Design

Alejandro Aravena we wrześniu odwiedzi Polskę

Legenda architektury - Alejandro Aravena.

Alejandro Aravena we wrześniu odwiedzi Polskę

Chilijski architekt – Alejandro Aravena – po raz pierwszy w karierze wystąpi w Polsce. Laureat Nagrody Pritzkera będzie gościem specjalnym wydarzeń organizowanych w Warszawie i Krakowie przez firmę Geberit.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Alejandro Aravena ukończył studia architektoniczne na Universidad Católica de Chile. W latach 2000-2005 był profesorem na Uniwersytecie Harvarda. Właśnie tam powstał ELEMENTAL. Organizacja kierowana jest przez Alejandro Aravenę z partnerami Gonzalo Arteagą, Juanem Cerdą, Victorem Oddó i Diego Torresem. Natomiast w 2010 roku architekt otrzymał tytuł Honorary International Fellow of the Royal Institute of Architects.

Alejandro Aravena i jego droga na architektoniczny szczyt

Od 2011 roku Aravena jest członkiem Rady Programu Miast w London School of Economics. Prace architekta i ELEMENTAL zostały wyróżnione Srebrnym Lwem na Biennale w Wenecji (2008) i nagrodą Gothenburg Award for Sustainability (2017).

W 2016 roku Chilijczyk otrzymał nagrodę Pritzker Architecture Prize i był kuratorem XV Biennale w Wenecji. Ponadto od 2020 roku jest przewodniczącym jury nagrody Pritzkera.

Zaangażowanie w działania społeczne

Chilijskiego architekta wyróżnia przede wszystkim zaangażowanie w budowę domów socjalnych. Razem ze swoim studiem ELEMENTAL budują „mieszkania przyrostowe”, pozwalające na poprawę sytuacji ekonomicznej obywateli znajdujących się najtrudniejszym położeniu. Pierwszy taki projekt powstał w mieście Iquique w Chile. Zadaniem było zaprojektowanie mieszkań dla 100 rodzin, przy ograniczonych funduszach zapewnianych przez rząd. Na potrzeby projektu opracowano „pół dobrego domu” dla każdej rodziny. Architekt stworzył budynki w wersji podstawowej, z możliwością ich powiększenia, gdy będzie to wykonalne finansowo. W rezultacie powstało osiedle ze stale rosnącymi wartościami nieruchomości.

Aravena zaangażował się również w odbudowę miasta Constitución, gdzie po trzęsieniu ziemi wybudował osiedle Villa Verde Housing (2013), nadmorską promenadę (2014) i Centrum Kultury (2013-2015). Za sukces przedsięwzięć zespołu odpowiada ich pełne zaangażowanie w proces powstawania mieszkań dla potrzebujących oraz bliski kontakt z ludźmi, dla których te przestrzenie powstają.

Godne uwagi są również projekty obiektów publicznych. Do najważniejszych jego prac w tej kategorii można zaliczyć budynki wchodzące w skład kampusu Uniwersytetu Katolickiego w Santiago – Szkoła Medyczna (2004), Architektoniczna (2004) oraz Matematyczna (1999). Wyróżnikami tych projektów są monumentalność i surowość formy.

Geberit zaprasza mistrza

We wrześniu 2023 roku, Alejandro Aravena, będzie gościem specjalnym dwóch wydarzeń organizowanych przez firmę Geberit.

  1. 19 września w Pawilonie wystawowo-konferencyjnym SARP w Warszawie, odbędzie się konferencja ekspercka, podczas której architekt wygłosi wykład „Alejandro Aravena and the architecture that prioritizes the people and places, that need it most”. Wystąpienie Alejandro Araveny będzie poprzedzało konferencję z udziałem architektów polskich i zagranicznych oraz sesję Q&A.
  2. Drugi wykład został zaplanowany 20 września w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Będą to pierwsze wystąpienia architekta w Polsce. Partnerem jest Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Na wydarzenia obowiązuje bezpłatna rejestracja.

Rejestracja na wydarzenie w Warszawie.

Rejestracja na wydarzenie w Krakowie.