By przestrzeń przybrała swój finalny charakter, architekci osobiście przemierzyli magazyny w Australii, Japonii, USA i oczywiście w Polsce. Efektem finalnym jest zestawienie tego, co piękne, nasze i lokalne, z tym, co wyjątkowe i odważne, jak kafle wielkoformatowe tworzące prawdziwe obrazy w tej przestrzeni.

Łazienka na piętrze to kwintesencja Japonii i kobiecości. Tworzy ją delikatna, tradycyjna, dalekowschodnia wanna, kwiaty i geometria na posadzce. Całość uzupełnia szczotkowana, mosiężna armatura.

Funkcjonalnie oświetlony apartament w stylu Japandi

Kuchnia to przestrzeń, która z racji swojego przeznaczenia, wymaga przede wszystkim oświetlenia zadaniowego, które ułatwi m.in. przygotowywanie posiłków. Co więcej, ta – zaprojektowana przez Sikora Wnętrza – potrzebuje oświetlenia, które zaakcentuje dekoracyjną przestrzeń na ścianie, pomiędzy szafkami. Architekci z Sikora Wnętrza postawili na szynoprzewody z oprawami PET next marki AQForm. Podobne rozwiązanie możemy znaleźć również w części łazienkowej, sypialnianej oraz w ciągach komunikacyjnych. Skąd ten wybór?

Projekt Sikora Wnętrza.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Ilość detali we wnętrzu wymaga dobrego oświetlenia, ale też opraw, które uzupełnią aranżację wnętrza i będą „cichym” bohaterem przestrzeni. Dzięki właściwemu doborowi opraw oraz ich kąta padania można podkreślić te elementy wnętrza, które stanowią figurę kompozycyjną w przestrzeni – dodaje Jan Sikora.

To wnętrze pełne detali, nawiązań i subtelnego minimalizmu, który przeplata się z unikalnymi tapicerkami i wpływem wielu kultur. Dzięki temu trudno przejść obojętnie obok tej aranżacji. Zdecydowanie zachęca ona do zatrzymania i delektowania się wszystkimi detalami. Nastrój podąża za formą a forma za unikalną ideą, która swoje źródło ma w unikalnych osobowościach inwestorów.

O projekcie:

Nazwa projektu: Apartament Deo Plaza

Miejscowość: Gdańsk

Design: Sikora Wnętrza

Zdjęcia: Tom Kurek