fbpx
Design

Apartament w stylu Japandi

Apartament w stylu Japandi. Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Apartament w stylu Japandi

Za niezwykłym projektem wnętrza inspirowanego Japonią stoi pracownia Sikora Wnętrza, na czele z jej właścicielem, architektem Janem Sikorą. Wakacyjny apartament w stylu Japandi, wpisujący się w gusta i potrzeby japońsko-amerykańskiej pary i jeszcze z widokiem na Gdańsk – to było wymagające wyzwanie projektowe.

Reklama
Meblarski-1000-banner-srodtekstowy-750x100-gif-miesiecznik-i-portal-informacyjny-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Trzeba przyznać, że zadanie było rzeczywiście niezwykłe, bo jak inaczej określić stworzenie dla pary japońsko-amerykańskiej wakacyjnego apartamentu z widokiem na 1000 lat historii Gdańska. Oto na szczycie gdańskiej kamienicy, na Wyspie Spichrzów, powstała dwukondygnacyjna przestrzeń z perspektywą na dachy ceglanych kamienic oraz na Motławę. Apartament w stylu japandi to połączenie skandynawskiej funkcjonalności i japońskiego rustykalnego minimalizmu, które razem dają poczucie sztuki, natury i prostoty. Ta fuzja tworzy idealne połączenie funkcji i formy, skupiając się na czystych liniach i jasnych przestrzeniach. We wnętrzu projektu Sikora Wnętrza uzupełnieniem jest kolor, widoczny m.in. w salonie (błękitna ściana i grzejnik w tym samym kolorze), czy wzorzysta łazienka.

Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Już od samego wejścia — apartament zaprasza do środka. Zachęca, żeby usiąść na wygodnej kanapie  i zatopić się w widoku na Stare Miasto. Gdy odwrócimy się w stronę wnętrza, widzimy przestronną kuchnię, jadalnię i schody na górę. Cała przestrzeń jest otwarta, a przy tym niezwykle spójna. W kolorach, materiałach i fakturach.

Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Na dole króluje drewno i mocny akcent wzorniczy w kuchni, podobną analogię znajdziemy na piętrze, w sypialni z łazienką. Obie te strefy łączy motyw roślinny.

Przestrzeń, która łączy trzy odmienne tradycje

Funkcjonalnie obiekt przypomina dom jednorodzinny: na parterze znajduje się salon, kuchnia i mała łazienka, a na piętrze wyjątkowa przestrzeń master bedroom z dużą łazienką i garderobą. Niepowtarzalnym elementem jest także most, który architekci zbudowali nad lewą częścią salonu, prowadzący do wyjątkowego miejsca pracy.

To, co jest niezwykłe i z czego architekci są szczególnie dumni, to wpisanie inspiracji pochodzących z Japonii i USA w hanzeatycką kulturę miasta. Jak połączyć trzy odmienne tradycje? Jakie są ich wspólne wartości i elementy?

Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Jedną z odpowiedzi są prawdziwe lica głazów — wielkich kamieni, które znaleźliśmy u kaszubskich rzemieślników. To właśnie taki element spaja tradycję japońskich i gdańskich domostw, gdyż występował w obu kulturach jako próg zapraszający do wnętrza – mówi Jan Sikora, właściciel pracowni Sikora Wnętrza.

Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Meble i dodatki w tej przestrzeni to prawdziwy koncert współczesnego światowego designu. By przestrzeń przybrała swój finalny charakter, architekci osobiście przemierzyli magazyny w Australii, Japonii, USA i oczywiście w Polsce. Efektem finalnym jest zestawienie tego, co piękne, nasze i lokalne, z tym, co wyjątkowe i odważne, jak kafle wielkoformatowe tworzące prawdziwe obrazy w tej przestrzeni.

Łazienka na piętrze to kwintesencja Japonii i kobiecości. Tworzy ją delikatna, tradycyjna, dalekowschodnia wanna, kwiaty i geometria na posadzce. Całość uzupełnia szczotkowana, mosiężna armatura.

Funkcjonalnie oświetlony apartament w stylu Japandi

Kuchnia to przestrzeń, która z racji swojego przeznaczenia, wymaga przede wszystkim oświetlenia zadaniowego, które ułatwi m.in. przygotowywanie posiłków. Co więcej, ta – zaprojektowana przez Sikora Wnętrza – potrzebuje oświetlenia, które zaakcentuje dekoracyjną przestrzeń na ścianie, pomiędzy szafkami. Architekci z Sikora Wnętrza postawili na szynoprzewody z oprawami PET next marki AQForm. Podobne rozwiązanie możemy znaleźć również w części łazienkowej, sypialnianej oraz w ciągach komunikacyjnych. Skąd ten wybór?

Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.
Projekt Sikora Wnętrza. Fot. Tom Kurek.

Ilość detali we wnętrzu wymaga dobrego oświetlenia, ale też opraw, które uzupełnią aranżację wnętrza i będą „cichym” bohaterem przestrzeni. Dzięki właściwemu doborowi opraw oraz ich kąta padania można podkreślić te elementy wnętrza, które stanowią figurę kompozycyjną w przestrzeni – dodaje Jan Sikora.

To wnętrze pełne detali, nawiązań i subtelnego minimalizmu, który przeplata się z unikalnymi tapicerkami i wpływem wielu kultur. Dzięki temu trudno przejść obojętnie obok tej aranżacji. Zdecydowanie zachęca ona do zatrzymania i delektowania się wszystkimi detalami. Nastrój podąża za formą a forma za unikalną ideą, która swoje źródło ma w unikalnych osobowościach inwestorów.

O projekcie:

Nazwa projektu: Apartament Deo Plaza

Miejscowość: Gdańsk

Design: Sikora Wnętrza

Zdjęcia: Tom Kurek